km/óra
  2024.09.01., vasárnap  •  Egyed, Egon napja
Trianon: délután fél ötkor 100 másodpercen át szólnak majd a harangok Szombathelyen

Trianon: délután fél ötkor 100 másodpercen át szólnak majd a harangok Szombathelyen

1920. június 4-én, a trianoni békediktátum aláírásának napján a történelmi Magyarországon mindenütt megkondultak a harangok, megszólaltak a gyárak szirénái, az iskolákban, hivatalokban gyászszünetet rendeltek el, tíz percre leállt a közlekedés, bezártak az üzletek. 100 évvel később a Keresztény Értelmiségiek Szövetsége felhívására újra megszólalnak majd a harangok országszerte.

 

A Székesegyházban és a Szombathelyi Egyházmegye katolikus templomaiban is így emlékeznek a magyar társadalmat sokkoló döntésre, amelynek nyomán a magyar állam területe egyharmadára csökkent. Székely János megyéspüspök hangsúlyozta, hogy rengeteg helyen színtiszta magyar területeket csatoltak el. Leginkább talán ez fáj, egy kicsi jóakarattal lehetett volna sokkal igazságosabb határokat húzni. De azt gondolja, nem csak a fájdalom az, ami bennünk van június 4-én. Hozzátette, nem a múltat akarjuk siratni, amit megváltoztatni már nem tudunk, legfontosabb az lenne, hogy talpra álljunk, egymás kezét megtaláljuk, újra el tudjunk kezdeni remélni, alkotni. 


Az ország megcsonkításával több mint 3 millió magyar került az új határokon túlra. Közülük tömegesen érkeztek menekültek az ország belseje felé. Szombathelyen ők alapították meg a református gyülekezetet - mai utódaik az ő emléküket is felidézik a harangozással.  


Jakab Bálint református lelkész kiemelte, elszakított területekről, döntően Erdélyből az anyaországba került és a Szombathelyre menekülők szükségét érezték annak, hogy magyarként és reformátusként úgy álljanak össze, hogy egy gyülekezetet alapítsanak. A szombathelyi református gyülekezet 1927-ben alakult meg, 1928 januárjában már egy önálló közösség volt, amely korábban az evangélikusokkal a protestáns közösséget alkotta. 


Az új határok családi és egyházi kapcsolatokat is elvágtak. A németajkú evangélikusoknak is jelentős része került a határon túlra, egyebek mellett a szomszédos Ausztriába. 


Gregersen-Labossa György evangélikus lelkész elmondta, az átjárás nehézkes volt, ellenséges volt a helyzet, sőt, a határon még harcok is voltak.  A rokoni kapcsolatok, a  közlekedési, a kereskedelmi és a vallási, a gyülekezetek közti kapcsolatok megszűntek vagy nagyon megnehezedtek. Ilyen értelemben ez a szombathelyi evangélikus egyház életében is jelentős törést hozott, ahogy a nemzet életében. 


Június 4-én, csütörtökön délután fél ötkor 100 másodpercen át szólnak majd a harangok a szombathelyi templomokban, emlékeztetve a 100 évvel ezelőtt a versailles-i Nagy-Trianon kastélyban aláírt békediktátumra.
 

 

Savaria Fórum 33. évfolyam 29. szám - 2024.08.30.
Savaria Fórum 33. évfolyam 29. szám - 2024.08.30.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak