km/óra
  2024.04.19., péntek  •  Emma napja
Romba döntötte a várost a bombázás

Romba döntötte a várost a bombázás

A 1945. március 4-én Szombathelyt érő bombázás a város történetének legsúlyosabb és legtöbb áldozatot követelő légitámadása. A tragikus történelmi eseményről számos írás jelent meg, összefoglalónkhoz Czirók Zoltánnak a Vasi Szemlében 2020-ban megjelent tanulmányát használtuk.

 

A szerző „Tegnap istenítélet volt Szombathelyen...” Légitámadások a vasi megyeszékhely ellen, 1944–1945 címmel írt könyvet, amely a Vasi Múzeumbarát Egylet gondozásában jelent meg. A szerző amerikai szemszögből vizsgálta az eseményeket. A tanulmányban jelezi, hogy amikor 1944 októberben a szovjet hadsereg átlépte a magyar határt, az amerikai légi hadsereg repülőgépeit a nyugat-magyarországi közlekedési vonalak ellen vetették be. „Az amerikai előírások nagyon szigorúan vették az ártatlan lakosság életének védelmét, a támadások mindig katonai vagy ipari fontosságú célpontok – esetünkben főleg vasúti csomópontok – ellen irányultak. A nagy repülési magasság viszont szinte kizárta a pontos bombavetést, így számtalanszor előfordult, hogy a bombák lakóházak között végeztek hatalmas rombolást.”


Czirók Zoltán azt írja, az amerikai repülőalakulatok bevetési parancsa és jelentései alapján minden kétséget kizáróan kijelenthető, hogy a támadás célpontja egyértelműen a vasúti pályaudvar volt március 4-én – más magyar és ausztriai területen lévő vasúti csomópontokkal együtt. A szombathelyi vasútállomás az Olaszországból felszálló 55. Bomber Wing négy bombázócsoportjának (Bomber Group) lett  kijelölve. Az amerikai hadsereg a szombathelyi pályaudvart ekkor a legfontosabb vasúti központnak tartotta, mivel a front széles körzetének szolgált utánpótlással. A leírás megadta, hogy a rendező-pályaudvar a város keleti oldalán fekszik, hosszan és keskenyen fut észak–déli irányban.


A jelentések szerint a csoportok a felszállás után a rossz időjárás miatt nehezen álltak össze, a várost elsőként 485. csoport érte el, 28 B24-sel. A jelentések szerint a felhők és köd miatt a kötelék nem tudta azonosítani a rárepülés kezdőpontját, amikor pedig meglátták a célt – a teherpályaudvart – helyesbítő manőverbe kezdtek, amit sikeresen végrehajtottak, azonban zavart okozott az egységben és a bombák kioldására mindössze 45 másodperc maradt. A bombázásról készült légifelvételen jól látható, hogy a teherpályaudvar mellett Szőlőst, a Székesegyházat és a belváros környékét, a vasútállomás és a Wesselényi utca közötti részt is bombasorozat érte a rajokra osztott egység támadása nyomán. (Egy másik elmélet szerint elképzelhető, hogy a korrekciós manőver miatt az egyik raj a szintén észak-déli irányban futó Rumi utat és annak a folytatását, a Mátyás király utcát keverte össze a vasútvonallal – így dobta végül a bombákat az út tengelyébe eső templomra és környékére.) Czirók Zoltán szerint a belvárost érő támadás az első hullámban történt 12 óra 42 perckor. A másik három csoport közül a 465-ös 25 gépe 13 óra 6 perckor bombázta a pályaudvart, az eredetileg elsőnek jelölt 460-as egység sem tudta azonosítani a rárepülés helyét, ezért előbb 360 fokos fordulót tettek, majd ismét korrigáltak, 13 óra 24 perckor szintén a pályaudvart vették célba. A 464-es bombázócsoport 39 B24-es gépe 13 óra 30 perckor ért a város fölé, a rajok viszont a korábbi támadások felszálló füst miatt célazonosítási nehézségeket jelentettek.


A kaotikus támadás a városban borzalmas pusztítást, generációkon át megőrzött tragédiákat okozott: a halottak száma összesen 438 volt, ebből 42 honvéd, 24 német katona és 372 polgári személy, a halotti anyakönyvek adatai szerint a támadásnak 293 szombathelyi lakos esett áldozatául. Az elsődleges célpontnak számító rendező- és személypályaudvaron nem maradt ép vágány, lebombázták a javítóműhelyt. Komoly kár érte az épületeket a Nádasdy, a Vörösmarty, a Szelestey, a Wesselényi, a Széll Kálmán, a Hunyadi, Rákóczi utcákban – az északi-déli irányú utcák házai rengeteg találatot kaptak. A Fő tér környékén és a Belsikátorban több lakóépület romba dőlt, a Kossuth Lajos utcában nem maradt ép ház. A Mátyás király utca környékén lévő Balassi utcában (akkor Nyár utca) 22 ember veszítette életét.

 

Túlélte a Székesegyház bombázást
A szombathelyi Székesegyházban aznap misét tartottak, amely egy órával a támadás előtt véget ért. A bombázás alatt négyen maradtak a templomban, köztük a nagykanizsai Tornyos Istvánné, aki sebesült férjét érkezett meglátogatni, előtte pedig felkereste sógorát Tornyos József káplánt. Tánczos Mihály 2015-ben megszólaltatta az asszony leszármazottait, aki a kis szószék alatt elrejtőzve élte túl azt, hogy egy vagy több bomba átszakította a tetőszerkezetet, ám még a földet érés előtt, a levegőben, az épület felett felrobbant. (A videó, illetve Magay Elizabeth és Fred Crennshaw  témába vágó kutatásai a 112Press portálon érhetőek el. 

 

Képalá:
B 24-es bombázó 1944 szeptemberében Fotó: Fortepan / National Archives

 

Czirók Zoltán Vasi Szemlében megjelent tanulmánya itt érhető el. 

Savaria Fórum 33. évfolyam 14. szám - 2024.04.12.
Savaria Fórum 33. évfolyam 14. szám - 2024.04.12.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak
legolvasottabbak
Szombaton elstartol a Spartan, itt vannak a részletek
Április 13-án, szombaton Szombathelyre érkezik a Spartan, a világ egyik legnépszerűbb akadályfutó versenysorozata. Több ezer magyar és nemzetközi versenyzőt várnak a szervezők. Épülnek a látványos akadálypályák, melyek csak arra várnak, hogy szombat reggel nyolc órakor elstartoljanak a versenyzők. Szólunk előre, hogy több utcában is forgalomkorlátozás lesz.
Spártaiaktól pezsgett Szombathely – Íme a Spartan Race eredményei!
Szombaton Szombathelyre érkezett a világ egyik legnépszerűbb akadályfutó versenysorozata, a Spartan Race. Reggel 8 és este 6 óra között több ezer magyar és nemzetközi versenyző száll harcba öt kategóriában, és már rögtön az elsőnél van miért büszkének lennünk: a szombathelyi Kívés Bendegúz dobogóra állhatott.
Áprilisi nyárra téli zimankó: kifehéredett a Kőszegi-hegység csúcsa
Kifehéredett az Írottkő kedden délelőtt: az Astromet Facebook-oldal élő videóban jelentkezett be a Kőszegi-hegységből, jég- és hódara, illetve hó hullott a nulla fok körüli hőmérsékleten.
Felnőtt háziorvosi rendelés Szombathely 2024: az összes rendelési idő egy helyen
A felnőtt háziorvosi rendelés biztosítása Szombathelyen 2024-ben is marad önkormányzati feladat. Néhány helyen változik a rendelési idő, cikkünkben az összes városi felnőtt háziorvosi rendelővel kapcsolatos fontos információt megtalálja.
Szombathely Deák Ferenc utca 3. alatti gyermekorvosi rendelő - Dr. Gecse-Kálózi Patrícia rendelési idő
Dr. Gecse-Kálózi Patrícia gyermekorvos rendelési ideje 2024-ben március 1-től a Deák Ferenc utcai gyermekorvosi rendelőben, Szombathelyen.
legfrissebbek
Elstartolt a speedmarathon: mutatjuk hol mérnek Vas megyében a rendőrök
Az Európai Közlekedésrendészeti Szervek Hálózata, a ROADPOL kezdeményezéséhez csatlakozva 2024. április 19-én 6 órától 2024. április 20-án 6 óráig 24 órás sebességellenőrzést tart a rendőrség.
Ketten meghaltak egy balesetben Budapesten, a vétkes sofőr elmenekült
Két ember meghalt, miután három autó összeütközött a XVIII. kerületben, a 4-es főút Liszt Ferenc Nemzetközi Repülőtérre vezető szakaszán, a Billentyű utcánál, a vétkes sofőr elmenekült, ezért hajtóvadászatot indítottak utána - közölte a Budapesti Rendőr-főkapitányság pénteken a police.hu oldalon.
Mikve: pénteken premier lesz a Weöres Sándor Színházban
Pénteken mutatják be a Weöres Sándor Színházban a Mikve című darabot, amelyben az összefogás ereje és a szabadság iránti vágy próbál utat törni magának a hagyományok és szabályok zárt világában. A mikve egy rituális fürdő - az ortodox zsidó közösségben élő nők hónapról hónapra itt találkoznak egymással.
Ráküldték a Szuverenitásvédelmi Hivatalt Magyar Péterre
Külföldi finanszírozási kísérlet gyanúja miatt vizsgálatot indít a Szuverenitásvédelmi Hivatal egy csütörtöki lapinformáció nyomán, a célpont Magyar Péter jogász, és az EP-választásokon induló Tisza Párt.
Páratlan fotó dokumentációval illusztrált napló került elő a Don-kanyarból
Hadtörténeti kuriózum lehet az a 120 darab színes, jó minőségben retusált és digitalizált, publikálás előtt álló felvétel, amely 45 év lappangás után került elő. A képeket Wágner Levente tartalékos mérnök hadnagy 1942. szeptember 10. és 1943. február 19. között készítette a doni front hátországában a 2. magyar hadsereg katonájaként. A tiszt naplóját a szerző unokája, Rózsahegyi Barnabás 280 oldalon most közösségi finanszírozásból adja ki, benne az egyedülálló fotókkal.