km/óra
  2024.09.01., vasárnap  •  Egyed, Egon napja
Végzetes áramütés ért hat gólyát az elmúlt napokban Szombathelyen

Végzetes áramütés ért hat gólyát az elmúlt napokban Szombathelyen

Három napon belül hat gólyát is végzetes áramütés ért Szombathelyen. A fiatal madarak ez idő tájt csapatokba verődnek, és kisebb kitérőkkel Afrika felé veszik az irányt. Pihenni szállhattak le a veszélyes villanyoszlopokra. A szigetelés nélküli vezetékek is hozzájárulnak ahhoz, hogy a gólyák 70 százaléka nem éri meg a kétéves kort.

 

Egy hattagú gólyacsapat keresett pihenőhelyet a Külső Rumi út és a Paál László utca sarkán magasodó villanyoszlop környékén. Négyen le is szálltak rá. A közeli presszó vendégei felfigyeltek a madarakra. Hallottak egy sistergést, majd kettő gólya leesett. Próbáltak segíteni, hosszas telefonálás után sikerült is értesíteni egy állatorvost. Kóta András azonnal a helyszínre sietett. Az egyik madarat már nem lehetett megmenteni, végzetes áramütés érte. Kiderült, ezt a példányt ő maga gyűrűzte meg június végén.


Kóta András állatorvos, a Magyar Madártani és Természetvédelmi Egyesület megyei titkára az SZTV érdeklődésére elmondta, a gyűrűn lévő szám alapján sikerült azonosítani: a fiatal gólya egy nardai fészekben kelt ki nemrég. Egészséges, jól fejlett madár volt. Hozzátette, ezek halálos oszlopok, és ebből sajnos sok van. Szerencsétlen véletlen volt, hogy a madarak éppen erre a veszélyes oszlopra szálltak le pihenni.


A másik madár még életben volt, úgy tűnt, meg lehet menteni. Az állatorvos elvitte a rendelőjébe, infúziót adott neki, de másnap reggelre ez a gólya is elpusztult. A szigetelés nélküli vezetékek évente több tízezer madár halálát okozzák Magyarországon, és nagyban hozzájárulnak ahhoz, hogy a fehér gólyák kétharmada nem éri meg a kétéves kort.


A madarak kétharmada nem jön vissza, mert elpusztul útközben. Az első két évben több mint 70 százaléka a fiataloknak is elpusztul. 


A veszély megszüntetésén dolgozik az áramszolgáltató, de a munka költséges és lassú.


Ennek az oszlopnak a számát is felírták, az állatorvos elküldi az Őrségi Nemzeti Parknak, ők gyűjtik össze a madarakra veszélyes oszlopokat.


Az eljárási rend ilyenkor az, hogy a nemzeti park értesíti az áramszolgáltatót, amely - amint lehet - madárbaráttá teszi az oszlopot. Az igazi megoldás az lenne, ha a földbe helyeznék a vezetékeket, ami igen drága, eddig csak kevés helyen valósult meg.


Három nappal később újabb négy gólya pusztult el áramütés következtében az Erdei iskolai út egyik villanyoszlopán. Az egyik tetem fennakadt, a másik három a földre zuhant.

 

Fotó: SZTV
 

Savaria Fórum 33. évfolyam 29. szám - 2024.08.30.
Savaria Fórum 33. évfolyam 29. szám - 2024.08.30.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak