km/óra
  2024.04.26., péntek  •  Ervin napja
Dr. Czeglédy Csaba: mind a lendületem, mind az élettapasztalatom megvan a feladatra

Dr. Czeglédy Csaba: mind a lendületem, mind az élettapasztalatom megvan a feladatra

Dr. Czeglédy Csaba vagyok, negyvenöt éves, jogász, két gyermek édesapja. Engem minden ehhez a városhoz és a megyéhez köt. Szombathelyen születtem, itt nőttem fel, és azóta is itt élek a Derkovits-városrészen, az emberek között. Velem könnyen lehet a hétköznapokon találkozni. Ez nem lesz másként akkor sem, ha a többség bizalmából országgyűlési képviselővé válok. Ahogyan eddig, úgy ezután is elérhető leszek mindenki számára. Huszonkét éves korom óta szolgálom az embereket önkormányzati képviselőként, ezt a szolgálatot szeretném folytatni országgyűlési képviselőként.

 

– Fő riválisának pártja hatalmi pozícióból fut neki a választásnak, és több területen, például a médiában, fölényben van. Hogyan építette fel a kampányát egy ilyen helyzetben?

 

– A körülmények adottak, de Hende Csaba nem erős ellenfél, pár éve van a nyugdíjig, belefáradt ebbe az egészbe, és csak a kampány idején tűnt fel Szombathelyen. Hende egyébként életvitelszerűen Budán él. Sokan, köztük számos jobboldali ember is azt mondja, ha nem is lesz kormányváltás, de én nyerek, akkor is többet fogok letenni a szombathelyiek asztalára, mint Hende Csaba.

 

Részemről az a fő üzenet, vagyok, aki vagyok, lehet rám jót és rosszat mondani, de az ellenfeleim is elismerik, hogy éjt nappallá téve dolgozom. Emellett elérhető vagyok, és itt élek Szombathelyen. Fontos eleme még a kampányomnak, hogy az emberek a pártszimpátiájukat kifejezhetik a pártlistás szavazatukkal, de mindenkinek van egy másik szavazata, ezzel azt döntik el, ki képviselje személyesen a választókerületben élőket. Az emberek elemi érdeke, hogy olyan jelöltet válasszanak, akit megválasztása esetén elérnek, ha segítségre szorulnak, vagy ha meg akarják osztani vele elképzeléseiket. Lényeges pont az is, hogy rengeteg melót tettem bele a kampányba, igyekeztem minél több időt az emberek között eltölteni – ez pénzzel és propagandacikkekkel nem helyettesíthető. Az előválasztás megnyerése után nem álltam meg, folytattam a munkát.

 

– Magas az elutasítottsága, hogyan tudja megszólítani azokat, akik nem a hardcore baloldali szavazók, de változást akarnak?

 

– Az elmúlt 12 évben a politikai törésvonalak még mélyebbek lettek, ezzel sok mindent nem tudok kezdeni. Azt mondom: pártszimpátiától függetlenül mindenkinek a lelkiismeretes képviselője leszek. A választáson biztosan résztvevők 89 százaléka már eldöntötte, kire szavaz, nos, őket nem kell, vagy nem lehet meggyőzni. Próbálok több száz, engem jól ismerő, velem szimpatizáló, de más politikai gondolkodású ember eszére, egyéni érdekére hatni: meg tudják osztani a szavazatukat, azaz tudnak a nekik szimpatikus párt listájára szavazni, egyéniben viszont rám. Az üzenetem ugyanaz: a helyben élő, legjobb korban lévő jelöltet válasszák. Mind a lendületem, mind az élettapasztalatom megvan, hogy komplexen lássam az ügyeket és jól képviseljem az emberek érdekét. Az is látszik a kutatásokból, hogy a támogatottságom magasabb, mint az ellenzéki pártoké, a bizalom tehát kézzel fogható. Az elutasítottság kapcsán még egy gondolat, amit velem csináltak az elmúlt öt évben, azt nagyon kevesen élték volna túl. Tegyük azt gyorsan hozzá, főriválisom szintén megosztó, viszont ő ezt önerőből érte el.

 

– Mi lehet a döntő egy ilyen kiélezett helyzetben?

 

– Az, hogyan döntenek a bizonytalanok. A választókerületben ez közel ötezer ember, de nem ismerjük még azt, hogyan hat az orosz-ukrán háború a jelöltek támogatottságára, miben befolyásolja a választókat helyben. Bízhatnak erőskezű vezetőben, de az is tény, hogy az Orbán-kormány 12 éve folytat oroszbarát politikát. Magyarországon többször fojtották vérbe a szabadságharcot, legutóbb 1956-ban szovjet tankokkal, ezt nem szabad elfelejteni. A „ruszkik haza” üzenettel erre emlékeztettem mindenkit. Semmi keresnivalójuk nincsen egy másik országban orosz tankoknak.

 

– Milyen problémákkal találkozott a választókerületben, és milyen megoldási javaslatai vannak?    

 

– Szombathelyt erősen érinti a lakhatási válság, és amikor azt mondom, legalább 200 bérlakásra lenne szükség, nem szociális lakásokról beszélek. Az egyedülálló nyugdíjasok, a pályakezdő fiatalok, a gyermeküket egyedül nevelő szülők, főleg, ha egyedülállók, képtelenek az albérletet fizetni. A másik része, hogy sokan – gyakran önhibájukon kívül – szociálisan rosszabb helyzetbe kerültek az elmúlt években, egyre több embernek kellene segíteni, de a pénz a szociális feladatokra nem több lett, hanem kevesebb. Idősödik a társadalom, nincsen elég nyugdíjas ház, legalább 50 férőhelyes intézményre lenne szükség. Az országot járva látom, számos településre sok pénz érkezett, mert láthatóan jobb állapotban vannak, mint Szombathely. Nem az elmúlt két évben kerültek rosszabb állapotba a város utcái, járdái, hanem ez 12 év szomorú „eredménye”. Rengeteg pénz kellene arra, hogy a peremkerületekben az emberemlékezet óta húzódó fejlesztéseket megvalósítsuk. Neki kell állni továbbá a lakótelepek felújításának is, a Derkovits-városrész például már 50 éves. A falvakban más problémák vannak: hat faluban – Torony egy részén és öt másik településen – nincsen vezetékes gáz, ezért indokolt a bevezetése. A Magyar Falu Program jól működött, ezt tovább vinném, mert minden községben vannak megoldásra váró problémák: csak egy példát mondok, épüljön Szombathely és Nárai között kerékpárút. Sok uniós és kormányzati pénzre lesz szükség az elkövetkező években – ezért is dolgozom majd.
 

címkék
Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak