Kosárlabda: szoros meccsen másodszor is egyenlített az Alba a Falco ellen, az ötödik találkozón dől el a bajnoki cím sorsa

A szombathelyiek kiélezett mérkőzésen szenvedtek 72-69-es vereséget, ami azt jelenti, hogy vasárnap, Szombathelyen kerül sor bajnokavatásra.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I./A BAJNOKI DÖNTŐ 4. MÉRKŐZÉS

ARCONIC-ALBA FEHÉRVÁR - FALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY 72-69 (14-15, 26-23, 16-9, 16-22)

Fehérvár: Pongó Ma. 11/3, Somogyi 11, DeCosey 8, Ford 5/3, Philmore 12. Csere: Vojvoda 21/6, Diong -, Takács Mi. -, Szabó 4.

Edző: Alejandro Zubillaga

Falco: Perl 22/6, Kovács 6, Cowells 9/6, Tiby 9/3, Keller Á. 6 Csere: Sövegjártó -, Barac 17, Takács Zs. -, Krivacevic -.

Negyedik felvonásához érkezett a Falco és az Alba bajnoki döntője, a székesfehérvári összecsapást pedig Milos Konakov együttese várhatta 2-1-es előnyből, miután kedd este 84-78-ra nyerni tudott az Aréna Savariában. A képlet tehát egyszerű volt: a szombathelyiek egy győzelemmel bajnoki címet ünnepelhettek, míg a házigazda számára az életben maradás, a mindent eldöntő ötödik mérkőzés kiharcolása volt a tét. A vendégek dolgát nem könnyítette meg, hogy az előző találkozón térdsérülést szenvedő Stefan Pot nem volt bevethető, így az ő játékára ezúttal nem számíthatott Milos Konakov.

Philmore egy pontot a vonalon hagyott, DeCosey szerezte a meccs első mezőnykosarát, két és fél perc után Perl dobta az első vendég kosarat, az első három percben összesen 5 pont született. Pongó dobott visszalépős hármast Cowells szorításában, Perl Ford szabálytalansága ellenére is feltette a ziccert, a plusz egyet viszont elrontotta. Somogyi nagy passzát Philmore váltotta két pontra, majd ismét ez a duó hozott össze egy kettes (10-4). Perl maradt üresen a vonal mögött és nem is hibázott, Vojvoda használta ki a Falco rossz váltását, Barac verte meg Fordot egy az egyben. Kovács dobott be két büntetőt, majd Perl zseniális átadásából egy ziccert is, amivel a mérkőzésen először a szombathelyiek álltak jobban (12-13). Tiby lépett be jó ütemben a festékbe, Vojvoda négy és fél perces hazai kosárcsendet tört meg büntetőivel. A negyedben több pont már nem esett, így egypontos Falco előnyt mutatott az eredményjelző, 14-15 volt az állás.

Barac egy szép horoggal nyitotta a második etapot, majd Somogyi is tetszetős kosarat szerzett, szorosan alakult az összecsapás (16-17). Cowels triplájára Szabó Zsolt felelt, Perl egy középtávolival jelentkezett, őrizte előnyét a címvédő szombathelyi alakulat. 20-24-nél Vojvoda mindkét büntetőjét kihagyta, Barac pedig már nem először remekelt a palánk alatt, 20-26-ra vezetett a Konakov-legénység. Ford osztott ki egy hatalmas sapkát, a lerohanásból DeCosey 2+1-et csinált, értékesített büntetője után 25-26 állt az eredményjelző táblán. Milos Konakov időt kért, de újra Ford talált a gyűrűbe, ezzel pedig már az Albánál volt az előny (28-26). Cowels asszisztja után Keller egalizált, majd Somogyi kettese érkezett, felválta estek a pontok. Perl Zoltán a védjegyévé vált középtávolival módosította 30-30-ra az állást, majd a következő vasi kosarakat is ő szerezte, 32-32-vel léptünk be a negyed utolsó három és fél percébe. Tiby könnyű kosara a Falcót juttatta előnyhöz, majd egy triplát is szórt a címvédő amerikai légiósa. 35-37-nél Cowels 50%-kal büntetőzött, Vojvoda egy triplával egalizált, s mivel Pongó dudaszós duplát szerzett, az Alba mehetett előnnyel a nagyszünetre (40-38).

Hosszú ideig egyetlen fehérvári kosarat jegyezhettünk csak fel a harmadik felvonásban, majd Cowels, Perl és Barac révén fordítottak a vendégek (42-43). Ford triplakísérleténél Tiby tépte a lepattanót, de a folytatásban a hazaiak  pillanatai következtek, a negyed feléhez érve 47-43-ra vezetett Alejandro Zubillaga együttese. Kovács Benedek bravúrkosarával zárkóztak a vasiak, majd Somogyi egy büntetőt értékesített, 48-45 állt az eredményjelzőn. Vojvoda átadását Philmore váltotta kosárra, öt pontra nőtt a fehérvári előny, majd Keller nagyon fontos blokkja következett, éppen Vojvodával szemben. Innen következett a játékrész utolsó két perce, Keller duplája után Tiby is bemutatott egy remek blokkot, ezt Vojvoda tempója követte (52-47). A magyar válogatott játékos aztán két büntetőt is dobhatott, mindkettőt értékesítette, ezzel pedig kialakult az addigi legnagyobb különbség (54-47). Pongó ezúttal is beköszönt az etap végén, ez pedig azt jelentette, hogy 56-47-tel kanyarodtak a felek az utolsó negyedre.

Mindkét oldalon kimaradtak az első akciók, a rossz szériát Vojvoda Dávid törte meg, a találkozón először tízen kívülre került a Falco (58-47). Barac kettőből egy büntetőt dobott be, de nem sokkal később ismét próbálkozhatott, tette mindezt ugyanolyan mérleggel (58-49). Perl is egy pontot faragott a vendégek hátrányából, majd remek asszisztot adott Kellernek, de Vojvoda triplát szórt válaszként, 61-52 volt az eredmény ekkor. Barac büntetője után Ford szedett össze egy támadólepattanót és váltotta kosárra azt, tíz pont volt az Alba előnye (63-53). Így érkeztünk el a mérkőzés hajrájához, a vendégek pedig nagy erőket mozgósítottak, hogy lőtávolon belülre tudjanak kerülni. Vojvoda és Perl is 20 pontnál járt, az utolsó két percbe 69-62-vel léptek a csapatok. A folytatásban Ford faultolta Perlt, aki 69-64-re zárkóztatta övéit, de Pongó gyorsan visszaállította a differenciát. Vojvoda szabálytalansága után Barac büntetőzhetett, mindkettőt a helyére tette, az Alba viszont nem tudta kosárra váltani a támadását, amit Cowels egy hármassal büntetett (71-69). Zubillaga mester időt kért, Vojvoda hibáját Cowels ezúttal nem tudta kihasználni, ráadásul faultot harcolt ki a fehérváriak 99-ese. A két büntetőből egy landolt a gyűrűben, az utolsó támadás előtt éppen egy kosárnyi volt a különbség (72-69). Milos Konakov időt kért, de nem sikerült egyenlíteni a címvédőnek, az Alba 72-69-re nyert, így vasárnap 20 órás kezdettel mindent eldöntő, ötödik találkozóra kerül sor.