km/óra
  2024.07.27., szombat  •  Olga, Liliána napja
Porcelán-bál Schrammel koreográfiával…

Porcelán-bál Schrammel koreográfiával…

„Porcelán-bál” címmel herendi porcelán kiállítás nyílt szerdán a Schrammel-gyűjteményben (Thököly utca 20.). Olyan herendi sárkány is látható, amely állatjegyeket visel: a tevéét, a bivalyét, a szarvasét, a kígyóét, a kagylóét, a tigrisét, a sasét.

 

A szombathelyi születésű Schrammel Imre (1933) Kossuth-díjas keramikusművész, a Magyar Iparművészeti Főiskola egykori rektora, világhírű alkotó az egyik megújítója volt az ezredvég magyar és egyetemes kerámia művészetének. S ő tervezte az elmúlt évtizedek egyik leghíresebb herendi figura-sorozatát. Velencei karneváli élményből született meg a herendi porcelángyárban a karnevál-sorozata: maszkos figurák ezerszínű, szemet gyönyörködtető, szívet melengető csoportja. Mindebből (is) kaphatunk ízelítőt egészen május végéig.


A Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. és a Savaria Megyei Hatókörű Városi Múzeum közös, „Porcelán-bál” című tárlatának ünnepélyes megnyitóján Csapláros Andrea múzeumigazgató üdvözölte a szép számú érdeklődőt, köztük Majthényi Lászlót, a Vas Megyei Közgyűlés elnökét. Arról is szólt, hogy a „bálozó” porcelánok részint Schrammel Imre gondolatait, keze nyomát viselik, részint azt tükrözik, hogy mindezeket miként fejlesztették tovább Herenden. 


Horváth Soma alpolgármester köszöntőjében rámutatott arra, hogy a „Porcelán-bál” egy külön világát képezik azok a karneváli figurák, amelyeket Schrammel Imre álmodott s alkotott meg. A Herendi Porcelánmanufaktúra kiváló festő szakembereinek jóvoltából pedig szinte életre kelnek a szobrok. Így az alkotó s a mintegy kétszáz éves herendi porcelánművészet szerves összefonódását, valamint a megújulásra való képességet hirdetik. 


Dr. Simon Attila, a Herendi Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója megnyitó beszédében felidézte, amivel a Herendre látogatókat is buzdítani szokta: „Tessék bátran használni a herendi porcelánt; miután örökös pótlást vállalunk, ezért a pénztártól való távozás után nem bánjuk, hogyha megsérül egy-egy porcelán, és netalántán pótolni kellene.” Megtudtuk: naponta újabb és újabb egyedi herendi születik (évente úgy háromszáz-négyszáz!). A gyönyörű használati tárgyak egyben műalkotások, melyekben a négy őselem – a föld, a tűz, a víz, a levegő – révén benne foglaltatik az egész világ. S hogy mi a mára világelső porcelán manufaktúrájuk titka? „A rejtélyes porcelánkészítési receptúrák… S nálunk a minőség a rendet, a rendezettséget, a munkatársak közötti kapcsolat minőségét is hordozza.” Bemutatta egyik itteni kedvencét, a Herendi Sárkányt, ami a keleti gondolkodás szerinti állatjegyeket hordozza: az orra a tevéé, a füle a bagolyé, a szarva a szarvasé, a hasa a kagylóé, a farka a kígyóé, a tappancsa a tigrisé, a körme a sasé… A megnyitó zenei „aláfestéséről” a Szombathelyi Művészeti Szakgimnázium tehetséges növendékei gondoskodtak.       

 

Szenkovits Péter
Fotó: Nagy Jácint

Savaria Fórum 33. évfolyam különszám - 2024.07.12.
Savaria Fórum 33. évfolyam különszám - 2024.07.12.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak