km/óra
  2024.04.26., péntek  •  Ervin napja
Az állami bérkiegészítésről dióhéjban

Az állami bérkiegészítésről dióhéjban

A járvány okozta gazdasági károkat akkor lehet csökkenteni, ha minél kevesebben veszítik el a munkájukat. Ennek érdekében, a gazdaságvédelmi akcióterv részeként, állami bértámogatásról döntött a kormányzat a múlt héten, amit nagyon gyorsan módosítani kellett.

 

„A kormány célja, hogy mindenkinek legyen munkája, aki tud és képes dolgozni, ezért az eddig elért foglalkoztatási eredményeket minden eszközzel megvédjük” – mondta el a segítség szükségességéről Bodó Sándor foglalkoztatáspolitikáért felelős államtitkár. „A bértámogatás a koronavírus-járvány miatt nehéz helyzetbe került munkaadóknál a létszámleépítéseket hivatott megelőzni a munkahelyek megvédésén keresztül”.

 

Hogyan lehet jogosult rá egy cég? A támogatás feltétele a csökkentett munkaidő. Tehát a dolgozót kevesebb óraszámmal, de legalább az eredeti munkaidő egy részében foglalkoztatni. A kieső rész 70 százalékát finanszírozza az állam, 3 hónapon keresztül. 


Az eredeti program nem aratott osztatlan sikert a munkavállalók és a munkáltatók között sem. Valószínűleg ezért írhatták felül az állami támogatás részleteit már egy héten belül. 


Fontos változások


A legfontosabb változás, hogy már nemcsak 30-50%-os munkaidőkiesés esetén érvényes a támogatás, hanem 15 és 75 százalék között csökkenhet a munkaidő, ami után támogatás jár a dolgozóknak. Vagyis ha valakit eredetileg napi 8 órában foglalkoztattak, most 2 órás továbbfoglalkoztatás esetén is jogosult az igénylésre. 


Mellette újítás, hogy a létszámtartási kötelezettség egyedül a programban résztvevő dolgozókra nézve érvényes. Az államilag támogatott időszak mellett a cégnek egyéni fejlesztést kell nyújtani saját kontóból a csökkentett műszakos munkavállalónak. 


A rendelet módosítása után vált egyértelművé, hogy milyen szabályok vonatkoznak erre a kitételre. Ha a csökkentett munkaidő kevesebb, mint az eredeti munkaidő fele, akkor a fejlesztési idő egy lehetőség, ha több, akkor három hónapra kötelező erről megállapodniuk. A képzéseket a támogatás elnyerésétől számítva 2 éven belül lehet megszervezni. 


Fontos, hogy nem kell minden dolgozóval megállapodni a munkaszerződés változtatásáról, mivel a munkaügyi hivatal elfogadó határozatával ez automatikus megtörténik. A múlt heti verzióval ellentétben, már a munkaerő-kölcsönző cégekre is vonatkozik a program és távmunka vagy otthoni munkavégzés esetén is igényelhető az állami segítség.


Megkönnyítheti az igénylés menetét, hogy az új rendelet törölte azt a kitételt, hogy a kérelmezőnek bizonyítania kell, hogy a járványhelyzet miatt alacsonyabbak a bevételei és nem tud teljes munkaidős foglalkoztatást biztosítani. Azonban nem változik azonban továbbra is feltétel, hogy egy vállalkozás akkor jogosult a támogatásra, ha bizonyítani tudja, hogy a munkahelyek megtartása nemzetgazdasági érdeket szolgál.


Valamint elérhető egy 0,1 százalékos kamatozású munkahelymegtartó hitel, amit a munkahelyek finanszírozására tudnak fordítani a tulajdonosok.


Maximum 112 ezer 


A kieső rész 70 százalékát finanszírozza az állam, arányosan a minimálbér kétszeresének mértékéig. 


A gyakorlatban: ha egy munkavállaló havi alapbére nettó 214 130 forint (a minimálbér kétszerese) és a munkaideje ötven százalékkal csökkent, a kieső bér 70 százalékát, azaz 74 946 forintot garantál a részére az állam. Ha 75 százalékkal tud kevesebbet dolgozni, a támogatás maximum 112 418 forint.  Például nettó 250 ezer, vagy 300 ezer forintos alapbér esetén is ez az összeg a plafon, ami elérhető bérkiegészítésként. Legkorábban májustól lehet igénybe venni a támogatást, összesen három hónapon keresztül.

 

                                         70 százalékos állami bértámogatás mértéke
Ha a havi alapbér összege: 30% munkaidőkiesés  50% munkaidőkiesés 75% munkaidőkiesés
A minimálbér (nettó 107 065 Ft) 22 484 Ft 44 967 Ft 56 209 Ft
A bérminimum (nettó 140 049 Ft) 29 978 Ft 55 956 Ft 73 525 Ft
A minimálbér duplája (nettó 214 130 Ft) 37 473 Ft 74 946 Ft 112 418 Ft
Nettó 250 ezer ft (A KSH szerinti januári átlagkereset) 37 473 Ft 74 946 Ft 112 418 Ft

 

Többet vártak a gazdasági szereplők


A Magyar Kereskedelmi Iparkamara szerint a munkahelyek megtartásához lényegesen átfogóbb segítségre volt szükség az eredeti támogatási terveknél. „A kis- és középvállalkozások számára kevésbé jelent megoldást ez a bérkiegészítés” – válaszolta a megyei Kamara főtitkára, Balogh Károly Zsolt. 


A reform után újra megkerestük őt. „Jó hír, hogy egyszerűbb lett az igénylés menete és kiterjesztették a támogatást, de ez önmagában nem elégséges” – fogalmazott. „Annak, akinek nincs bevétele, annak ennél sokkal több támogatásra van szüksége. A munkabér-járulékok elengedése vagy drasztikus csökkentése ugyanúgy része kellene lennie a „csomagnak”.


A főtitkár kitért az állami kölcsönökre is. „Akinek nincs bevétele, az hitelt sem fog felvenni azért, hogy megtartsa a munkavállalóit, tehát hiába az olcsó hitel, ha ezzel munkahelyet nem ment meg a kormány. A kereskedelmi bankok éppen a leginkább rászorulókat így sem fogják meghitelezni, úgyhogy mindezek miatt kisvállalkozók százezrei fognak tönkremenni, elszegényedni, kilátástalan helyzetbe kerülni.”


Fontos: a támogatást a munkavállaló a munkáltatóval közösen, a munka.hu-n elérhető űrlap kitöltésével kérelmezheti a cég székhelye vagy telephelye szerint illetékes kormányhivatalnál. 

 

Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak