km/óra
  2024.05.20., hétfő  •  Bernát, Felícia napja
Nyereményjáték: Nyerj egy cabriót!
A 60 éves Sportházat ünnepelték: kulturális időutazás, gálaműsor, DJ-maraton

A 60 éves Sportházat ünnepelték: kulturális időutazás, gálaműsor, DJ-maraton

Szombat délután  "Hat évtized, hatvannál is több emlék" szlogennel nyílt kiállítás az AGORA galériáján: a plakátok, fényképek, újságcikkek és egyéb relikviák a Sportház elmúlt 60 évének sokszínűségét idézik fel. "A sportpalotának" is nevezett, ikonikus intézmény 60. születésnapjáról gálaműsorral és más programokkal is megemlékeztek.

"Ha felérkezünk a lépcsőn a Sportház galériájára, egy igazi kulturális időutazással találkozunk" – kezdte megnyitó beszédét Horváth Soma, kultúráért is felelős alpolgármester, köszönetet mondva azoknak, akiknek jóvoltából összegyűlt a sok plakát, relikvia az elmúlt 60 év történetéből. Ez a kiállítás mindannyiunkban személyes élményeket idéz fel, melyek szebbé tették a hétköznapjainkat és az ünnepeinket, hangsúlyozta az alpolgármester, és elárult néhányat a sajátjaiból: a szalagavatót, az amatőr színjátszós szerepléseket, Ki mit tud?-okat.



Horváth Soma kultúráért is felelős alpolgármester nyitotta meg a kiállítást
 

Számos fellépő fordult meg a 60 év alatt az AGORA-ban, mely megannyi művészeti csoportnak adott és ad ma is otthont. Kodály Zoltán, Savaria Táncverseny, Deep Purple, a kubai Buena Vista Social Club, az Illés, a Metró, az Omega együttes, képzőművészeti kiállítások és foglalkozások, sportesemények: felsorolni is hosszú lenne, mennyi és hányféle élményt köszönhetünk a Sportháznak. Horváth Soma külön köszöntötte Neczpál György családját, és örömét fejezte ki, hogy az ünnepi programsorozatban DJ-maratonnal is emlékezünk Vas megye legismertebb lemezlovasára. Végül további 60, kulturális élményekben gazdag évet kívánt az AGORA dolgozóinak és a mindenkori közönségnek.


 

Sportház 60: a kiállítás
Kopott bőröndben AGFA filmtekercs, fotók, mellette régi telefon és írógép: a befűzött lapon 1980-ból az Ifjúsági Művészeti Napok mozgásművészeti bemutatójának terve. És elindul az időutazás: számtalan fotó, újságcikk számol be az eseményekről. Az egyik paravánon felidézi Claire Hurst, Hazel O'Connor vagy a Quimby fellépését, a másikon sportesemények: Európa Sólyemelő Bajnokság, 1970-es fotó Tóth Gézáról; Erős Emberek Világkupa, egy cikk '74-ből, az Országos Sportnapokról, a Savaria Kupa emlékei.

Egy vitrinben Spiegler Tibor gyűjtése, emlékkönyv a Sportpalota 1963-as avató ünnepségéről, egy másikban, Kovács Mária karvezetőnek köszönhetően, kórusfotók, az Éneklő és a Daloló Ifjúság emlékei. Aztán csodálkozhatunk rá, mennyi képzőművészeti tárlatnak adott otthont a Sportház: Tavaszi Fesztivál, Czóbel Béla, Aba Novák Vilmos, Mednyánszky László, Országos Fotókiállítás...

A karzat bal oldalán plakátokat böngészhetünk: kiderül, hogy 1974-ben műsoros lottósorsolást is tartottak itt a Nautilus zenekarral és a Vas Megyei Iparcikk Kereskedelmi Vállalat szombathelyi üzleteiből válogatva, divatbemutatóval. '67-ben a Metró, Aradszky László, Zalatnay Cini és Rodolfó szórakoztatta a szombathelyieket a Zenés Camping nevű műsorral. 1969-ben itt járt Udo Jürgens és zenekara, de volt Hungária- és Illés-koncert is ugyanabban az esztendőben.

1971-ben fellépett Hofi Géza és Koós Károly, de Korda György és Harangozó Teri is – és még sorolhatnánk. Érdemes tehát megnézni a kiállítást, kicsit nosztalgiázni, felidézni, hogy tényleg, mennyi minden történt e falak közt az elmúlt 60 évben – az életünkben.


A sok szakember közül, akik végigkísérték az AGORA hatvan évét, kiemelkedik egy: Szirmai Judit, aki hosszú éveken át volt művelődésszervezője, '98-ban megbízott igazgatója is a Sportháznak – ő hívta időutazásra a kiállításmegnyitó közönségét. Szirmai Judit elsőként megköszönte mindenkori kollégáinak a támogatást, s azt, hogy sportházbéli munkája során számtalan városi nagyrendezvény, színházi előadás, táncverseny, koncert, gyermekműsor és szabadtéri rendezvény megszervezésére kapott lehetőséget, melyek közül legkedvesebbnek a befogadó színházi tevékenységet tartja.

1986-ban a nagyterem felújítása utáni nyitóelőadás Erkel Bánk bán című operája volt, a Szegedi Nemzeti Színház előadásában – a nagy érdeklődés miatt kétszer telt házzal; Hyppolit, a lakáj Benedek Miklós és Szacsvay László előadásában; a Balfácánt vacsorára és A miniszter félrelép a budapesti József Attila Színház társulatától; az Apácák musical Psota Irénnel; Bereményi Géza és Dés László Férfi és nő című estje; a Budapesti Operettszínház  Jövőre veled ugyanitt előadása – Szirmai Judit megannyi felejthetetlen emléket idézett fel, végezetül pedig megköszönte a közönségnek azt az érdeklődést és kultúraszeretetet, amely a rendezvényszervezői munka értelmét jelentette és jelenti ma is.
 


Köszöntők és gálaműsor

 

"Hazám, hazám, te mindenem": énekelte Varga Viktor a Sportház 60 gálaműsorának nyitányaként Erkel Ferenc Bánk bán című operájának leghíresebb dalát, nem véletlenül – 1963. augusztus 19-én este ai intézmény avatóünnepségén az Állami Operaház művészei 1200 meghívott vendég előtt – akiknek legtöbbje részt vett az építkezésen vagy a társadalmi munkában –  Erkel Ferenc: Bánk bán című operáját mutatták be.




Elsőként dr. Nemény András, Szombathely polgármestere mondott ünnepi köszöntőt: bár nem egy személyt, hanem egy intézményt köszöntünk ma születésnapja alkalmából, de életútról beszélhetünk a Sportház esetében is, "hiszen rengeteg élet volt és van ezek között a falak között". Azoké, akik itt dolgoztak és akiknek az élete munkája van benne, és azoké, akiknek ez a hely boldog pillanatokat okozott.

A Sportház 60. éve mérföldkő, hosszú út, amin sosem járt egyedül: az intézménnyel, az épülettel, a programokkal sokan találkoztak. Ha végiggondoljuk a saját életutunkat, mindenkinek boldog percek, órák jutnak az eszébe, amik mosolyt csalnak az arcunkra, mondta el a polgármester, majd felidézte, mit is adott neki a Sportház: régi fotó őrzi, mikor kisgyermekkorában a Gyere velünk! Rendezvényen vett részt családjával, a sportválasztó programot, ami meghatározta az iskolaválasztását, a kisdobosavatást, a Kölyökbazárt, kamaszkorban a TRI-Show-t Neczpál György zenéjével.

És következett a szalagavató, amit felejthetetlenné az édesanyával való tánc és az örökké emlékezetes osztályműsor tett. Nemény András azt is elárulta, az első keresete is az intézményhez kapcsolódott: a gimnázium nyári szünetében szendvicsemberként vállalt munkát, sőt, esküvői ruhabemutatón is volt vőlegényszerepben – 17 menyasszonyt kísérve végig a parketten. Mikor aztán valóban vőlegény, férj és apa lett, a gyermekei életében is szerepet kapott a Sportház.

És ott van a rengeteg koncert, színházi élmény, sportesemény, táncbemutató, táncverseny..."Manapság, polgármesterként a Szent Márton gálák szereplőjeként állok pontosan itt, ahol annak idején kisgyermekként ültem" – értek körbe az emlékek. "Tudom, hogy minden szombathelyinek van ilyen életfilmje: ha belegondolunk, rájüvünk, itt valójában nem egy épületről, és nem is egy intézményről, hanem egy közös értékünkről kincsről beszélünk, mert ez a közösségünk tere, mely itt van fizikailag, de valójában van egy másik helye, a szívünkben. Így, amikor ma ünnepelünk, az valójában saját életünk ünnepe" – zárta köszöntőjét dr. Nemény András, majd emléklapot adott át Horváth Zoltánnak, az AGORA ügyvezetőjének

 



A város emléklapját dr. Nemény András (jobbról) adta át Horváth Zoltán igazgatónak


Majthényi László, a Vas Vármegyei Közgyűlés elnöke folytatta a köszöntők sorát, elsőként fényt kérve a közönségre, azt hangsúlyozva, hogy a 60 év egy élményközösséget hozott létre. "Ma multifunkciós közösségi térnek hívjuk, 60 évvel ezelőtt azt mondták, sportpalota, mely közel 10 évvel megelőzte az első fővárosi társát. Ez egyetlen embernek köszönhető, az akkori megyei tanácselnöknek, dr. Gonda Györgynek" – idézte fel az elnök, majd egy-két érdekességet osztott meg a hallgatósággal a Sportház történetéből, például a pénzgyűjtést, melynek során a települések egymillió forintot adtak össze, hogy befejeződhessen az épület építése, vagy azt, hogy a Sportháznak már 62 évvel ezelőtt termoüveget terveztek, csak nem volt, aki legyártsa: több mint 5 évtizedet kellett várni a nyílászárók cseréjére. Hatvan év élményközössége van itt: életkortól függően mindenki más élményekkel rendelkezik, de elmondhatjuk, hogy beleírta az intézmény beleírta nevét a megye lakóinak az életébe, kulturális, szórakozási szokásaiba – zárta beszédét Majthényi László, átadva Vas Vármegye közgyűlésének emléklapját Horváth Zoltán igazgatónak.




A megyei közgyűlés elnöke, Majthényi László (jobbról) és Horváth Zoltán igazgató


Végül Horváth Zoltán, az Agora Savaria Nkft. ügyvezetője mondott ünnepi beszédet, megragadva az alkalmat, hogy beszéljen arról az év 365 napján zajló háttérmunkáról, ami a közművelődési szakemberek életét jelenti. – 60 évvel ezelőtt létrejött egy intézmény, ahol egyszerre volt jelen a nép, a magas-, a populáris kultúra, s helyet adott a sporteseményeknek, tömegrendezvényeknek is. Az épület és az azt működtető szervezetek számos művészeti csoport inkubátorai voltak, melyek közül sokan a mai gálán is felépnek – mondta el az igazgató.

Az MSH nemcsak a Március 15. téri épületben végezte a tevékenységét, de működtette a szabadidőközpontot, fenntartotta a város peremkerületi klubjait, amíg azokat civil közösségek át nem vették. Horváth Zoltán ezután az elmúlt évek tevékenységére tért át, mikor a covid-válság, az energiaválság mellett is országosan elismert innovációkat valósítottak meg, mint például az online közművelődési tevékenység, a lakótelepekre kivitt kultúrfutár akció vagy az utca felé fordított képzőművészeti kiállítások. Növekedtek is: 2021-ben megnyílt a kulturális térként is működő Víztorony, a Sportházba költözött a Városi Televízió, a Savaria Fórum szerkesztősége, hogy 2022-ben létrejöjjön a szervezetésben is egységes, új kulturális centrum, a nonprofit kft.-ként működő AGORA. 2022-ben a Szombathelyi Képző Központ épült be a szervezetbe, így az már felnőttképzéssel is foglalkozik.

Az AGORA aktívan részt vállalt a városvezetéssel a stratégia kidolgozásában, melynek célja, hogy Szombathely működése tudásalapú legyen: hagyományos szakkörök, ismeretterjesztő előadások, akkreditált tanfolyamok, workshopok szolgálják ezt a célt. Az AGORA üzemelteti többek között a Savaria Filmszínházat, a KRESZ parkot, a Gyermekek Házát,  szolgáltatja a városi ünnepségek műsorát, megannyi szabadtéri nagyrendezvényt – a Sportház beltéri programjai mellett. – Mindezek mögött óriási szervező-, műszaki, pénzügyi, kommunikációs és marketingmunka áll – amelyet a munkatársaink nélkül nem tudnánk megvalósítani, hangsúlyozta Horváth Zoltán, felidézve, hogy számos elismerés mellett az AGORA nemrég a családbarát munkahely és szolgáltatóhely minősítést is elnyerte, két épülete és egy rendezvénye pedig bekerült a Szombathelyi Értéktárba – mindez az AGORA közössége és közönsége nélkül nem valósulhatott volna meg – zárta köszöntőjét az igazgató.

A beszédeket gálaműsor követte, melyben komoly- és könnyűzene, színház, torna- és táncbemutató alkotott sokszínű egységet:hiszen a Sportház a 60 év alatt sok egyesületnek, együttesnek adott otthont. A műsorban felléptek: az ELTE PPK Sporttudományi Intézet oktatói és hallgatói, a Ferrum Színházi Társulás, a Galaxy Akrobatikus Rock And Roll Klub, a Lorigo Táncsport Egyesület, a Ritmikus Gimnasztika csoport, a Savaria Slam Poetry, a Savaria Táncsport Egyesület, a Sugár/Érintők, Szombathely Város Erkel Kórusa, Szombathely Város Koncert Fúvószenekara, az Ungaresca Táncegyüttes és Varga Viktor.

DJ-maratonnal emlékeztek Neczpál Györgyre


Szombathely és a megye legendás lemezlovasára, Neczpál Györgyre is emlékeztek szombaton a 60 éves Sportház ünnepén: Fixl Miklós, a Sportház egykori megbízott vezetője közös élményeiket idézte fel, 21 órától éjfélig pedig DJ-maraton, azaz retródiszkó várta a közönséget.


– Örömteli, hogy a Sportház 60 éves fennállását ünnepeljük, de szomorú is, hogy az intézmény egyik ikonikus alakja már nem érhette meg ezt – kezdte Neczpál Györgyre emlékező beszédét Fixl Miklós. – Neve város- és megyeszerte összeforrt az önfeledt kikapcsolódással, a jókedvvel, ezrek buliztak a rendezvényein, ezrek döbbentek le váratlan halálán, ahogy jómagam is – folytatta, hozzátéve, hogy mivel a DJ magát hivatalos szórakoztatóként definiálta, annak örülne, ha nem búskomoran emlékeznének rá, hanem vidáman, persze, amennyire lehet.


Szombathely és a megye legendás lemezlovasára, Neczpál Györgyre is emlékeztek szombaton a 60 éves Sportház ünnepén: Fixl Miklós, a Sportház egykori megbízott vezetője közös élményeiket idézte fel, 21 órától éjfélig pedig DJ-maraton, azaz retródiszkó várta a közönséget.

Ennek szellemében idézett fel Fixl Miklós pár felejthetetlen élményt abból a gazdag múltból, melyet Neczpál Györgynek köszönhetünk: zenei érdeklődését a pesti klubélet határozta meg, ám az Szombathelyen teljesedett ki, mely 1976-ban lett az otthona. Egy év múlva indult meg DJ-karrierje akkori munkahelyén, a Fakombinát Klubban, melyet további városi, megyei felkérések követtek, egy olyan időben, amikor még kazettákkal, CD-kkel dolgoztak a lemezlovasok, az adathordozókat cipelve magukkal egy-egy fellépésre. Így volt ez az 1983-ban elindult legendás Orosz Teázóban, és a Művelődési és Sportház rendezvényeinek is állandó zene- és  hangulatfelelőse volt – több generáció fiatal életét határozta meg a Kvízparty, a Kölyökbazár és a TRI-Show.  

A szórakoztatáson kívül nem titkolt célja volt a zenei ízlésformálás is, sokszínűség, széles repertoár jellemezte: a poprajongókon kívül a fekete ruhás Depeche mode-rajongók és a rockerek is éppúgy tomboltak a műsorára egy-egy estén. Olyan számára kedves előadókkal állt egy színpadon a Sporházban, mint Charlie, a Bon-Bon, a Pa-dö-dő vagy Zoltán Erika. DJ Neczpál az összes eseményre alaposan, alázattal készült fel – emlékezett Fixl Miklós –, és mindent megtett annak érdekében, hogy a közönség jól érezze magát.

A Sportházban 21 órától retródiszkó várta a fiatalabb és az idősebb korosztályt is, ahol a résztvevők felidézhették a régi Tri-Show és Kölyökbazár hangulatát. A hozzáértők kipróbálhatták a nagyra becsült lemezlovas keverőpultját is.

 

Fotók: Vizi László

 

kapcsolódó cikkek
60 éves a Művelődési és Sportház
60 éves a Művelődési és Sportház
Sportesemények, tömegrendezvények, konferenciák, diplomaosztók, szalagavatók, magas és populáris kultúra, művészeti csoportok alakulásának helyszíne, kiállítótér, nyári táborok színtere, szakkörök és klubok otthona, egykor a Szabadidőközpont és a városrészi művelődési házak működtetője, ma képzési bázis, a városi televízió és hetilap otthona is. Ez mind az 1963. augusztus 20-án átadott, idén 60 éves Művelődési és Sportház.
Két jó színész több negyven rossznál
Két jó színész több negyven rossznál
Sportpalotának is nevezték az AGORA Művelődési és Sportházat. Ide vagy szívesen járt valaki, vagy ma is a kedvenc helye, vagy majd megszereti. Szirmai Judit népművelővel a kultúrpalota „csemegéiből csipegettünk”.
Világsztárok az MSH színpadán
Világsztárok az MSH színpadán
A jubiláló Művelődési és Sportház dicsőséges éveket, évtizedeket élt meg a rockzenében is. Ha valaki a nyolcvanas éveket böngészi, szinte hihetetlen dolgokra lel. Az elzárt határvárosban meghatározó lett a minőségi rockzene, világsztárok adták egymásnak a kilincset. Hihetetlen, kiket hallhatott és láthatott élőben egy mezei rocker.
Nyereményjáték: nyerj egy kabriót!
kapcsolódó cikkek
60 éves a Művelődési és Sportház
60 éves a Művelődési és Sportház
Sportesemények, tömegrendezvények, konferenciák, diplomaosztók, szalagavatók, magas és populáris kultúra, művészeti csoportok alakulásának helyszíne, kiállítótér, nyári táborok színtere, szakkörök és klubok otthona, egykor a Szabadidőközpont és a városrészi művelődési házak működtetője, ma képzési bázis, a városi televízió és hetilap otthona is. Ez mind az 1963. augusztus 20-án átadott, idén 60 éves Művelődési és Sportház.
Két jó színész több negyven rossznál
Két jó színész több negyven rossznál
Sportpalotának is nevezték az AGORA Művelődési és Sportházat. Ide vagy szívesen járt valaki, vagy ma is a kedvenc helye, vagy majd megszereti. Szirmai Judit népművelővel a kultúrpalota „csemegéiből csipegettünk”.
Világsztárok az MSH színpadán
Világsztárok az MSH színpadán
A jubiláló Művelődési és Sportház dicsőséges éveket, évtizedeket élt meg a rockzenében is. Ha valaki a nyolcvanas éveket böngészi, szinte hihetetlen dolgokra lel. Az elzárt határvárosban meghatározó lett a minőségi rockzene, világsztárok adták egymásnak a kilincset. Hihetetlen, kiket hallhatott és láthatott élőben egy mezei rocker.
Savaria Fórum 33. évfolyam 19. szám - 2024.05.17.
Savaria Fórum 33. évfolyam 19. szám - 2024.05.17.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak