km/óra
  2024.04.29., hétfő  •  Péter napja
Savaria Szimfonikus Zenekar: koncerten sincs lehetetlen

Savaria Szimfonikus Zenekar: koncerten sincs lehetetlen

Önmagunk és a körülöttünk lévő világ vizsgálatára is késztethetett a Savaria Szimfonikus Zenekar ötvenedik évadát megnyitó múlt pénteki koncertje a Bartók Teremben. A mérlegkészítést szintúgy inspirálhatta az ünnepi est.

 

Barátjának, Auer Lipótnak (1845-1930), a világhírű hegedűművésznek ajánlotta Pjotr Iljics Csajkovszkij (1840-1893) a D-dúr hegedűversenyét. Mit ad Isten, Auer Lipót nem volt éppen boldog tőle, mert úgy vélte, hogy (szerinte) lejátszhatatlan a mű. Ám egy fiatalabb kortárs hegedűművész, a huszonnyolc éves Adolf Brodszkij rácáfolt erre, s „bevállalta” az előadását. Auer Lipót becsületére legyen mondva, hogy belátta a tévedését, többször is eljátszotta a zeneirodalomnak utóbb az egyik legnépszerűbbé vált (egyben persze a legnehezebbnek is tartott) hegedűversenyét. Vajon halandó nézőként képesek vagyunk-e arra, hogy bevalljuk (bármilyen témáról legyen szó) tévedésünket? „Bocsánat, a hiba a mi készülékünkben van…” Itt és most fölül tudunk-e emelkedni fals nézeteinken?


Az ötvenesztendős Bozsodi Lóránt hegedűművész, a szimfonikusok koncertmestere volt ezúttal a Csajkovszkij-mű szólistája. Remekül helytállt. Példát mutatott arra is, hogyha valaki valamit nagyon akar, azt igenis elérheti. Bámulatosan mozgósította energiáit, megmutatta a hegedű hangjának igazi szépségét. Egységet alkotott a zenekarral/együttesével, aminek immár két évtizede oszlopos tagja. Ráadásként Steven Spielberg Schindler listája (1993) című filmjének legmegindítóbb John Williams-szerzeményét adta elő. Sugallva: a legkegyetlenebb időkben mi minden múlhat egyetlen emberen! S mi sem maradhatunk tétlenek, küzdenünk kell a kirekesztés, a megkülönböztetés, az üldöztetés, az igazságtalanság ellen.


Fölcsendült Dohnányi Ernő (1877-1960) Ünnepi nyitánya is, aminek pontosan száz évvel ezelőtt, 1923-ban volt a premierje Pest, Buda és Óbuda egyesülésének ötvenedik évfordulóján. Szívbe markolóan szólalt meg a három zenekarra – két teljes és egy fúvószenekarra – írt kompozíció. Ősbemutatónak is tapsolhattunk: Tihanyi László (1956) Erkel-díjas, Bartók–Pásztory-díjas zeneszerző Nebula Vitae című alkotásának. A nyitottságunk próbája is volt egyben, hiszen kortárs műtől „illik ódzkodni”. Pedig (végül) mintha angyal szállt volna át a termen; az esten nem először, nem is utoljára.


Ünnepi köszöntőt Kiss Barna, a szimfonikusok igazgatója mondott. A jeles eseményt megtisztelte jelenlétével Horváth Soma kultúráért is felelős alpolgármester és Bokányi Adrienn tanácsnok. Vajda Gergely vezető karmester a tőle megszokott odaadással, lendülettel, derűvel forrasztotta egységbe a zenekart és népes rajongótáborukat. Végezetül Muszorgszkij (1893-1881) Egy kiállítás képei serkenthettek bennünket valamiféle megtisztulásra/katarzisra.  

 

Szenkovits Péter
Fotó: Nagy Jácint

Savaria Fórum 33. évfolyam 16. szám - 2024.04.26.
Savaria Fórum 33. évfolyam 16. szám - 2024.04.26.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak