km/óra
  2024.05.16., csütörtök  •  Mózes, Botond napja
Nyereményjáték: Nyerj egy cabriót!
Lenkai Nóra: Nagyot léptünk előre, és megyünk tovább

Lenkai Nóra: Nagyot léptünk előre, és megyünk tovább

Éppen öt éve, 2017. február elsején csatlakozott a Savaria Egyetemi Központ az ELTE-hez, ami óriási mérföldkő volt a szombathelyi campus életében. Sok minden változott, nőtt a hallgatói létszám, megjelentek új képzési formák, szakok, és folyamatosan a fejlődés. A születésnap alkalmából beszélgettünk Lenkai Nórával, az ELTE–SEK rektori biztosával.

 

A szombathelyi campus 2017-ben csatlakozott az ország legnagyobb, legpatinásabb egyeteméhez. Mindez milyen változásokat hozott az intézmény életébe? 

 

Meg kellett találnunk a saját hangunkat, ki kellett alakítanunk portfóliónkat, ez sikerült is. Pár év eltelt, mire mindent összehangoltunk, de most már olyan pályán vagyunk, ami igazi sikertörténet, az integráció lezárult, összecsiszolódtunk. Sikerült tudatosítanunk, hogy nincs kis ELTE és nagy ELTE, mindenki teljes értékű diplomával távozik tőlünk. Ugyanolyan mintatantervek alapján, ugyanolyan minőségben képezzük hallgatóinkat, mint Budapesten. Az ELTE neve nagyon jól cseng, érezzük, hogy elismernek minket és keresettek vagyunk a régióban, rengetegen szeretnének nálunk tanulni. 2017 óta folyamatosan nő a hallgatói létszám, és a bekerülési ponthatárok is emelkednek. Minden évben megdöntjük a saját rekordunkat, és bízom benne, hogy a mostani felvételi időszakban is így lesz. 2017-ben még 1600 hallgató tanult nálunk, ma már 2100-an vannak.

 

Hogyan alakult át a képzési kínálat? 

 

Egyik alappillérünk továbbra is a nagy múltú pedagógusképzés, a tanító szaktól egészen a középiskolai tanárképzésig. A gazdaságtudományi képzések a Társadalomtudományi Kar égisze alatt működnek, itt 2017 óta megháromszoroztuk a hallgatóink számát. Népszerűek a sporttudományi képzéseink. Igazi sikertörténet a pszichológia szak, tavaly tízszeres volt a túljelentkezés, válogatott hallgatói gárdánk van, akik magas pontszámmal kerülnek be. Tavaly elindítottuk a mesterképzést is. Műszaki, informatikai szakjaink közül elérhető a programtervező informatikus és a gépészmérnökképzés. Folyamatosan igyekszünk reagálni a piaci igényekre. Tavaly bevezettük az üzleti ismeretek tantárgyat együttműködve a Vas Megyei Kereskedelmi és Iparkamarával is, ezáltal a kkv szektor felé is nyitottunk. Hallgatóink gyakorlatorientált üzleti képzésben részesülnek, és belekóstolhatnak a kis- és középvállalkozások világába. Elismert cégvezetők, szakemberek mentorálják őket. A szabadon választható kurzus bármely szakról felvehető, számunkra is meglepő volt, milyen sokan, összesen 160-an éltek a lehetőséggel. Az első szemeszterben elméleti tudást kapnak, a másodikban különböző tématerületeken projektmunkában dolgoznak, a végén pedig kamarai oklevelet kapnak. Mindent megtanulnak, ami később hasznos lehet egy saját vállalkozás indításához.

 

Hogyan fejlődött az elmúlt öt évben az egyetemi infrastruktúra? 

 

Nagyot léptünk előre. Pályázatainkból komoly fejlesztést hajtottunk végre az egyetemen, tantermeket sikerült felújítanunk, fűtéskorszerűsítés történt. Az elődünk által 2006-ban aláírt PPP-konstrukció komoly anyagi terhet jelentett a campus számára, ezt sikerült 1,6 milliárd forintos állami segítséggel kiváltanunk, így az ELTE üzemeltetésébe került a forrásközpont.

 

Milyen támogatási lehetőségek, ösztöndíjak érhetők el a hallgatók számára? 

 

2017-ben alapítottuk a Savaria Kiválósági Ösztöndíjat. Ha valaki 400 pont felett kerül be hozzánk, egy éven át havi 40 ezer forintot kap, aki 450 pontnál többet hoz, havi 80 ezer forintra jogosult. A tanulmányi ösztöndíjak államilag meghatározott módon, tanulmányi átlag alapján érhetők el. Vannak rendkívüli szociális támogatások 10 ezertől 120 ezer forintig terjedő összegben. Sport, kulturális, tudományos és közéleti ösztöndíjainkra havi 50-60 ezer forint értékben lehet pályázni. A duális gépész vállalati ösztöndíj havi 130 ezer forintot jelent. A pedagógusképzésben tanuló hallgatók a Nemzeti Felsőoktatási Ösztöndíjra pályázhatnak havi 40 ezer forint értékben, a Klebelsberg Képzési Ösztöndíj pedig havi 20-75 ezer forint lehet. Ha valaki ügyesen pályázik és jól tanul, önfenntartóvá válhat.

 

Milyen egyéb kezdeményezések, ötletek erősítik a campus egységét?

 

Azt gondoltuk, hogy az online oktatás ideje alatt szétesik a közösség, pedig nagyon sokat dolgozunk azért, hogy családias campus legyünk. Az aggodalmaink szerencsére nem igazolódtak be, hallgatóink az online térben diákműhelyeket alakítottak, tudományos beszélgetéseket folytattak, projektmunkákon dolgoztak. Megalakult a színjátszó körünk, a hallgatók vevők rá, szeretik. 2020-ban intézményesítettük a SegítéSEK programot, melynek célja, hogy hallgatóinknak ne csak a diplomaszerzés legyen a céljuk, hanem váljanak érzékennyé a hátrányos helyzetű társadalmi csoportok és a szociális problémák iránt. A társadalmi felelősségvállalás nagyon fontos számunkra.

 

Melyek a jövő legfőbb feladatai?

 

Szeretnénk még szebbé, családiasabbá tenni a campust. Fejlesztenénk a digitális módszertanunkat. A karok folyamatosan frissítik, újítják a szakkínálatukat. Az ötéves születésnapunkon azt tudjuk mondani, hogy mérföldkövön vagyunk túl. Nem állhatunk meg itt, folyamatosan fejlődnünk kell a 21. századi elvárásoknak megfelelően.

 

kzs
 

címkék
Nyereményjáték: nyerj egy kabriót!
Savaria Fórum 33. évfolyam 18. szám - 2024.05.10. (12. számú választókörzet)
Savaria Fórum 33. évfolyam 18. szám - 2024.05.10. (12. számú választókörzet)
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak