km/óra
  2024.04.26., péntek  •  Ervin napja
Szombathelyi trafikfeltörések: Dexter vezette el a rendőröket a gyanúsítotthoz

Szombathelyi trafikfeltörések: Dexter vezette el a rendőröket a gyanúsítotthoz

Ha rendőrkutya és Szombathely, akkor az idősebb generációknak Kántor és gazdája, Csupati neve ugrik be. A rendőrségnek természetesen jelenleg is vannak különféle célokra használt kutyái, egyikük Dexter, róla szóltak a hírek nemrég: két trafik kifosztásával gyanúsított férfit buktatott le sikeres nyomkövetés után. Dexterrel és gazdájával, Csizmazia Tamással a kapitányság udvarán találkoztunk.

Már reggel kilenckor rekkenő a hőség, mikor a Vas Megyei Rendőr-főkapitányság füves gyakorlópályájára begördül egy fehér furgon. Csizmazia Tamás c. r. törzszászlós pattan ki a vezetőülésből, a furgon hátuljából pedig szinte kirobban Dexter és Dorisz, a két rendőrkutya, és azonnal birtokba veszik a pályát. Egy pillanat alatt frissít fel a látvány: a két juhászkutya önfeledt játéka mindenkit jókedvre hangol. 
 

Dexter neve a július 11-i dohánybolti betöréssel kapcsolatban bukkant fel újra a sajtóban: egy 39 éves férfi  két dohányboltot is kirámolt Szombathelyen, a nyomkereső kutya azonban elvezette a gyanúsított házához a rendőröket.  A kilencéves, aranybarna belga juhászkutya nyomkövető szakirányú végzettséggel bír: képes adott ember nyomát egyéni szag alapján követni, a célszemélyt megtalálni, ha az más módszerekkel nem sikerülhet.


 


– Dexter először egy hátrahagyott tárgyhoz, azaz egy elejtett cigarettásdobozhoz, innen pedig a gyanúsított lakcímére, tartózkodási helyére vezetett el minket – eleveníti fel a történteket kiképzője és gazdája, Csizmazia Tamás. Sejthetjük, hogy egy ilyen akció sikeréig hosszú út vezet, s, akár a gyereknevelésnél, itt is elengedhetetlen a következetesség: Tamás a beszélgetés alatt többször rendre inti a játékos ebet, aki, akár a pajkos nebuló, el-elhagyja az interjú idejére kijelölt ülőhelyét.  Bár Csizmazia Tamást a hideg rázza, ha kutyáját nyugati szomszédaink kultikus sorozatának rendőrebéhez, Rex felügyelőhöz hasonlítjuk, az összevetés mégsem teljesen alaptalan.

 

Dexter, akárcsak a bécsi kutyafelügyelő, csupán egy rendőrrel, Tamással dolgozik és él együtt, és, ha szakirányú feladatait ellátta, úgy él, akár egy átlagos kutya (átlagos okos kutya, hangsúlyozza szeretettel és tisztelettel a gazdi): a munkaidő letelte után megy haza családjához pihenni. Nem kérdés, hogy kivételesen szoros kapcsolat az övék. – Dexter 7 éve dolgozik a Vas megyei rendőrségen, évente átlagosan 20-25 bevetésen vesz részt. Több emlékezetes munkánk volt, az egyik, mikor egy rab megszökött a börtönből, és lakossági segítséggel behatároltuk ugyan a magas búzatáblát, amiben megbújt, körbekerítettük, de Dexter szagolta ki a férfi pontos tartózkodási helyét – lényegesen megkönnyítve ezzel a munkánkat.


Tamás elmeséli, hogy egy sikeres rendőrségi akció után fontos szerepe van a jutalmazásnak: – Bár a bizalmi kötődés elengedhetetlen, a kutya nem a két szép szemünkért fogja elvégezni a feladatát. Mivel mélyebb, ösztönmotivációt kell kiépíteni az állatokban, itt nem a jutalomfalat a megfelelő eszköz, hanem az alapvető létszükséglet, az étel kontrollált megvonása. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy ha egy kutya többször nem dolgozik jól, napokig nem kap enni ­– hangsúlyozza –, nagyon fontos belátni, hogy ilyen esetben valamit az ember, a kiképző csinál rosszul, és akkor azonnal módszert kell változtatni.


Fontos motiváció még a ragadozók, így a kutyák vadászösztönére is építő, zsákmányképhez társított játék. A rendőrkutyákat, ahogy Dextert is, kölyökkorukban meg kellett tanítani vadászni: mivel a vadászösztön igen, de a zsákmány képe nincs kódolva bennük, így a valódi vad bármivel helyettesíthető. A belga juhász kedvence a madzaggal ellátott gumilabda, azért, hogy ezt megszerezze és a madzagot lerághassa, gazdája szerint szinte mindenre képes. Tamás emellett hisz benne, hogy a kutyák csapatjátékosok is, akik képesek dolgozni a csapat sikeréért.
 

A Vas megyei Rendőr-főkapitányság jelenleg tíz rendőrkutyát foglalkoztat, speciális feladatkörökben: van kábítószer- és robbanószerkereső, tetem- és tetemrészkereső kutya, dolgozik itt egy szagazonosító kutya, valamint személykereső eb is. Ez utóbbi abban különbözik Dextertől, illetve a nyomkövető kutyától, hogy míg a nyomkövető folyamatosan pórázon dolgozik és kontaktban van a gazdájával, addig a személykereső kutya egy kijelölt területet kutat át szabadon, póráz nélkül, és minden ott tartózkodó személy megtalálását ugatással jelzi.
 

Dexter idén töltötte be a kilencedik évét: a jogszabály ehhez az életkorhoz köti a rendőrebek nyugdíjazását, amit a rendőrség állatorvosa, ha a kutya egészségi állapota megengedi, felülírhat. Tamás úgy véli, Dexterrel még lesznek közös bevetéseik, de ne feledkezzünk meg a furgon harmadik utasáról, Dexter ígéretes utánpótlásáról, Doriszról sem. – Dorisz egyéves német juhászkutya, méltó utód, képzettségben lassan eléri őt. Mivel egy 18 éves gyereknek felel meg az érettsége, még nem várjuk tőle, hogy megfogja a stafétát. De úgy hiszem, fél év múlva már az ő bevetéseiről is tudunk beszélgetni – zárta szavait Csizmazia Tamás.


 

Hogy a kutya meddig képes követni a nyomot, az sok mindentől, de elsősorban az időjárástól függ: más eséllyel indul el éjszaka párás időben, mint a forró kánikulában. Dexter már rutinos ebnek számít, így a helyszínen nagyobb valószínűséggel tudja kiválasztani azt a szagot, amelynek "a tulajdonosa" izgult vagy többfelé is megfordult a helyiségben. Ez az, ami adottság, tehetség, így nem lehet tanítani, de benne "van" a kutyában. 


 

 

címkék
Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak