km/óra
  2024.04.26., péntek  •  Ervin napja
Skill labort avattak a Markusovszky kórházban

Skill labort avattak a Markusovszky kórházban

Mostantól a legmodernebb szimulációs berendezéseken gyakorolhatják az életmentő és a diagnosztikus beavatkozásokat a Markusovszky Egyetemei Oktatókórház munkatársai. Csütörtök délelőtt adták át a skill labort, amelyet egy EFOP pályázat keretében, az országos hálózat részeként alakítottak ki. A projektnek köszönhetően élethű modelleken folyhat a rezidensek, ápolók gyakorlati képzése. Az átadót megnyitotta prof. dr. Nagy Lajos, a kórház főigazgatója.

Prof. dr. Nagy Lajos köszöntőjében örömét fejezte ki, hogy a kórház többéves felújításának keretében létrejött a szombathelyi skill labor, mely egy országos hálózat része. 2017-ben egy pályázat keretein belül egy olyan hálózat kialakítására került lehetőség, mely 3 vidéki egyetem mellett 16 megyei kórházban skill labor kialakítását tette lehetővé. Ez a kórház szempontjából egy 270 milliós beruházás volt, melyből több mint 200 millió forint a demontrációs eszközök beszerzésére fordítódott, a maradékot a kubatúra kialakítására és a skillképzésekre költötték – a többit szakdolgozók és orvosok képzésére, akik részt fognak venni a skill labor működtetésében. A skillképzést szeretnék bevezetni a kórház mindennapi rutinjába. A skillképzés, a skill laborok fő jelentősége elsősorban a betegbiztonságban van, hiszen így az orvostanulók, a képzésben részt vevők a kezdő lépéseket nem a betegeken végzik, kellő rutint, gyakorlatot sajátíthatnak el a laborok szimulációs berendezéseinek segítségével – hangsúlyozta prof. dr. Nagy Lajos. A főbb területek, melyek a skillképzés során gyakorolhatók, a műtői tevékenység, a laporoszkópos tevékenység, az újraélesztés, az ápolási eszközpark, az intenzív ellátás, az altatás, az ultrahangvizsgálatok, a betegmozgatás, a koraszülött-ellátás, illetve ezek szimulálása. Ezeken  területeken most, a laborral jelentősen javultak a lehetőségek. Prof. dr. Nagy Lajos végül köszönetet mondott azoknak a kollégáknak áldozatkész munkájáért, akik a skill labor kialakításában részt vettek. 

A kórházigazgató köszöntője után Karamánné Dr. Pakai Annamária, a Pécsi Tudományegyetem  PhD képzési igazgatója, egyetemi docense köszöntötte az átadó résztvevőit, s elmondta, a skill labor működése hatalmas teret fog megnyitni az oktatásban is, hiszen az egészségügyi felsőoktatás elképzelhetetlen szimulációs képzés nélkül. A szimulációs képzések mind a hallgatók, mind az oktatók számára pozitív hatással bírnak: növelik a biztonságérzetet, fejlesztik a (finom)motoros képességeket, a kommunikációs képességet, és lehetőséget nyújtanak, hogy érdekes szituációkat ismételjenek, tapasztaljanak meg újra, valamint az egyes beavatkozásokat demonstrálva szemléltethetik az oktatók. A skill labor egy hidat nyújt az elmélet és a gyakorlat között – hangsúlyozta a dr. Pakai Annamária, hiszen magabizotsan gyakorolhatók be itt a protokolláris lépések, melyek a gyakorlat folyamán elengedhetetlenek. Ezt a tudást képesek majd finomítani a valódi gyakorlat során az egyes osztályokon a PTE-s hallgatók. Ehhez a gyümölcsöző munkához kívánt képzési igazgató asszony minden kollégának sok erőt, kitartást és jó egészséget.
A köszöntők után szakmai előadásokra került sor: elsőként dr. Bráth Endre, az Országos Kórházi Főigazgatóság  orvosszakmai szakértőjének előadása hangzott el a skill laborok, a gyakorlati képzés fontosságáról, ezt követően a Markusovszky Egyetemei Oktatókórház részéről dr. Kovács Balázsnak, a szombathelyi skill labor vezetőjének, majd Szakonyi Eszternek, a skill labor szakdolgozói vezetőjének előadását hallhattuk.
A skill labor szalagjának ünnepélyes átvágása után a résztvevők megtekinthették, sőt, ki is próbálhatták a skill labor szimulációs berendezéseit.

Tar Patrícia

Fotó: Nagy Jácint

Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak