km/óra
  2024.04.26., péntek  •  Ervin napja
A magnetit lett az év ásványa, az óriásszarvas pedig az év ősmaradványa

A magnetit lett az év ásványa, az óriásszarvas pedig az év ősmaradványa

Hetedik alkalommal is szavazással választották meg az év ásványát: 2022-ben a magnetitre figyelünk oda fokozottabban. Az év ősmaradványa pedig az óriásszarvas lett. A vasszécsenyi ásványmúzeumban mindkettőből található több példány is. Az év élőlényei szavazás már több éves múltra tekint vissza, és egyre nagyobb iránta az érdeklődés, mind többen szavaznak. Ez remélhetőleg azt jelzi, hogy egyre tudatosabban viszonyulunk a természethez.

 

A magnetit az oxidásványok egyik fajtája, majdnem háromnegyed részben vasat tartalmaz. Térségünkben gyakori, innen származik Vas megye elnevezése is. Pődör György mérnök-tanár, ásványgyűjtő az SZTV érdeklődésére elmondta, hogy a vaskeresztesi magnetitek benne vannak az anyakőzetben, ebből peregnek ki. Érdekességük, hogy olyan tökéletes a felületük, hogy nem oxidálódnak. A tiszta vas oxidálódik, ez nem. Évmilliók során ilyen marad.


Fekete, közepesen kemény anyag, oktaéderes kristályokkal. Különlegessége, hogy mágnesezhető. Oroszországban, Magnyitogorszk környékén például 300 ezer milliárd tonna magnetit van a földben, ami megzavarja a repülők, hajók navigációs rendszerét.


A magnetit a gipszkristályt és a porcelángyártásban használatos kaolinitet győzte le a szavazáson. Hatodik alkalommal választottak év ősmaradványát: a három jelölt közül az óriásszarvas, azaz a megaloceros giganteus nyert. 400 ezer éve a pleisztocénban jelent meg, egész Észak-Eurázsiát benépesítette. Számos hazai lelőhelye ismert.


Pődör György hozzátette, hogy a jégkorszak idején még az emberekkel találkozott, az ember vadászott rá. Lapátszerű szarvai két-két és fél méter fesztávúak voltak. Maga az állat marmagassága 2-2,5 méteres lehetett, az emberhez viszonyítva sokkal nagyobb.


 A vasszécsenyi ásványmúzeumban egy Duna-mederből előkerült agancsdarab, egy állkapocs maradvány és egy lábszárcsont látható. Az óriásszarvas utolsó példányai 7500 éve tűntek el, kihalása a növénytakaró megváltozásával magyarázható. A giganteus a legendák övezte balatoni kecskekörmöt és egy ősi féregfajtát, a brachiopodát utasította maga mögé a szavazáson.

 

 

Fotó: Nagy Jácint

Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak