km/óra
  2024.05.27., hétfő  •  Hella napja
Nyereményjáték: Nyerj egy cabriót!
Januári lehangoltság? Tehetünk ellene! – Pachner Orsolya pszichológussal beszélgettünk

Januári lehangoltság? Tehetünk ellene! – Pachner Orsolya pszichológussal beszélgettünk

Az év végi ünnepi időszak után újra ránk törnek a szürke hétköznapok: januárban az emberiség negyede szenved depressziótól. Miért érezhetjük tehernek az új év kezdetét, és mit tehetünk ellene? – Pachner Orsolya pszichológust, az ELTE PPK egyetemi adjunktusát kérdeztük.

Hogy a január nehéz hónap, kevesen vitatják: ebben az időszakban vagyunk hajlamosabbak a szezonális depresszióra, és az ünnepek utáni lehangoltság is úrrá lehet rajtunk. A szezonális depresszió nem függ össze az évkezdéssel, de ebben az időszakban jellemző: a napfényes órák, a szabadban töltött idő és a hőmérséklet csökkenése, a kevesebb mozgás kiválthat egy lehangolt állapotot.

Az ünnepek utáni mélabú elsősorban a nagy kontraszt miatt, „visszacsapási hatásként” törhet ránk: a várakozás, az izgatottság, a karácsonyi szabadság pillanatainak lecsengése után a hétköznapokban találjuk magunkat, újra a mókuskereket hajtva, s még lehangolóbbnak érezzük azt, ami máskor (mondjuk novemberben) természetes – hangsúlyozza Pachner Orsolya. 

Az évnek ebben az időszakában szürkébbnek láthatjuk a hétköznapokat, mint egyébként

S hogyan kerülhetjük el ezt a nem kívánt állapotot? Hasznosak lehetnek-e az újévi fogadalmak abban, hogy ne tehernek éljük meg az évkezdést? A pszichológus szerint igen: az újévi fogadalmak sok száz évre visszanyúló hagyománya, rítusa is ezt támasztja alá, a céljuk eredendően az, hogy az átmeneti időszakokban, életkori szakaszváltásokon vagy éppen az új évbe való átlépésben segítsenek minket.

Ha nem is sikerül minden fogadalmat betartanunk, maga a törekvés lendületet adhat nekünk a kezdéshez, az új cél kizökkent a hétköznapokból, így a lehangoltságból is. Nem véletlen, hogy a fogadalmak nagy része éppen az életmód, így a lelkiállapot jobbá, kiegyensúlyozottabbá tételét célozza meg, mint a több mozgás, a káros szenvedélyek elengedése vagy a társas kapcsolatok, a szociális háló erősítése.

Egy jól megválasztott, konkrét cél átlendíthet a nehéz időszakon

Ezek azok a technikák, amik képesek kizökkenteni egy lehangolt állapotból – így az újévi fogadalmak öngyógyító rítusként is felfoghatók. Pachner Orsolya azt is hangsúlyozza, figyeljünk az új célok megfogalmazására, nehogy azok kudarcforrásként működjenek. Minél konkrétabban, pontosabban határozzuk meg ezeket: például az „egészségesebb akarok lenni” vagy „többet akarok mozogni” megfoghatatlan, relatív vágyak, így nem vezetnek könnyen sikerélményhez – a „heti 3 alkalommal sportolok”, a „leteszem a cigit” vagy a „hetente felhívom a szüleimet” már betartható, elérhető célok, lehetséges örömforrások.

Arra is figyeljünk, hogy világmegváltó gondolatok helyett reális célokat tűzzünk ki magunk elé. Érdemes a fogadalmak megvalósítását tervbe foglalni: így lépésről-lépésre haladva valóban beépülhetnek az életünkbe. A januári lehangoltság általánosan jellemző állapot, de ha két hétnél tovább észleljük a tüneteket, ajánlott szakemberhez fordulni –  figyelmeztet a pszichológus.

 

Tp

Fotók:Pixabay

Nyereményjáték: nyerj egy kabriót!
Katasztrófavédelem álláshirdetés 2024
Savaria Fórum 33. évfolyam 20. szám - 2024.05.24.
Savaria Fórum 33. évfolyam 20. szám - 2024.05.24.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak