2024.05.03., péntek  •  Tímea, Irma napja
Kosárlabda: parádés második félidőt produkált és legyőzte az Albát a Falco a bajnoki döntő első mérkőzésén

A szombathelyiek 82-70-es győzelmükkel 1-0-ra vezetnek a három győzelemig tartó párharcban.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I./ A DÖNTŐ 1. MÉRKŐZÉS

FALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY - ARCONIC-ALBA FEHÉRVÁR 82-70 (16-28, 21-21, 19-12, 26-9)

Falco:  Pot 11/6, Kovács 5/3, Cowells 15/9, Tiby 9/3, Keller Á. 9/3 Csere: Perl 21/3, Sövegjártó -, Barac 12.

Alba Fehérvár: Pongó Ma. 14/9, Somogyi 5/3, DeCosey 4, Ford 12/6, Philmore 9/3. Csere: Vojvoda 24/12, Diong 2, Szabó Zs. -, Takács Mi. -.

Edző: Alejandro Zubillaga

Szerdán délután elérkezett a férfi élvonalbeli kosárlabda-bajnokság végső szakasza, ezzel együtt az aranycsata is, melyet az idei esztendőben a Falco és az Alba vív egymással. A párharcot a szombathelyiek kezdhették pályaelőnyből, így 18 órás kezdettel az Aréna Savariában került sor az első felvonásra.

Mindkét együttes pont nélkül zárta az első akcióját, ezután viszont egy Cowels-tripla következett, ez volt a bajnoki döntő párharc első kosara. A vendégek többszöri lepattanózás után Ford révén szépítettek, majd újabb pontokat szereztek, két és fél perc elteltével 3-6 állt az eredményjelző táblán. Pongó hármasával tovább nőtt a különbség, a Falcónál pedig érkezett is a pályára Perl Zoltán. 3-9-nél beragadtak a csapatok, a hosszú pontcsendet Philmore törte meg, majd Cowels süllyesztett el egy újabb triplát, nagyon kellett ez a szombathelyieknek (6-11). A fehérváriaknál Philmore újabb kosarat szerzett, majd DeCosey is betalált, 6-16-nál pedig reagálnia kellett, időt kellett kérnie Milos Konakovnak. A folytatás sem a hazaiak szája íze szerint alakult, egy labdaszerzés után könnyű kosarat szerzett az Alba, de Tiby hibátlanul büntetőzött a másik oldalon (8-18). Pongó hármasára Perl Zoltán felelt, de egy gyorsindítás után a 23. pontját is megszerezte a Zubillaga-legénység, nem engedte közelebb a sárga-feketéket az Alba. Felváltva estek a kosarak, a hazaiak nagy erőket mozgósítottak, hogy faragjanak a hátrányukból, de Pongó dudaszós hármasának köszönhetően 16-28-ról következett a második etap.

A negyed első két pontja a Fehérváré volt, majd Pot hármasa zárkóztatta a Falcot, 19-30 volt az állás. Nem igazán találta a ritmust a Falco, Vojvoda Dávid zsinórban öt pontot szerzett, 19-35-nél ismét időt kért a vasiak trénere. Nem lassított a Fehérvár, Philmore duplája után már 18 pont volt a differencia, amit Barac négy értékesített büntetője követett (23-37). Egy újabb kivédekezett támadás után Keller Ákos dupláját jegyezhettük fel, kapaszkodott a címvédő, a jó megoldásokat azonban pontatlanságok és vendég pontok követték, négy perccel a nagyszünet előtt 40-25 állt az eredményjelzőn. Perl Zoltán faultos középtávolija nagyon fontos pillanatban érkezett a szombathelyiek szempontjából, a mezőny egyik, ha nem a legbiztosabb kezű büntetőzője pedig nem is hibázott a ráadásnál a vonalról és 28-42-re módosította az eredményt. Vojvoda két büntetője után Kovács egy saroktriplával jeleskedett, de ezután előbbi is kintről köszönt be, őrizte előnyét a fehérvári gárda. Cowels remek betörése után Zubillaga mester kért időt, egy perc sem volt ekkor már hátra a második felvonásból. Somogyi ziccere kiszédült, Perl újabb két pontot szerzett, 37-47-nél visszaküzdötte magát tíz pontra a Falco. Az utolsó szó Vojvodáé volt, 37-49-ről várhatták a csapatok a harmadik játékrészt.

Somogyi kimaradt dobását Cowels büntette meg, Pot a sarokból szomorította a fehérváriakat, 42-49-nél vendég időkérés következett. Szigorított a védekezésén a házigazda, az Alba bő két és fél perc után sem tudott a gyűrűbe találni, Cowels viszont öt pontra zárkóztatta a sárga-feketéket (44-49). Gyorsindítása után már 9-0-s rohamnál tartottak Milos Konakov tanítványai, 46-49 volt ekkor az állás. Vojvoda triplájával próbált kimászni a hullámvölgyből a Fehérvár, majd Somogyi bravúrkosara ért célba, 48-55-nél megint levegőhöz jutott Alejandro Zubillaga együttese. Ezúttal hárompontosai segítették a vendégeket, a negyed utolsó két perce 52-59-ről kezdődött. A hátralévő időben még mindkét oldalon maradt kosár a tarsolyban, teljesen nyílt lett az összecsapás, 56-61-ről kezdődhetett a záró felvonás.

Tiby pöcizése után az egyenlítésért támadhatott a Falco, Barac kosarával egy pontra csökkent a különbség. Tiby aztán egy hármassal ugrasztotta talpra a közönséget, 63-61-re a vasiak vezettek. Az Alba időt kért, a szombathelyiek lepattanózása jelentősen feljavult, Cowels pedig triplát szórt (66-62). Egyértelműen magukra találtak a szombathelyiek, a lélektani előny is náluk volt, Pot labdaszerzése után pedig már hat ponttal vezettek (68-62). Keller Ákos állt bele egy triplába, a helyére is tette, Pot pedig két büntetőt harcolt ki. Tombolt a hazai publikum, mindent megtett, hogy belehajszolja a győzelembe kedvenceit. Az utolsó három percbe lépve 72-67 volt az állás, óriási hajrá vette kezdetét. Vojvoda hármasa után négyre zárkózott a vendég gárda, amely aztán támadhatott is 74-70-nél. Ennek ellenére a sárgamezesek szerezték az újabb pontokat, Perl büntetői után 76-70 volt a Falcónak. A szombathelyiek klasszisa aztán egy 2+1-es akcióval is megvillant, 79-70 volt az állás, innen pedig már nem volt visszaút az Alba Fehérvár számára. A hazaiak nagyot mentek a második félidőben és 82-70-re megnyerték a bajnoki döntő első mérkőzését.

A folytatás szombaton, Székesfehérváron következik, méghozzá 20 órás kezdettel.