km/óra
  2024.04.27., szombat  •  Zita napja
Megválasztották köztársasági elnökké Sulyok Tamást (Frissítve)

Megválasztották köztársasági elnökké Sulyok Tamást (Frissítve)

Az Alkotmánybíróság elnöke, aki a tisztségre egyedüli jelölt volt, 134 támogató szavazatot kapott a titkos voksoláson.

Megválasztotta Sulyok Tamást köztársasági elnökké az Országgyűlés hétfőn. Az Alkotmánybíróság elnöke, aki a tisztségre egyedüli jelölt volt, 134 támogató szavazatot kapott a titkos voksoláson.

A szavazólapot 147 képviselő vette fel. A 139 érvényes voks közül Sulyok Tamás 134-et kapott, 5-en nemmel szavaztak, 7 érvénytelen szavazat volt.

A szavazás előtt a DK, a Momentum, az MSZP, a Jobbik és a Párbeszéd képviselői kivonultak az ülésteremből.

A megválasztásáról szóló házelnöki bejelentés után Sulyok Tamás letette államfői esküjét.

Sulyok Tamás március 5-én lép hivatalába, ő lesz a hetedik köztársasági elnök a rendszerváltás után.

„Aki magyar, az európai is”

Beszédében elmondta, bizalmat szeretne építeni az előítéletektől mentes kölcsönös meghallgatás és megértés révén, bizonyos hatáskörökben – például a kitüntetések, a kegyelmezés esetén – pedig a lehető legszélesebb transzparencia híve.

Azt ígérte, a köztársasági elnöki székből is az alkotmányos alapjogok és értékek méltányos kiegyenlítésén fog munkálkodni. Azt mondta, az állam, a nemzet létének alapfeltétele a kölcsönös bizalom az egyének és társadalmi csoportok között egyaránt. Közölte azt is, számára alapvető fontosságú alkotmányos alapértékek a nemzeti alkotmányos identitás és a népszuverenitáson alapuló államiság.

A nehézségekkel küzdők, az önhibájukon kívül nehéz helyzetbe kerültek vagy magukról gondoskodni nem képesek, a szenvedők, az idős, a beteg, a magányos emberek mindig számíthatnak figyelmemre és támogatásomra – hangsúlyozta.

„Minden cselekedetemmel azt az egységet szeretném kifejezni, hogy mi, magyarok egy több mint ezeréves történelemmel bíró, büszke, európai és a jogot minden eszközzel érvényesíteni elszánt nép vagyunk, s mindezt meggyőződésből, érzelmektől vezérelve és humorral átszőve vagyunk képesek megtenni” – fogalmazott.

Elmondta, számára minden hatalom csak a jog keretei között értelmezhető. Meggyőződése szerint a jog értékeket hordoz, ezért központi funkciója az egymással versengő értékek méltányos kiegyenlítése.

„Számomra a politikai megközelítések főleg akkor és annyiban váltak érzékelhetővé, ha azok a közjog által meghatározott jogi keretrendszerben értelmezhetők voltak” – mondta. Kifejtette, alapvetően és elsősorban közjogi, alkotmányjogi problémákat tudta és tudja ezután is érzékelni abból a nagy rendszerből, amelyet a politika szóval szoktak leírni.

Arról is beszélt, látható, hogy a jogállam jogilag korrekten definiált fogalma hogyan vész el, hogyan alakul át „eszményből bálvánnyá” a jelenlegi Európában a tisztán haszonelvű politikai megközelítés során.

„Magyarságom, emberi létem alapvető mozgásformája. Anyanyelvem, kultúrám, családom, munkám, azaz mindenem ide kötődik” – fogalmazott, hangsúlyozva, „aki magyar, az európai is”.

Elmondta, olyan Európát szeretne, ahol az értékek többet jelentenek az érdekeknél, ahol az uniós intézményekben elsősorban nem politikai, hanem jogi jellegű munka folyik.

Úgy folytatta, nem léteznek a tagállamoktól független európai értékek, hanem a tagállami alkotmányos értékrendekből tud kifejlődni egy olyan európai értékrend, amelyik a tagállamokban közös.

Sulyok Tamás a nemzeti alkotmányos identitást alapvetően alkotmányjogi tartalmúként írta le, amelyhez jogi, kulturális, világnézeti aspektusok is kapcsolódnak. Elmondta, „elődeink abbéli félelmei, hogy Trianon után feloldódunk a többi nép olvasztótégelyében, talán soha nem volt reálisabb, mint napjainkban”.

Hozzátette: az identitás szorosan kötődik ahhoz a hagyományos társadalmi környezethez, amely a Kárpát-medencében az elmúlt évezredben kialakult, és amelynek megőrzése nemzeti lét egyik alapfeltétele. A nemzeti identitásnak szerves része a velünk együtt élő nemzetiségek identitása is – hangsúlyozta.

Az új köztársasági elnök álláspontja szerint a szuverenitás fogalmilag oszthatatlan, ezért az Európai Unió tagállamai, így Magyarország sem szuverenitást, hanem hatásköröket ruház át az unióra, s mindezt azért teszi, mert azok közös gyakorlása hatékonyabb, mintha azokat a tagállamok maguk gyakorolnák.

„Ugyanígy szilárd meggyőződésem, hogy jelenleg nincs egységes európai politikai nemzet, hanem kizárólag a tagállamok politikai nemzetei értelmezhetők államalkotó tényezőkként” – közölte. Rámutatott arra, a többi között ez az oka annak, hogy az Európai Unió nem állam, amint ezt az Európai Bíróság már 2013-ban is megállapította.

Sulyok Tamás azt mondta, az Alkotmánybíróság és a köztársasági elnöki intézmény is kívül esik az államhatalmi ágakon és ezt a kívülállást súlyponti kérdésnek tartja. Köztársasági elnökként is az alaptörvény által meghatározott keretek között, az ott definiált hatáskörökben, az alaptörvény értékrendje szerint elveimhez hűen, jogászként kívánok működni – jelentette ki. Jelezte, bizonyos hatáskörökben – például a kitüntetések, a kegyelmezés esetén - a lehető legszélesebb transzparencia híve.

Jogászi pályáját úgy foglalta össze, hogy az a legszabadabb ügyvédségtől a legnemesebb alkotmánybírói munkáig terjedt. „Megadatott, hogy dolgozhattam a végeken és váraknál egyaránt” – tette hozzá.

Fontosnak tartotta kiemelni, hogy a jog szeretetét és tiszteletét édesapjától és két bátyjától tanulta, és ezt továbbadta két gyermekének, akik szintén a jogászi pályát választották. Megköszönte feleségének, Zsuzsannának, hogy már ötven éve mellette áll, támogatja.

 

(MTI)

Fotó: MTI/Máthé Zoltán

kapcsolódó cikkek
Lemondott Novák Katalin, utoljára szólt államfőként
Lemondott Novák Katalin, utoljára szólt államfőként
Tisztelt és számomra oly kedves magyar emberek határon innen és túl! Most Önökhöz szólok. Nem a politikusokhoz, a politikacsinálókhoz, hanem azokhoz, akiknek a szolgálatára két évvel ezelőtt felesküdtem.
Trócsányi Lászlót jelölik a kormánypártok az Alkotmánybíróság megüresedő helyére
Trócsányi Lászlót jelölik a kormánypártok az Alkotmánybíróság megüresedő helyére
Orbán Viktor miniszterelnök szerint úgy kell megoldani, a köztársaságielnök-váltást, hogy még átmeneti zavar se keletkezzen az ország életében.
Kegyelmi botrány: K. Endrét mentegető posztot osztott meg a szombathelyi fideszes képviselő
Kegyelmi botrány: K. Endrét mentegető posztot osztott meg a szombathelyi fideszes képviselő
Novák Katalin köztársasági elnök lemondása után is napirenden maradt a kegyelmi botrány: a szomorú eset hatásai a közvélemény-kutatási adatokban is látszanak, az ügyben szerepet játszó Balog Zoltán levélben mentegeti saját magát, Szombathelyen pedig az egyik egy fideszes képviselő posztja és kommentjei kavartak vihart.
Hétfőn már meg is választják államfőnek Sulyok Tamást
Hétfőn már meg is választják államfőnek Sulyok Tamást
Február 26-ára, azaz hétfőre tűzte ki az államfőválasztást az Országgyűlés elnöke – vette észre a Telex Kövér László leveléből, amit a parlament oldalán tettek közzé a házbizottság péntek reggeli rendkívüli ülése után.
Sulyok Tamás elfogadta az államfőjelöltséget
Sulyok Tamás elfogadta az államfőjelöltséget
Az MTI tegnapi közleményéből idézve „A jog alapvető értékeit szem előtt tartva szolgálná a köz javát” az Alkotmánybíróság jelenlegi elnöke.
A 444.hu újságírója Szombathelyen: így robbant ki a kegyelmi botrány
A 444.hu újságírója Szombathelyen: így robbant ki a kegyelmi botrány
Szombathelyen járt Szily László, a 444.hu újságírója, aki mesélt arról, hogyan sikerült feltárniuk az elmúlt évek egyik legnagyobb közéleti botrányát, illetve, hogy milyen szálak kötik Szombathelyhez.
Kocsis Máté: Sulyok Tamást jelöli a Fidesz-KDNP államfőnek
Kocsis Máté: Sulyok Tamást jelöli a Fidesz-KDNP államfőnek
Sulyok Tamást, az Alkotmánybíróság jelenlegi elnökét jelölik köztársasági elnöknek a kormánypártok - jelentette be Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője csütörtökön Balatonalmádiban, a Fidesz-KDNP kétnapos frakcióüléséről beszámoló sajtótájékoztatón.
Közvetlen köztársaságielnök-választást követel a DK: már több mint 50 ezren aláírták a petíciót
Közvetlen köztársaságielnök-választást követel a DK: már több mint 50 ezren aláírták a petíciót
A Demokratikus Koalíció (DK) közlése szerint már több mint 50 ezer ember írta alá a párt petícióját online és az utcán, csatlakozva a közvetlen köztársaságielnök-választásról szóló követelésükhöz - írta meg a Telex.
A kegyelmi botrány óta először beszél nyilvánosság előtt Orbán
A kegyelmi botrány óta először beszél nyilvánosság előtt Orbán
Orbán Viktor szombaton tartja a szokásos évértékelőjét a Várkert Bazárban, de a körülmények most mégsem szokványosak - írja a Telex.
Lemondott Balog Zoltán, de boszorkányüldözésnek tartja a kegyelmi botrányt
Lemondott Balog Zoltán, de boszorkányüldözésnek tartja a kegyelmi botrányt
A zsinati elnöki tisztségéről mondott le, de marad a reformátusok püspöke. Szerinte a kegyelem botrány egy boszorkányüldözés, aminek áldozata lett a köztársasági elnök, ő pedig emiatt tehertétellé vált egyháza számára.
Kegyelmi botrány - Balog Zoltán: A kérvényt nem én nyújtottam be, de egyetértettem vele
Kegyelmi botrány - Balog Zoltán: A kérvényt nem én nyújtottam be, de egyetértettem vele
"Tévedtem és hibáztam”, ismerte el a református püspök, Novák Katalin tanácsadója, aki támogatta a volt köztársasági elnök döntését, amellyel kegyelembe részesítette egy pedofil bűncselekmény miatt elítélt férfi bűnsegédjét. Balog, "akitől kellett vagy kell, attól bocsánatot kért vagy kér", de nem mond le az egyház zsinati elnöki poszjátról, és elutasít minden olyan törekvést, ami összemosná a református egyházat a kegyelmi üggyel. Mindezekről egy ma kora este közzétett videóban beszélt.
Ezek járnak Novák Katalinnak élete végéig
Ezek járnak Novák Katalinnak élete végéig
Novák Katalinnak lemondása után sem lesznek megélhetési gondjai, amellett, hogy a törvény szerint élete végéig használhatja a köztársasági elnöki megnevezést, a házelnök tiszteletdíjának 1,1-szerese jár neki havonta, ami jelenleg bruttó 4,5 millió forint.
Kegyelmi botrány: Novák és Varga lemondásától Magyar Péter Partizán-interjújáig - repedezik a NER?
Kegyelmi botrány: Novák és Varga lemondásától Magyar Péter Partizán-interjújáig - repedezik a NER?
Csak kapkodták a fejüket, valósággal beleszédültek a hírfogyasztók az elmúlt napok hazai közéleti történéseibe, szombaton lemondott a köztársasági elnök, Novák Katalin, és a volt igazságügy miniszter, Varga Judit, akinek exférje, Magyar Péter olyan interjút adott vasárnap este a Partizánnak, hogy Rogán Antalnak és propaganda-felelős stábjának biztosan túlóráznia kellett. Összefoglaltuk, hogy mi történt hétfő estig a kegyelmi botrányban.
Kegyelmi ügy: bizottsági ülésen szólították fel lemondásra a K. Endre bejegyzését megosztó szombathelyi fideszes képviselőt (Frissítve)
Kegyelmi ügy: bizottsági ülésen szólították fel lemondásra a K. Endre bejegyzését megosztó szombathelyi fideszes képviselőt (Frissítve)
A szombathelyi közgyűlés gazdasági és jogi bizottságának ülésén is téma volt a bicskei gyermekotthon igazgató-helyettesének posztját megosztó Horváth Gábor ügye: a fideszes képviselőt Koczka Tibor szólította fel lemondásra.
kapcsolódó cikkek
Lemondott Novák Katalin, utoljára szólt államfőként
Lemondott Novák Katalin, utoljára szólt államfőként
Tisztelt és számomra oly kedves magyar emberek határon innen és túl! Most Önökhöz szólok. Nem a politikusokhoz, a politikacsinálókhoz, hanem azokhoz, akiknek a szolgálatára két évvel ezelőtt felesküdtem.
Trócsányi Lászlót jelölik a kormánypártok az Alkotmánybíróság megüresedő helyére
Trócsányi Lászlót jelölik a kormánypártok az Alkotmánybíróság megüresedő helyére
Orbán Viktor miniszterelnök szerint úgy kell megoldani, a köztársaságielnök-váltást, hogy még átmeneti zavar se keletkezzen az ország életében.
Kegyelmi botrány: K. Endrét mentegető posztot osztott meg a szombathelyi fideszes képviselő
Kegyelmi botrány: K. Endrét mentegető posztot osztott meg a szombathelyi fideszes képviselő
Novák Katalin köztársasági elnök lemondása után is napirenden maradt a kegyelmi botrány: a szomorú eset hatásai a közvélemény-kutatási adatokban is látszanak, az ügyben szerepet játszó Balog Zoltán levélben mentegeti saját magát, Szombathelyen pedig az egyik egy fideszes képviselő posztja és kommentjei kavartak vihart.
Hétfőn már meg is választják államfőnek Sulyok Tamást
Hétfőn már meg is választják államfőnek Sulyok Tamást
Február 26-ára, azaz hétfőre tűzte ki az államfőválasztást az Országgyűlés elnöke – vette észre a Telex Kövér László leveléből, amit a parlament oldalán tettek közzé a házbizottság péntek reggeli rendkívüli ülése után.
Sulyok Tamás elfogadta az államfőjelöltséget
Sulyok Tamás elfogadta az államfőjelöltséget
Az MTI tegnapi közleményéből idézve „A jog alapvető értékeit szem előtt tartva szolgálná a köz javát” az Alkotmánybíróság jelenlegi elnöke.
A 444.hu újságírója Szombathelyen: így robbant ki a kegyelmi botrány
A 444.hu újságírója Szombathelyen: így robbant ki a kegyelmi botrány
Szombathelyen járt Szily László, a 444.hu újságírója, aki mesélt arról, hogyan sikerült feltárniuk az elmúlt évek egyik legnagyobb közéleti botrányát, illetve, hogy milyen szálak kötik Szombathelyhez.
Kocsis Máté: Sulyok Tamást jelöli a Fidesz-KDNP államfőnek
Kocsis Máté: Sulyok Tamást jelöli a Fidesz-KDNP államfőnek
Sulyok Tamást, az Alkotmánybíróság jelenlegi elnökét jelölik köztársasági elnöknek a kormánypártok - jelentette be Kocsis Máté, a Fidesz frakcióvezetője csütörtökön Balatonalmádiban, a Fidesz-KDNP kétnapos frakcióüléséről beszámoló sajtótájékoztatón.
Közvetlen köztársaságielnök-választást követel a DK: már több mint 50 ezren aláírták a petíciót
Közvetlen köztársaságielnök-választást követel a DK: már több mint 50 ezren aláírták a petíciót
A Demokratikus Koalíció (DK) közlése szerint már több mint 50 ezer ember írta alá a párt petícióját online és az utcán, csatlakozva a közvetlen köztársaságielnök-választásról szóló követelésükhöz - írta meg a Telex.
A kegyelmi botrány óta először beszél nyilvánosság előtt Orbán
A kegyelmi botrány óta először beszél nyilvánosság előtt Orbán
Orbán Viktor szombaton tartja a szokásos évértékelőjét a Várkert Bazárban, de a körülmények most mégsem szokványosak - írja a Telex.
Lemondott Balog Zoltán, de boszorkányüldözésnek tartja a kegyelmi botrányt
Lemondott Balog Zoltán, de boszorkányüldözésnek tartja a kegyelmi botrányt
A zsinati elnöki tisztségéről mondott le, de marad a reformátusok püspöke. Szerinte a kegyelem botrány egy boszorkányüldözés, aminek áldozata lett a köztársasági elnök, ő pedig emiatt tehertétellé vált egyháza számára.
Kegyelmi botrány - Balog Zoltán: A kérvényt nem én nyújtottam be, de egyetértettem vele
Kegyelmi botrány - Balog Zoltán: A kérvényt nem én nyújtottam be, de egyetértettem vele
"Tévedtem és hibáztam”, ismerte el a református püspök, Novák Katalin tanácsadója, aki támogatta a volt köztársasági elnök döntését, amellyel kegyelembe részesítette egy pedofil bűncselekmény miatt elítélt férfi bűnsegédjét. Balog, "akitől kellett vagy kell, attól bocsánatot kért vagy kér", de nem mond le az egyház zsinati elnöki poszjátról, és elutasít minden olyan törekvést, ami összemosná a református egyházat a kegyelmi üggyel. Mindezekről egy ma kora este közzétett videóban beszélt.
Ezek járnak Novák Katalinnak élete végéig
Ezek járnak Novák Katalinnak élete végéig
Novák Katalinnak lemondása után sem lesznek megélhetési gondjai, amellett, hogy a törvény szerint élete végéig használhatja a köztársasági elnöki megnevezést, a házelnök tiszteletdíjának 1,1-szerese jár neki havonta, ami jelenleg bruttó 4,5 millió forint.
Kegyelmi botrány: Novák és Varga lemondásától Magyar Péter Partizán-interjújáig - repedezik a NER?
Kegyelmi botrány: Novák és Varga lemondásától Magyar Péter Partizán-interjújáig - repedezik a NER?
Csak kapkodták a fejüket, valósággal beleszédültek a hírfogyasztók az elmúlt napok hazai közéleti történéseibe, szombaton lemondott a köztársasági elnök, Novák Katalin, és a volt igazságügy miniszter, Varga Judit, akinek exférje, Magyar Péter olyan interjút adott vasárnap este a Partizánnak, hogy Rogán Antalnak és propaganda-felelős stábjának biztosan túlóráznia kellett. Összefoglaltuk, hogy mi történt hétfő estig a kegyelmi botrányban.
Kegyelmi ügy: bizottsági ülésen szólították fel lemondásra a K. Endre bejegyzését megosztó szombathelyi fideszes képviselőt (Frissítve)
Kegyelmi ügy: bizottsági ülésen szólították fel lemondásra a K. Endre bejegyzését megosztó szombathelyi fideszes képviselőt (Frissítve)
A szombathelyi közgyűlés gazdasági és jogi bizottságának ülésén is téma volt a bicskei gyermekotthon igazgató-helyettesének posztját megosztó Horváth Gábor ügye: a fideszes képviselőt Koczka Tibor szólította fel lemondásra.
Savaria Fórum 33. évfolyam 16. szám - 2024.04.26.
Savaria Fórum 33. évfolyam 16. szám - 2024.04.26.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak