km/óra
  2024.04.26., péntek  •  Ervin napja
Áldozatsegítés: a szeretet nem erőszakos, bántalmazásnak egy párkapcsolatban nincs helye

Áldozatsegítés: a szeretet nem erőszakos, bántalmazásnak egy párkapcsolatban nincs helye

A koronavírus-helyzet és a kijárási korlátozás következményeként érezhetően megnőtt a krízishelyzetek, valamint a hozzátartozók közötti erőszakos esetek száma. Ezt tapasztalják a lelki elsősegély telefonszolgálat és az Áldozatsegítő Központ munkatársai. A nehéz élethelyzetben lévők hasznos segítségre számíthatnak mindkét szervezet részéről.

 

Egy héttel ezelőtt tragédia történt a Mikes Kelemen utcában: egy idős asszony kiugrott ötödik emeleti lakásának ablakából, és szörnyethalt. Sajtóhírek szerint háziorvosa kórházba utalta őt, amit a járványidőszakban nem akart vállalni. 


A kilátástalanság, a veszélyeztetettség-érzet sokszor sötét gondolatokat szül, ilyenkor fontos lenne, hogy a nehéz élethelyzetben lévő ember segítséget kérjen, mielőtt végzetes tettre szánja el magát - mondja a lelki elsősegély telefonszolgálat vezetője.  116-123: az ingyenesen hívható szám a nap 24 órájában elérhető, szakképzett ügyelők segítenek a hívónak. Korábban háromhavonta, a mostani veszélyhelyzetben kéthetente-havonta érkezik krízishívás: sokan fogalmaznak meg öngyilkossági gondolatokat, és bántalmazott családtagok is felkeresik a szolgálatot.


Szabó Katalin, a Telehumanitas Mentalhygienes Egyesület elnöke elmondta, a családon belüli erőszak miatt sokszor csörög a telefon. Van, hogy a hozzátartozó hívja őket, mert félelemben, bántalmazásban részesül, és csak abban a pár percben telefonálni, amíg a bántalmazó nincs ott a közelében, és tőlük kér segítséget. Akkor elbeszélgetnek vele, próbálják a krízist oldani, és továbbirányítják az Áldozatsegítő Központ felé.


Hasonlóak a tapasztalataik az Áldozatsegítő Központ munkatársainak is. Itt telefonos és személyes segítséget kérhetnek a bűncselekmények áldozatai. Míg az előző évben a vagyon elleni bűncselekmények száma volt jelentős, most a hozzátartozók közötti erőszak áldozatai keresik fel nagyobb számban a központot. A kijárási korlátozás, az otthoni munkavégzés és tanulás miatti összezártság felszínre hozza a lappangó konfliktusokat. Idén a 86 ügyfél közül 33-an a tavaszi és az őszi veszélyhelyzet alatt jelentkeztek.


A központ ingyenesen és akár anonim módon segít, érzelmi támogatást nyújtanak, tájékoztatást adnak arról, hogy az áldozat védett szállásra mehet, krízissegélyt és állami kárenyhítést is kaphat. Kámán-Németh Martina, a Szombathelyi Áldozatsegítő Központ koordinátora kiemelte, ezekből az élethelyzetből nehéz kikerülni úgy, hogy nem terelik jogi útra az ügyeket. Azt pedig  laikusként nagyon nehéz megoldani, fontos hogy legyen szakember mögötte. Ők jogi tanácsadást tudnak egyszerű megítélésű ügyekben adni, valamint a jogi segítségnyújtó szolgálaton keresztül ingyenes jogi képviseletet tudnak biztosítani a számukra. 

A segítséget kérő ügyfelek szinte kivétel nélkül 25 és 45 év közötti nők. November 25. a nők elleni erőszak megszüntetésének világnapja, amely felhívja a figyelmet arra, hogy a szeretet nem erőszakos, bántalmazásnak egy párkapcsolatban nincs helye.
 

Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak