km/óra
  2024.11.07., csütörtök  •  Rezső napja
Öt év krónikája VII.: az energiaválság

Öt év krónikája VII.: az energiaválság

2022-ben a járványra háború, arra pedig energiaválság következett: már a harmadik esztendőt tapostuk úgy, hogy nem akartak kiegyenesedni a dolgok. Visszapillantó sorozatunkban 2022 második félévének szombathelyi történéseit tekintjük át. Előző részünkben ott hagytuk abba a históriát, hogy a kosárlabda bajnoki döntőben a Körmend elvette a Falco pályaelőnyét, és 2-1-re vezetett, de onnét már csak a szombathelyiek nyertek, és meg is lett az újabb aranyérem. Ismét megrendezték a Szent Iván-éji Vigasságokat, a Múzeumok Éjszakáját. A júniusi közgyűlés témái: mikor érkezik a Hende Csaba által beígért 35 millió a zanati utcákra, buszmenetrend-módosítás, Lime rollerek bejelentése, az evangélikus egyházzal közösen működtetett idősotthon létesítése.

Nyár, utak, kata

Júliusba a kétnapos Utcaművészeti Fesztivállal érkeztünk meg, zajlott a járdafelújítási program (Váci utca, Csónakázótó mellett, Kőrösi Csoma utca). Interjú készült dr. Varjú Gábor állatorvossal, triatlonos sportlóval, aki súlyos baleset, hosszú kezelés és rehabilitáció után kerekesszékben tért vissza munkájához. Megkezdődött az életmentő EpiPen injekciók használatának gyakorlati oktatása, a város valamennyi óvodát és bölcsődét felszerelte ezekkel. Szombathelyen is tüntettek a katatörvény változásai ellen – a kormány úgy döntött, teljesen átalakítja a 2012 óra létező adónemet, és már megszokhattuk, ha ilyen ellen akarat van, akkor minden demonstráció svájci kommunizmus szindróma: lehet, de minek.

Két év kihagyás után rendeztek ismét horvátnapot Szombathelyen, ugyanennyi idő után volt ismét diplomaosztó a Savaria Egyetemi Központban. A hónap elején sajtótájékoztatón jelentették be, lesz Savaria Karnevál. A nyár egyik különleges híre volt, hogy egy diákmunkás seprűket gyújtott fel egy oladi áruházban – puszta érdeklődésből, hogy égnek-e. (Égtek.) Ébredj Szombathely! címmel programsorozat indult, első eseménye a Vasi Vasember lett.

Parkolók épülnek, és gyalogátkelőhely létesítésül a Stromfelden – hangzott a bejelentés. A zanati utcákra (a lakópark utcáit nem vette át az önkormányzat és még mindig a régi földtulajdonosok birtokában maradtak) 30 millió forintot csoportosított át a város, hogy rendeződjön a helyzet, amíg a Hende Csaba által megígért pénz megérkezik. Szintén zanati történet volt, hogy sokadik nekifutásra is visszautasította a kormány, hogy az M86-os Szombathely és a sárvári elkerülő közötti mintegy 13 kilométeres szakaszát ingyenesen lehessen használni – így nem Zanaton menne át a helyi forgalom. Az államtitkári válasz jó messziről: a díjmentesség nem megfelelő eszköz a forgalmi problémák kezelésére.

A nyári szünet rendkívüli közgyűlésén döntöttek arról a képviselők, hogy 70 ezer négyzetméteres telket értékesítenek az északi iparterületen. A zanati kerékpárútra a kormány 300 milliót biztosított, a kivitelezői ajánlatok mindegyike magasabb volt ennél, a város 96 millió forintot tett hozzá a fejlesztéshez. Megkezdődött négy utca felújítása (központi forrásból): először a Paragvári utca, aztán a Magyar László és a Nádasdy utcák kerültek sorra, végül a Dozmat utca következett. Rendbe kellett rakni a Fürdő és Liget utcai Perint-hidakat (6,5 millió), és még mindig a régi strand ingatlanértékesítésének története zajlott – lesz-e vagy nem központi forrás a visszavásárlásra és parkolókra, ha még valaki tudta követni az eseményeket.

 

Elszálló rezsiárak

Drága jó Putyin elvtárs/elnök/cár hathatós közreműködésének köszönhetően is meglódultak az energiaárak (ekkor kezdődött a fagyasszuk éhen a Nyugatot művelet), a hazai következmények miatt két munkacsoport felállításáról döntött a polgármester: gazdaság-, illetve megélhetésvédelmi csoport dolgozta ki azokat a javaslatokat, amelyek segítségével megőrizhető lesz a város működőképessége, továbbá segítséget nyújtanak a rászoruló polgároknak a rezsiszámlák kifizetésében is. Ezzel meg is érkeztünk a Covid-hullámok utáni térbe, amelyet az úgynevezett energiaválság töltött be. A számos városi segítség (gyógyszer-, temetési, fűtési, átmeneti, krízis-, adósságkezelési, bérleti díj-, lakbértámogatás mellé bevezették (a kötelező körök után) a gázártámogatást, a többinek pedig a hozzáférést szélesítette a város.

Augusztus végén írtunk a tanárhiányról, az erdőket veszélyeztető „tűzifaigények biztosításához szükséges eltérő szabályok alkalmazásáról”, az extrém szárazságról, a városi öntözésről, Szarka Zoltán, egykori Haladás-kapus emléktáblájáról, a Göncz Árpád tér ünnepélyes felavatásáról (előzetes vita erről is folyt), az autósoktatók tiltakozásáról (többségük katás vállalkozó volt).

Dr. Nemény András polgármester levélben kérte a városi intézmény- és cégvezetőket, hogy tegyenek meg mindent a spórolás érdekében. A cél a működés fenntartása és 2800 dolgozó munkahelyének megőrzése volt. Megkezdődött a négy zanati utca felújítása, a rezsi- és üzemanyagköltségek emelkedése miatt bajban voltak az állatvédők, Brenner József atya lett Vas megye díszpolgára – készítettünk vele egy interjút. Hatalmas egyéni csúccsal, 80 méter 92 centivel ezüstérmet szerzett Halász Bence a müncheni Európa-bajnokságon (és még Thomas Müller mezét is begyűjtötte).

Folytatódott a régi strand ügye, a város 46 új parkoló építését jelentette be az Egészségügyi Alapellátó mögötti területen. Szeptember közepén Szombathelyre látogatott Gyurcsány Ferenc, szép üldözéses interjút mutattak be a Hír TV stábjával a Csónakázótó partján. A város anyagi segítséget nyújtott azoknak a rászorulóknak, akiknek túlfogyasztása volt áramból és gázból, az intézmények pedig megkezdték a spórolási csomagjaik megvalósítását – 3,2 milliárdos pluszt jelentett az energiaköltségek emelkedése – ebben sem a Vasivíz, sem a Távhő kiadásai nem voltak benne. A távhővel fűtött önkormányzati intézményeknél több mint tízszeresére emelkednek a díjak, végül 4,3 milliárddal nőttek Szombathely kiadásai. A városok kérték, hogy a kormány engedje el a szolidaritási adót (nem engedte), múzeumok zártak be, a szimfonikusok a Sportházba költöztek, home office-t vezettek be a színházban, takarékoskodni kellett a közvilágítással.   


Elkerülő elnapolva

25 éves lett a Schaeffler szombathelyi gyára, az ünnepségen 6 ezren vettek részt, a Pelikán Hotel bezárt és munkásszállóként folytatta, utóbbi jelezte, hogy hamarosan felfut azon vendégmunkások száma, akik nem veszik el a magyarok munkáját. Az autómentes napon bemutatkoztak a rollerek, a közgyűlésen az energiaárak (mi más) volt a téma, 74 pontból álló, városi takarékossági csomagot dolgoztak ki az ellenzékkel közösen, a helyi Fidesz-frakció végül kihátrált ebből. Eközben a kormány közölte, 300 állami beruházást felfüggeszt, köztük a Szombathely melletti északkeleti (a 89-esfőutat és az M86-ost összekötő) elkerülő építését (aminek megvoltak a tervei, és volt sajtótájékoztató is, hogy tutira meglesz), valamint a megyeháza felújítását.

Október elején a Weöres Sándor Színház fennállásának tizenötödik évfordulóját ünnepeltük, folytatódott a járda- és kerékpárút-felújítás (a Szűrcsapó és Bem József közötti rész került sorra), hosszú időt követően újra színpadra lépett a Ferrum Színházi Társulás, a Csalóka Péter című Weöres Sándor-darabot az MMIK aulájában mutatták be, újra volt Japán Nap, fennállásának 90. évét ünnepelte a Herényiek Háza, és megrendezték az első Stromfeld Családi Napot. Futóverseny várta a polgárokat hónap közepén, az egyik útvonal a városháza irodáin át vezetett.

Október végére összejött a szükséges összeg, teljes lehetett a karácsonyi díszkivilágítás a Fő téren, erről szólt a polgármesteri bejegyzés, az ünnepi fényözön költségeit a nagy cégek, vállalkozások és a városvezetők dobták össze. A Magyar Önkormányzatok Szövetsége nemzeti energiacsúcsot szeretett volna összehívni, mert nem értették, hogy miért kapják a Paksi Atomerőmű által 12 forintért megtermelt áramot 400 forintnál is magasabb áron.

Ami nem rezsihír volt: elkészült az új játszótér a Mérleg és Sólyom utcák sarkán a Falco támogatásával. Diáktüntetés volt Szombathelyen is, Király Ferencről, a Haladás egykori kiválóságáról utcát neveztek el és szobrot is kapott, 15. lett a Bolyai Gimnázium a HVG rangsorában, a fűtési szezonra négy városrészi postahivatalában szünetelt az ügyfélfogadás.

A költségvetési lyuk befoltozására újabb ingatlanokat értékesített az önkormányzat, a volt huszárlaktanya B részének (a Söptei és Lovasút felé eső rész) eladásáról komoly vita bontakozott ki (jó az ár vagy sem).

Fáklyás felvonulással és demonstrációval tiltakoztak a tanárok, lapunk nagyinterjúban mutatta be a gróf Batthyány Lajos-életműdíjjal kitüntetett prof. dr. Horváth Boldizsár szülész-nőgyógyász főorvost. November közepén érkezett meg a város karácsonyfája – Táplánszentkeresztről, az adventi vásár díszkivilágítására több mint húsz helyről jött adomány. A futball nagyjainak nem volt elég a járvány, a válság, még a világbajnoksággal is csavartak egyet a zűrzavaron: a nyár eleji tornát novemberben és decemberben rendezték meg a klubok és nézők őszinte örömére. December a szokásos csendben telt el, Varga Judit igazságügyi miniszter Szombathelyen jelentette be, hogy több mint hétszázezren töltötték ki és küldték vissza eddig a nemzeti konzultációs kérdőívet – ha jól emlékszünk, akkor a szankciók lettek megállítva.


A befektetők és kezelésük

A bíróság megállapította, hogy jogszerű volt a szombathelyi önkormányzatnak a személyszállítási feladatokra kiírt pályázata, és jogosan zárta ki a tenderből a Volánbuszt. Megírtuk, hogy régóta tervezett napelemparkot építhet a SZOVA az egykori Körmendi úti hulladéktároló területén.

Mielőtt a teljes békesség kitört volna, a Fidesz frakcióvezetője, Illés Károly arról számolt be, hogy az önkormányzat nem veszi komolyan a Nemzeti Befektetési Ügynökségtől érkező befektetési lehetőségeket. A város az állítással szemben prioritásként kezeli a megkereséseket, közzé is tették az erről szóló adatokat – ezen elpolemizáltak a felek egy darabig. Ekkor merült fel, hogy akkumulátorgyár is érdeklődött, erről újságcikk is született – politikai ügy csak később lett belőle.

Bemutattuk a Kurucz József balogunyomi portáján megnyíló adventi mesekertet, beszámoltunk arról, hogy ingyenesen juthatnak energiatakarékos LED-izzókhoz a szombathelyiek. A Városi Diákönkormányzat (VDÖK) megrendezte a városi gólyaavatót, a versenyen végül a Bolyai csapata végzett az első helyen.

December elején fejeződött be a Szombathelyi Evangélikus Diakóniai Központ bővítésének második üteme a Középhegyi úton. Az idős hajléktalanok már szeptemberben átköltöztek ide a Kolozsvár utcából, a Pozsony utcai idősgondozó ház lakói később érkeztek meg. Ekkor bővítette ki az 1000 fa programot a szombathelyi önkormányzat: a polgárok háztartásonként 2 fára nyújthattak be igényt, a csemetéket aztán a saját ingatlanukon ültethették el – a projekt azóta is tart, immár balkonnövényekkel is bővült a kínálat.

A közgyűlés témái: megkezdődhetett a szentkirályi bölcsőde tervezése, változott a Blaguss menetrendje Herényben, működött az elektromosroller-kölcsönző hálózat – utóbbi újabb hozzászólási lehetőséget generált. Kiderült, hogy drágább lesz a Szent István király utcai Gyöngyös-híd teljes felújítása, a közbeszerzésben beérkezett legkedvezőbb ajánlat bruttó 317 millió forint volt. Kormánytámogatásból 110 millió érkezett erre a célra, a hiányzó 206 millió forintot a város állta.

2022 utolsó számában arról írtunk, hogy telt házas koncertet adott Szombathely Város Koncert Fúvószenekara, és 2019 után ismét városi szilvesztert rendezhettek a Fő téren – így pergett le a háborús-válságos esztendő.


Fotó: archív/Nagy Jácint

kapcsolódó cikkek
Öt év krónikája I.: a választás
Öt év krónikája I.: a választás
Lassan indul a visszaszámlálás, nyakunkon a 2024-es önkormányzati választások, így több részes sorozatban tekintjük át az elmúlt öt év történéseit a Savaria Fórum cikkei nyomán. Egy-egy fejezetben fél esztendő krónikáját dolgozzuk fel, az első rész 2019 második hat hónapjáról és az önkormányzati választásról, így az első csatákról, a jelöltek programjairól, az ígéretekről, a választási rekordokról és az új Schaeffler-gyár építésének bejelentéséről is szól.
Öt év krónikája II.: a világjárvány
Öt év krónikája II.: a világjárvány
Visszatekintő sorozatunkban a 2020-as esztendő első félévét tekintjük, ebben az időszakban ismerkedhettünk meg a világjárvány, kijárási korlátozás, karatén és egyéb kifejezésekkel.
Öt év krónikája III.: a második hullám
Öt év krónikája III.: a második hullám
Hetente megjelenő sorozatunkban az elmúlt öt év krónikáját dolgozzuk fel: a mostani részben 2020 második felének történetét tekintjük át lapunk írásai nyomán.
Öt év krónikája IV.: oltás, igazolvány
Öt év krónikája IV.: oltás, igazolvány
Az elmúlt öt esztendőt áttekintő összeállításunkban elérkeztünk 2021 első félévéhez: ekkor érkezett meg a koronavírus-járvány harmadik hulláma, elkészültek a vakcinák, és megismerkedtünk az oltási igazolvánnyal is.
Öt év krónikája V.: utak és ígéretek
Öt év krónikája V.: utak és ígéretek
2021 második félévében még mindig tartott a koronavírus-járvány, az ellenzék előválasztással hangolt a 2022-es országgyűlési választásra, utóbbi miatt érkeztek is az ígéretek, hogy mi minden épül, most már tutira és biztosan. Előző részünkben ott ejtettük le az események fonalát, hogy a közgyűlés egyhangú döntése alapján nem a Volánbusszal, hanem az osztrák Blaguss cég magyar leányvállalatával működteti a szombathelyi tömegközlekedést 10 évig. A vállalkozás június végén be is mutatta az egyik Mercedes buszát a Városháza előtt.
Öt év krónikája VI.: járvány és kampány
Öt év krónikája VI.: járvány és kampány
Visszapillantó sorozatunk újabb része. 2022 elején a sokadik járványhullámot éltük át, április elején pedig országgyűlési képviselőket választottunk. Közben az orosz birodalmi álmokat újraélesztő Putyin kiadta a parancsot Ukrajna megtámadására – a háborútól még jobban felbolydult a világ. 2022 azzal kezdődött, hogy munkába állt a Blaguss 33 új Mercedes autóbusza, a Volán múzeumszökevényei után elég szembetűnő volt a változás. Az Éljen Szombathely! frakció aláírásgyűjtést indított, hogy a város is megkapja a kormánytól az önkormányzatot érintő elvonások és változások miatt kieső 3,4 milliárd forintot.
címkék
kapcsolódó cikkek
Öt év krónikája I.: a választás
Öt év krónikája I.: a választás
Lassan indul a visszaszámlálás, nyakunkon a 2024-es önkormányzati választások, így több részes sorozatban tekintjük át az elmúlt öt év történéseit a Savaria Fórum cikkei nyomán. Egy-egy fejezetben fél esztendő krónikáját dolgozzuk fel, az első rész 2019 második hat hónapjáról és az önkormányzati választásról, így az első csatákról, a jelöltek programjairól, az ígéretekről, a választási rekordokról és az új Schaeffler-gyár építésének bejelentéséről is szól.
Öt év krónikája II.: a világjárvány
Öt év krónikája II.: a világjárvány
Visszatekintő sorozatunkban a 2020-as esztendő első félévét tekintjük, ebben az időszakban ismerkedhettünk meg a világjárvány, kijárási korlátozás, karatén és egyéb kifejezésekkel.
Öt év krónikája III.: a második hullám
Öt év krónikája III.: a második hullám
Hetente megjelenő sorozatunkban az elmúlt öt év krónikáját dolgozzuk fel: a mostani részben 2020 második felének történetét tekintjük át lapunk írásai nyomán.
Öt év krónikája IV.: oltás, igazolvány
Öt év krónikája IV.: oltás, igazolvány
Az elmúlt öt esztendőt áttekintő összeállításunkban elérkeztünk 2021 első félévéhez: ekkor érkezett meg a koronavírus-járvány harmadik hulláma, elkészültek a vakcinák, és megismerkedtünk az oltási igazolvánnyal is.
Öt év krónikája V.: utak és ígéretek
Öt év krónikája V.: utak és ígéretek
2021 második félévében még mindig tartott a koronavírus-járvány, az ellenzék előválasztással hangolt a 2022-es országgyűlési választásra, utóbbi miatt érkeztek is az ígéretek, hogy mi minden épül, most már tutira és biztosan. Előző részünkben ott ejtettük le az események fonalát, hogy a közgyűlés egyhangú döntése alapján nem a Volánbusszal, hanem az osztrák Blaguss cég magyar leányvállalatával működteti a szombathelyi tömegközlekedést 10 évig. A vállalkozás június végén be is mutatta az egyik Mercedes buszát a Városháza előtt.
Öt év krónikája VI.: járvány és kampány
Öt év krónikája VI.: járvány és kampány
Visszapillantó sorozatunk újabb része. 2022 elején a sokadik járványhullámot éltük át, április elején pedig országgyűlési képviselőket választottunk. Közben az orosz birodalmi álmokat újraélesztő Putyin kiadta a parancsot Ukrajna megtámadására – a háborútól még jobban felbolydult a világ. 2022 azzal kezdődött, hogy munkába állt a Blaguss 33 új Mercedes autóbusza, a Volán múzeumszökevényei után elég szembetűnő volt a változás. Az Éljen Szombathely! frakció aláírásgyűjtést indított, hogy a város is megkapja a kormánytól az önkormányzatot érintő elvonások és változások miatt kieső 3,4 milliárd forintot.
Savaria Fórum 33. évfolyam 38. szám - 2024.10.31.
Savaria Fórum 33. évfolyam 38. szám - 2024.10.31.
tematikus oldalak
legfrissebbek
Szeptemberben visszaesett a fogyasztás, a KSH szerint az árvíz miatt
A kiskereskedelem árvíz miatti átmeneti lassulása után további gyorsulás várható. A Központi Statisztikai Hivatal (KSH) legfrissebb adatai szerint 2024 szeptemberében éves alapon a forgalom 1,7 százalékkal bővült. Az éves alapú növekedés lassulása, illetve a kiskereskedelmi forgalom előző hónaphoz képest 1,4 százalékkal történt mérséklődése egyértelműen átmeneti jelenség, amelyet nagyrészt az árvíz, illetve annak kereskedelemre gyakorolt hatása okozott - emelte ki a legfrissebb adatokhoz fűzött kommentárjában csütörtökön a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM).
Kiégett a bérlakás, amíg a lakó dolgozott – másodszor volt tűz a férfinél
A lakó távollétében keletkezett tűz egy szombathelyi bárlakásban, a Gárdonyi Géza utcai komfort nélküli társasházban, Szombathelyen. Az épület egyike annak a háromnak, amit a közeljövőben szanálnak.
Szent Márton, a híd: megtartották a III. Szent Márton Szimpóziumot a Szombathelyi Képtárban
Harmadik alkalommal került sor szimpóziumra Szent Márton életéről a szombathelyi Szent Márton Lovagrend, a Szent Márton Lovagrend Egyesület és a Savaria Múzeum – Szent Márton Intézet szervezésében. 
Az ország több pontján is veszélyessé vált a levegő minősége
A szálló por miatt az ország több pontján veszélyessé vált a levegő minősége - derül ki a Nemzeti Népegészségügyi és Gyógyszerészeti Központ (NNGYK) csütörtökön közzétett, az előző napi méréseket ismertető térképének adataiból.
Marosvásárhelyi és szombathelyi bolyais tanárok a nyugati gyepű mentén
Similis simili gaudet (Hasonló a hasonlónak örül) - tartja az antik mondás, melynek igazságát igazolta a hetven marosvásárhelyi és szombathelyi bolyais tanár a Bolyai 2x program megvalósításával. A tantestület 30 fős delegációja 2024 pünkösdjén töltött 5 napot Erdélyországban a Bolyai Farkas Elméleti Líceum vendégeként, s járta be Dél-Erdély és Szászföld csodáit, október végén pedig testvériskolánk 42 fős küldöttsége viszonozta a látogatást, olvasható a Bolyai Bolyongó Facebook bejegyzésében.