km/óra
  2024.12.06., péntek  •  Miklós napja
Átfogó stratégia készül

Átfogó stratégia készül

A kábítószer-használati trendek a dizájnerdrogok elterjedésével egyre nagyobb sebességgel kezdenek váltakozni, ami új tempót diktál a szerek ellen küzdő szervezeteknek is. Szombathelyen a Kábítószerügyi Egyeztető Fórum (KEF) fogja össze a védekezésben és megelőzésben részt vevő intézmények, civilek és hivatásos szervek munkáját. A Szombathelyi Televízió legújabb közrendvédelmi műsorában a fórum vezetői beszéltek városunk kábítószerügyi helyzetéről.

 

„Ha azt mondanánk, hogy a drog rossz, akkor hülyeséget beszélnénk.” Zacher Gábor toxikológus idézete szegeződött a társelnököknek a műsorban, ami tökéletesen alátámasztja azt a szélmalomharcot, amit a szakembereknek évtizedek óta vívnia kell: a kábítószereket talán sohasem lehet teljesen visszaszorítani, hiszen – minden káros hatásuk ellenére – pillanatnyi örömforrást adnak a használóknak. 

 

„Kétségtelen, a drogot azért találták ki, mert jó – vallotta be Tóth Balázs, a KEF új szakmai társelnöke. – 2003 óta dolgozom szenvedélybetegekkel, látom, hogy az első alkalmakkor látszólag nincs baj, viszont amint a kábítószer átveszi az irányítást az egyén felett, akkor kezdődnek a súlyos problémák, amik igenis vannak: a statisztikák és a tapasztalataink szerint is emelkedik a szerhasználók száma.”

 

A tendencia ellen sokat lehet tenni Kelemen Krisztián szerint. A társadalmi ügyekért felelős társelnök kiemelte: a KEF fő feladata, hogy a drogprevencióval és az eltereléssel foglalkozó cégek, intézmények és civil szervezetek munkáját összefogja Szombathelyen, és közös akciókat is koordináljon. „A fórum gerincét az utóbbi években a megelőzésről szóló programok jelentették. Most kitűztük, hogy más területeken is aktívabbá tesszük a szervezetünket” – tette hozzá.

 

Az aktivizálás egyik oka, hogy a kábítószerhelyzet is kiélesedni látszik – nemcsak városunkban, hanem szerte Magyarországon is. A szakmai társelnök a THC-tartalmú, tehát marihuánás cigarettát jelölte meg a legelterjedtebb szerként, valamint a vényre kapható nyugtatókat, és harmadik helyen a pszichoaktív drogokat is megemlítette. Utóbbiakhoz sorolható a herbál is, melynek nagy veszélye, hogy mesterségesen, gyakran vegyszerekből állítják elő, és olcsón beszerezhető. 

 

Tóth Balázs felhívta rá a figyelmet, hogy nem szabad elfelejteni: a kábítószer-fogyasztókról kialakult kép és a statisztikai adatok egy-egy tönkrement emberi sorsot takarnak. Beszédes, hogy a szakember közvetlenül csak az utóbbi hónapban tíz új szenvedélybetegnek nyújtott segítséget, pedig jelenleg az éjszakai élet nem is üzemel.

 

Lapunk a Vas Megyei Rendőr-főkapitányságot is megkérdezte: Szombathelyen mekkora kihívást jelent a kábítószerek elleni harc? Válaszuk szerint a megyében – és így a városban is – jellemzően a csekély mennyiséget meg nem haladó, új pszichoaktív anyagok használata miatt indulnak eljárások. Közölték, a rendőrség is sok figyelmet szentel a preventív kezdeményezéseknek és a szemléletformáló kampányoknak.

 

A KEF másik vállalása, hogy regionális drogellenes központként Szombathelyen kívül is jelen legyenek, hiszen jelenleg a megyeszékhelyen kívül csak Csepregen létezik hasonló közösség Vas megyében. 

 

A szakmai fórum egyik legfontosabb célkitűzése, hogy új drogstratégiát határozzon meg, ami lefekteti a megelőzés és a védekezés legfontosabb alapelveit a következő évekre. Legutóbb 15 éve készült ilyen városi dokumentum. 

 

Fotó: Nagy Jácint / Savaria Fórum

kapcsolódó galéria
Savaria Fórum 33. évfolyam 42. szám - 2024.11.29.
Savaria Fórum 33. évfolyam 42. szám - 2024.11.29.
tematikus oldalak