Nyuszik, bárányok és piros tojás - tradicionális húsvéthétfő a Vasi Skanzenben
Zöld erdőben jártam
A falumúzeum húsvéti délutánján idén is felidézték a hagyományos tojásdíszítést, tojásfestést, megidézve a régi ünnepek hangulatát: a levélrátétes, viaszolt, karcolt technikákat népi iparművészek segítségével próbálhatták ki az érdeklődők, a legnépszerűbb ezúttal is az írókázás, és – a hagyománynak megfelelően – a pirosra festett tojás volt. A Kispajtában „Helyi hímesek” címmel kiállításon inspirálódhattunk a Nyugat-dunátúli tájegységre jellemző tojásdíszítő motívumokat csodálva.
Idén is az írókázás tojásdíszítési technikája volt a legnépszerűbb
Nincsen húsvét nyúl nélkül
Ha falumúzeum és húsvéthétfő, akkor biztosan számíthatunk nyuszikra: látogatásunkkor éppen Kékszem, a szürke-fehér tapsifüles fogadta a "kifutóban" a látogatókat, és a nyúlketrecek lakóihoz is be lehetett kukucskálni. Bár még mindig sokaknak hiányzik Sári, a skanzen nyugalmazott szamara, az utóbbi hónapokban – így ezen a húsvéthétfőn is – az új üdvöskék, a kisbárányok rabolták el a látogatók szívét.
A Skanzen egyik legújabb üdvöskéje
Csak kreatívan
A falumúzeum műhelyei húsvéthétfőn is jókedvű munkától voltak hangosak: Udvardi Balázs fazekassal formába nyomott agyagtárgyak készültek az ügyeskezű gyerekek által, és lehetett tojásfűzőcskézni. A Szima-malomban a Nefelejcs Desszertműhely várta a vendégeket: itt húsvéti, nyuszi, tulipán alakú vajaskekszek cukormázdíszítése készült a kis cukrászok kezei alatt; a KALÁSZ (Katolikus Asszonyok-Lányok Szövetsége) asztalánál szalvétadíszítés került a hungarocell tojásokra, és papírbárányok, -nyulak keltek életre; a malomban bemutatkozott a Höveji Csipke Egyesület szombathelyi tagozata is.
Nemcsak tojást, de vajaskekszeket is lehetett díszíteni a Szima-malomban
Nyuszi, hopp
A skanzen húsvéti programján ismét sok mozgásra, szabadtéri játékra volt lehetőség: a fűben nyúl-kugli, dobószekrény, zsákbanfutás nyuszifüllel, tojáskergetés, karikadobás, kacsaröptető várta a kisebbeket, de volt hagyományos tojásbavágás is: az ügyesek csokitojást kaptak jutalmul. Rendületlenül körbejárt a pónifogat, na meg a húsvéti kosaras körhinta, a Magor Íjász Hagyományőrző Egyesülettel az íjászkodást próbálhattuk ki. A Szima-malom előtt Kerék Anikóval a népek körtáncait lehetett eljárni – ropták is lelkesen a lányok, asszonyok.
A zsákbanfutás nyuszifüllel az igazi
A színpad is a nyuszié
Háromkor, Kővári Réka néptáncpedagógus Kerekítő foglalkozásával indult az interaktív előadások, foglalkozások sora, négykor következett a Nyúlképző kör a Szamóca Színházból ismert Kozma Jucussal. Öt előtt locsolóversmondó verseny következett. Végezetül a Kalimpa Sínház és zenekar vidám gyerekkoncertje zárta húsvéthétfő délutánját.
Kővári Réka nyuszis Kerekítő-fogllalkozást tartott a legkisebbeknek
Fotók: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.