km/óra
  2024.05.17., péntek  •  Paszkál napja
Nyereményjáték: Nyerj egy cabriót!
Dr. Nemény András: ha ma lenne a választás, megnyernénk!

Dr. Nemény András: ha ma lenne a választás, megnyernénk!

Elkezdődött az ötéves önkormányzati ciklus utolsó esztendeje, ideje van az értékelésnek. Újrainduló Fogadóóra rovatunkban a város vezetőit, a közgyűlés tagjait kérdezzük az eddig végzett munkáról, döntésekről, sikerekről, kudarcokról és a jövő terveiről. Dr. Nemény András polgármester nyitja a sort.

– Hogyan tudná egy szóval jellemezni az elmúlt négy évet?
– Szeretem a vízhez kapcsolódó hasonlatokat, így azt mondanám, viharos. Szelek korbácsolták alattunk a tengert. Ebben a négy évben minden megtörtént, ami megtörténhetett, és nem mindig volt könnyű tartani a kormányt. Többé-kevésbé sikerült, de ez nemcsak rajtunk múlt, hanem a szombathelyieken is, akik sok mindenben segítettek minket.
Mit tart a legnagyobb eredménynek?
– Siker, hogy működőképes maradt a város. Sok ponton, ahol változtatni akartunk, sikerült előrelépni. Ha egy dolgot kellene kiemelnem, Szombathely tisztább, rendezettebb lett. Többen szedik a szemetet, sikerült bevonnunk a cégeket és a lakókat is, jobban magukénak érzik a várost. Közösséget próbálunk teremteni, ez sok szempontból sikerült. Ennek része az is, hogy milyen programok vannak, azokat hogyan élik meg a szombathelyiek, hogy eljönnek-e, együtt örülnek-e. Mert ha tudnak együtt örülni, megértik, hogy a terheket is együtt kell cipelni. Akkor szolidáris egy város, ha érti, érzi, mikor kell segíteni, a keveset jól elosztani, és nem elengedni a nehezebb sorsúakat. Próbálok sokat adni a szombathelyieknek a csapatommal együtt, leginkább egy szemléletet. Sikernek tartom a közösségi közlekedés megújítását, az út- és járdafejlesztési programot. Új gondolkodásmódot képviselünk.
Több olyan projekt is megvalósult, aminek 15–20 éves története van, mint például a szentkirályi híd vagy a zanati kerékpárút.
– A biztonság fontos számunkra. Nem volt kérdés, hogy a rossz állapotú szentkirályi hidat újjá kell építeni. Egy felelős városvezetés nem abban gondolkodik, mi a látványos beruházás, hanem, hogy mi a legfontosabb a biztonságunk szempontjából. Ezért is adtunk hozzá 70 százalékban önkormányzati pénzt. A zanati kerékpárút kálváriája több tíz évre tekint vissza. Eldöntöttünk, hogy mindenképpen megépítjük. A kormányzati forráshoz hozzátettük a sajátunkat, és megcsináltuk. Sok minden szándék kérdése. Ha meghozzuk a döntést, mindenki ehhez igazodik, és véghezvisszük. Mi így működünk.
– A söptei iparterülettel sikerült növelni a város közigazgatási területét. Két beruházás már megvalósult itt, van-e további érdeklődő?

Dr. Nemény András
– Sok érdeklődő van, nyilván a legjobbat szeretnénk kiválasztani. Elsősorban környezeti szempontokat és a munkaerő kérdését veszünk figyelembe. Ha a város jövője tekintetében egy beruházó nem megfelelő, akkor azt mi nem szeretnénk. Nemet mondunk az akkumulátorgyárakra. Ha van egy értékes, nagy területe a városnak, azt jobb több cég között megosztani, és nem egy nagynak értékesíteni, mert ha az az egy kivonul a városból, nehéz helyzetbe hoz minket. 5–10 évre előre kell gondolkodni, és ennek az alapjait ma kell megteremteni. Csökkenteni szeretnénk az autóipari kitettségünket, célunk, hogy más profilú cégeket hozzunk ide. Több európai és kínai befektető is érdeklődik. Meghívunk mindenkit második, harmadik tárgyalási körre is, ezek az egyeztetések számunkra is tanulságosak. A mi szempontrendszerünk világos: semmilyen káros környezeti hatás nem érheti a szombathelyieket, ne kelljen vendégmunkásoknak jönniük, és más cégektől se kelljen elszipkázni az embereket.
A segítő szellemiség egyik megnyilvánulása, hogy a vezetői illetmények emelésekor a többletet jótékony, közösségi célokra ajánlották fel, és ezt azóta is tartják.
– Havonta fejenként 200 ezer forintot ajánlok fel az alpolgármestereimmel együtt különböző célokra. Az egyik első ilyen volt az Epipen-injekciók beszerzése az óvodáknak. Van, amikor összefogunk és együtt adunk, máskor egyénileg. Legutóbb a Petőfi-telep játszóterének felújításához nyújtottam segítséget. Nehéz sorsú, bajba jutott embereket is támogatunk. Az összeggel félévente elszámolunk, hogy lássák a szombathelyiek, mire költünk. Egyúttal próbálunk másokat is arra ösztönözni, hogy ha valakinek kicsivel több lehetősége van, tegyen jót másokkal.
Van-e kudarcélménye az elmúlt négy évből?
– A válsághelyzetekben számos ilyen volt, és mind szolgált tanulsággal. Van, hogy mindent megteszünk, amit tudunk, mégsem sikerül úgy, ahogy szeretnénk, és ezzel együtt kell élni. Ha emberek élete a tét, és embereket veszítünk el, azt nehéz feldolgozni, Még akkor is, ha sokak szerint példaértékűen kezeltük a járványt. Ez jut eszembe először. De vannak még lemaradásaink, amiket pótolni kell. Több parkolót szeretnénk kialakítani, de meg kell találnunk a jó arányt a zöldterületekkel. Városvezetői székből más a horizont, amit látok, sokkal több információ birtokában vagyok, és a korábbi, saját ígéretek is tűnhetnek úgy, hogy messze vannak a realitástól. Néha újra kell gondolni, ez a felelős döntés.

Kereszttűzben a parkolás

- Már látható, hogy központi kérdés lesz a kampányban a parkolás. Valójában Szombathelyen az egyik legolcsóbbak a parkolási díjak. Igaz, a piros zónában magasabb, mint a többiben, de kiszámíttattam, ha az átlagot nézzük, csak Veszprém olcsóbb nálunk, de ott szombaton is kell fizetni a piros övezetben. Nálunk a sárga és zöld zónában plusz egy és plusz két óra ingyen parkolás jár, amit mi vezettünk be. A piros zónában azért magasabb az ár, mert célunk, hogy a belvárosból menjenek ki az autók. Szombathelyen nincsenek akkora távolságok, hogy a sárga zónából ne lehetne besétálni. És aki olcsóbban szeretne várakozni, használhatja a SZOVA parkolóját a Kőszegi utcában, ahol perc alapú a jegyár.

 


A covid után energiaválság jött. Hogy áll most anyailag a város?
– A költségvetésünk stabil. Komoly megtakarítási csomagot tettünk le az asztalra, a kormányzat ezt értékelte, és ellenzéki városként több támogatást kaptunk másokhoz képest. A spórolásban cégeink, intézményeink is partnerek voltak, sőt, túl is teljesítettek. Ez azt eredményezte, hogy meg tudtuk valósítani programjainkat. Az infláció nagyon erősen sújt minket, mindenhol béreket kell emelni...
Tavaly komoly takarékossági csomagot fogadott el a közgyűlés. Mi marad ebből az idei télre?
– Fájdalmas döntés volt, hogy intézményeket kellett bezárni, kevesebb m2-en kellett megoldani a működést alacsonyabb hőmérséklet mellett. Akkor azt mondtam, hogy ez nem az örökkévalóságnak szól, és ha ezen túl leszünk, visszanyitunk. Bár az energiaárak még mindig kétszer-háromszor magasabbak, mint a bázisévben voltak, ezt ügyes gazdálkodással már tudjuk kezelni. A megtakarításaink is megfelelő mértékűek voltak, így már csak a saját magunkra vonatkozó spórolási intézkedéseket tartjuk meg.
Az ingatlaneladások kapcsán az a vád érte a városvezetést, hogy „kiárusítja a családi ezüstöt”. Lett volna más megoldás?
– Nem tehettünk mást, ha fenn akartuk tartani a biztonságos működést. Minden város ezt csinálta, a fideszes vezetésűek is. Egyébként korábban is történtek ingatlanértékesítések, amikor nem is volt rá szükség. Akkor valószínűleg más érdekek voltak mögötte. Mi licitre bocsátottuk, és a legmagasabb áron adtuk el az ingatlanjainkat. Látszott, hogy vannak a piac számára érdekesebb ingatlanok, másokra pedig nem érkezett ajánlat.
A jelenlegi központi feltételek mellett mit gondol, meddig finanszírozható a város?
– Sokat vesz el a kormány az iparűzési adónkból. Amikor átvettük a várost, a szolidaritási adó 800 millió forint volt, most több mint 3 milliárd, miközben iparűzési adóból ugyanannyi bevételünk van. Közben nőtt az infláció, magasabb béreket kell fizetnünk. De ezek mellett is sikerült utakat fejleszteni, sokkal többet, mint bármikor. Ami pénzünk van, azt értelmes célra fordítjuk, ez korábban nem volt így. Mi tényleg azt gondoljuk, hogy a városunk valamennyiünké. Kövér László nemrég itt járt, és azt mondta: a szombathelyi Fidesz készen áll rá, hogy visszaszerezze a várost. Ez milyen hozzáállás? Egy város nem a miénk, nem egy politikai erőé, nem a Fideszé, nem az Éljen Szombathelyé, hanem mindenkié! Ez erős mentalitásbeli különbség köztünk, amiről az embereknek igenis tudniuk kell. Pártpolitikai szűrőn keresztül a fontossági sorrend mindig más. Ha valaki egy központi akaratnak szeretne megfelelni, és nem a lakosságnak, az nagy baj. Én könnyű helyzetben vagyok, mert szabadon dönthetek, csak a csapatom befolyásol. Mindig közös döntést hozunk.
Június 9-én az európai parlamenti választással egy időben tartják az önkormányzati választást, miközben az új ciklus ősszel veszi kezdetét. Mennyire tartja szerencsés döntésnek ezt, hiszen lesz egy jó pár hónapos „ex lex” állapot?
– Ez egy rossz helyzet. Nem tudhatjuk, mi lesz. Ha maradok polgármester – amit nyilván remélek –, más lesz a képviselő-testület, 14 helyett 12-en leszünk. Nem ugyanazok hozzák a döntést abban a pár hónapban, mint akiknek utána a felelősséget viselniük kell. El sem tudom képzelni, hogy ott, ahol a polgármester személye változik, mit csinál a testület az átmeneti hónapokban. Ha én kerülök olyan helyzetbe, hogy Szombathely mást választ, tudomásul veszem, felelősséggel leszek, és bevonom a fontosabb döntésekbe az utódomat. Ebben is számíthatnak rám a szombathelyiek. Nem fog megtörténni, hogy „elszabadul” a városvezetés.
– Milyennek látja az Éljen Szombathely! választási esélyeit?
– Optimista vagyok. Ha ma lenne a választás, azt gondolom, nyernénk, még nagyobb arányban is, mint korábban. Nem tudjuk, milyen lesz a kampány, az EP-választás hogyan befolyásolja azt. Félek, hogy a közélet túlzottan átpolitizálódik, ami megzavarja a várospolitikai üzeneteink hatékony eljuttatását a köztudatba. Ugyanakkor bizakodó vagyok, mert olyan sok munkát végeztek a képviselőink, annyira erős, személyes kötődésük van a körzetükhöz, az ott lakókhoz, hogy ez felülírja a nagypolitikát.
– Egy felmérés szerint 65 százalékon áll a személyes népszerűsége. Mit gondol, ez minek köszönhető?
– Jobboldali szavazók is megállítanak, és biztosítanak róla, hogy rám szavaznak, mert tetszik nekik, amit csinálunk. A közvetlenség, a közelség sokat számít. Engem meg lehet szólítani az utcán, része vagyok a város életének, láthatnak mindenhol. Így jobban el is tudom magyarázni, mit miért csinálunk. A kampányban is az elvégzett munkát fogjuk megmutatni. Mi ezzel tudunk hitelesek lenni.
Milyen hangulatú kampányra számít?
– Mi nem csinálunk negatív kampányt, de számítunk rá, hogy a másik oldal ezt fogja tenni, ennek már látom jeleit. Megpróbálnak majd belerángatni a nagypolitikába. Remélem, hogy a választók a szemüknek hisznek majd, és nem a hangoknak, amit folyamatosan kapnak a fülükbe. Jó meccs lesz, bár még nincs ellenfelem. A fideszes jelöltek névsora sem nyilvános még, miközben az országban már sok helyen igen. Olyan jelölt lenne ideális a Fidesznek, aki több, mint egy pártkatona. Közéleti szereplőnek kellene lennie, aki többet tud nyújtani, mint egy párt. Nincs, aki elvállalja ezt a feladatot, ami sokatmondó. Ezért is vagyok nyugodt.
– Igaz, hogy a Gyurcsány Ferenc befolyása érvényesül a városvezetés munkájában?
– A napokban itt járt a DK parlamenti frakciója, köztük Gyurcsány Ferenc is. Sokat kérdeztek, és volt lehetőségem elmondani, hogyan működik egy olyan összefogás, amikor a pártokat kívül hagyjuk. Nálunk várospolitika van és nem pártpolitika, a közgyűlésbe sem engedjük behozni a pártpolitikai szempontokat, és jól működik. Azt kértem tőlük, hogy hagyják meg így, ne akarjanak beleavatkozni pártlogika mentén. Ezt megértették, és meg is ígérték. Megoldjuk saját magunk, ahogy eddig is. Igazából úgy tudnak segíteni, ha nem segítenek.
Az Éljen Szombathely! jelöltjeinek névsora összeállt már?
– Igen, tudjuk az egyéni jelölteket és a lista is megvan nagyjából. Aki az elmúlt négy évben becsülettel dolgozott, megkapja a lehetőséget. Nem azért, mert valamilyen pártnak a tagja, hanem mert a munkája révén oda való.
Győzelem esetén mik a terveik?
– Van víziónk városfejlesztés, gazdaságpolitika és közösségformálás terén is, ezeket akarjuk még erőteljesebben továbbvinni. Ennek egy része megjelenik majd a kampányban is, más részei pedig később jönnek elő, amikor már biztosan látjuk a lehetőségeinket.

Átrajzolt választási térkép

A lakosságszám-csökkenés miatt 14 helyett 12 választókörzete lesz Szombathelynek. A térképet október 31-ig kell átrajzolni az új viszonyoknak megfelelően. Ez mennyiben közigazgatási kérdés, beleszól-e a politika?
– Ez abszolút közigazgatási kérdés. A peremkörzeteken nem lehet változtatni, hiszen adottság. A belső körzeteket lehet elosztani úgy, hogy nagyjából ugyanannyi legyen a lélekszám. Emiatt senkinek nem lesz jobb vagy rosszabb – teljesen igazságos felosztás történik. A munkát a jegyző végzi, és biztos vagyok benne, hogy tisztességesen. A folyamat már elindult, hiszen a hivatalt köti a határidő.

 

Krizsán Zsuzsanna

Fotó: Nagy Jácint
 

címkék
Nyereményjáték: nyerj egy kabriót!
Savaria Fórum 33. évfolyam 18. szám - 2024.05.10. (12. számú választókörzet)
Savaria Fórum 33. évfolyam 18. szám - 2024.05.10. (12. számú választókörzet)
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak
legfrissebbek
Nébih: penészes táplákékkiegészítőt vontak ki a forgalomból
Penészgombák és Bacillus cereus spórás baktérium jelenléte miatt kivonta a forgalomból a Dragon Superfoods Bio In Shape Mix 200 grammos táplálékkiegészítő port a forgalmazója, a Culinaris Retail Kft. - közölte a Nemzeti Élelmiszerlánc-biztonsági Hivatal (Nébih) csütörtökön az MTI-vel.
A honvédelmi miniszter ismerte el Kemenes Péter munkáját
A Magyar Honvédelem Napja alkalmából a nyugállományú katonák, a Honvédelmi Minisztériummal és a Magyar Honvédséggel együttműködő, a honvédelem érdekében tevékenykedő, valamint a katonai hagyományokat, történelmi emlékeket ápoló társadalmi szervezetek részére adtak át elismeréseket a Stefánia Palota- Honvéd Kulturális Központban május 15-én, olvasható a vasi katasztrófavédők honlapján.
Isten éltesse, Pierce Brosnan!
Ma 71 esztendős. 1953. május 16-án született Pierce Brosnan (Pierce Brendan Brosnan) ír-amerikai színész, filmproducer, környezetvédő. A Brit Birodalom Rendjének birtokosa (OBE), írja a Paprikablog Facebook-oldala.
20 éve zárt be a Savaria Laktanya, megemlékeztek a jubileumról
A Savaria laktanya bezárásának 20. évfordulója alkalmából megemlékezést szervezett a Vas Vármegyei Területi Védelmi Bizottság és a Vasi Honvéd Bajtársi Egyesület a Szombathelyi Országos Büntetés-végrehajtási Intézet elé. Koszorút helyeztek el az épület falán lévő emléktáblánál a védelmi bizottság, a kormányhivatal, a szombathelyi önkormányzat és a bajtársi egyesület képviselői. A megemlékezés baráti találkozóval folytatódott.
Változékony időjárás várható a következő 24 órában, a megye északi részén heves zivatarokkal
Csütörtök estétől, késő estétől délnyugat felől egy kiterjedt záporos, zivataros csapadékzóna érkezik, akár rendszerbe szerveződve, írja a Kőszegi Időjárás Előrejelzés Facebook oldala.