2024.05.03., péntek  •  Tímea, Irma napja
Kosárlabda: őrült mérkőzésen kapott ki Székesfehérváron a Falco, egyenlített az Alba

Ezúttal a szombathelyiek tékozolták el nagy előnyüket, az idegőrlő végjáték után pedig 81-80-ra a fehérváriak diadalmaskodtak.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I./A BAJNOKI DÖNTŐ 2. MÉRKŐZÉS

ARCONIC-ALBA FEHÉRVÁR - FALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY 81-80 (19-17, 12-36, 30-8, 21-19)

Fehérvár: Pongó Ma. 13/6, Somogyi 4, DeCosey 11/3, Ford 12/6, Philmore 9/3. Csere: Vojvoda 20, Diong, Takács Mi. -.

Edző: Alejandro Zubillaga

Falco: Pot 8/6, Kovács 12/6, Cowells 17/6, Tiby 5/3, Keller Á. 6 Csere: Perl 27, Sövegjártó 3/3, Barac 10/3, Krivacevic 2.

Székesfehérváron folytatódott az élvonalbeli férfi kosárlabda-bajnokság aranycsatája, melyet 1-0-s előnyről várhatott a Falco. A címvédő hatalmas fordítással, 18 pontos hátrányból húzta be az első mérkőzést és aratott 82-70-es győzelmet.

Kovács Benedek labdaszerzése után maga fejezett be egy támadást a találkozó elején, a Falcóé volt az első kosár. A hazaiak akciójánál Somogyira fújtak támadót, Cowels egy betöréssel növelte a vasi előnyt, majd két büntetővel módosította 0-6-ra az állást. Az Alba "sportnyelven szólva" bent maradt az öltözőben, Keller és Tiby összjátéka után pedig ismét büntetett a címvédő. Három perc után DeCosey szerezte a Fehérvár első kosarát, majd Pongó csatlakozott hozzá, jelezve ezzel, hogy a hazaiak is megérkeztek a mérkőzésbe (4-8). Philmore duplájára három szombathelyi pont érkezett válaszul, de kapaszkodott az Alba, négy és fél perccel az első negyed vége előtt 9-11 volt az állás. Nagyot csatáztak a felek, egyik gárda sem hagyta magát. 13-13-nál egyenlő volt az eredmény. Perl dobott középtávolit, Somogyi visszatért a pályára és egy betöréssel szerzett két pontot, aztán büntetőből is. A negyedet Krivacevic kosara zárta, 19-17-re vezetett a Fehérvár az első tíz perc után.

Perl kettesével egalizált a Konakov-legénység, továbbra is fej-fej mellett haladtak a csapatok. 21-19-nél Sövegjártó szórt triplát a sarokból, majd nagy rohanás, kapkodás után ismét a Falco 9-ese volt eredményes, ráadásul egy 2+1-es akcióval igazolta klasszisát. A címvédő pillanatai voltak ezek, Perl tovább gyarapította pontjainak számát, ez pedig azt jelentette, hogy 21-27 állt az eredményjelző táblán. Vojvoda két büntetője után Keller Ákos adott forintos átadást Baracnak, aki faulttal együtt dobta be, 22-31-nél pedig időt kért Alejandro Zubillaga. A folytatásban aztán hiába faragott valamelyest hátrányából a vendéglátó, Pot egy triplával gyorsan lehűtötte a kedélyeket, ráadásul Barac egy 2+1-gyel tovább szomorította a fehérváriakat (27-39). Philmore kezéből kicsúszott a labda, Cowels triplakísérlete után viszont a gyűrűben kötött ki, egyre inkább nyílt az a bizonyos olló. Kovács Benedek egy újabb hármassal még nehezebb helyzetbe hozta az Albát, jött is az újabb hazai időkérés, rendeznie kellett a sorokat Vojvoda Dávidéknak (29-45). Az Alba válogatottjának duplája után Tibyról feledkeztek meg, aki büntetett is, Pot kintijével pedig immáron húsz pont volt a differencia (31-51). Lehengerlő teljesítményt nyújtottak a szombathelyiek, 31-53-ra vezettek a szünetben.

Ford köszönt be a sarokból, aztán kétszer büntetőből is, Pongó hármasa beszédült, Milos Konakov időt két, de Pongó a mási oldalról is pontosan célzott és 10 pontra felzárkózott az Alba (43-53). Philmore forgatta meg Potot, DeCosey lopott egy labdát és ziccerrel fejezte be az akciót, 16-0-és futásban volt így már a Fehérvár, Konakov mester ismét magához hívta csapatát. Vojvoda dobása szédült be, 5 perc 20 másodperc után Cowells megszerezte a félidő első Falco-pontjait és lezárta a 18-0-ás futást, Keller zsákolt, Philmore szerzett másodikesélyből egy kettest. Vojvoda zsákolt egymás után kétszer, már csak két pont volt a Fehérvár hátránya. Perl tett fel egy ziccert DeCosey szorításában, aki a túloldalon egy triplát szórt be, Keller tette vissza Kovács rontott dobását, Philmore használt ki egy védelmi hibát, 60-61-ről indult az utolsó etap.

Kovács Benedek némileg levegőhöz juttatta a sárga-feketéket, óriási küzdelemre, utolsó negyedre volt kilátás. Pongó triplakísérlete kiszédült, Perl azonban nem hibázott a vonalról, szűk nyolc perccel a vége előtt 62-65 volt az állás. DeCosey duplája után Philmore büntetőzhetett, de csak 50%-kal tette mindezt, így a vezetést nem vette át az Alba, 65-65-ről folytatódott a csata. Kovács Benedek két pontja nagyon kellett a vasiaknak, de Ford egyenlített, űzték-hajtották egymást a csapatok. Philmore 2+1-e után 70-67-re már az Alba vezetett, ráadásul Vojvoda is büntetőzhetett. Négy és fél perccel a mérkőzés vége előtt 71-69 volt az eredmény, Cowels egy középtávolival egalizált, majd Philmore és Perl váltott kosarat. Őrült végjáték vette kezdetét reklamálásokkal, videózásokkal, majd Ford hármasával, melynek köszönhetően 78-73-ra vezetett a házigazda. Milos Konakov időkérése után Barac szórt palánkos triplát, de ezt egy eladott labda követte, Ford dobhatott két büntetőt. Ebből csak az egyiket értékesítette, egy triplányi előnye maradt az Albának, amit Cowels eltüntetett, de egy időkérés után még egyszer vissza tudott támadni Alejandro Zubillaga csapata (79-79). Pongó bedobra, Cowelst faultolták, a két büntetőből pedig csak egy ment be, ami azt jelentette, hogy 81-80-ra nyert az Alba és egyenlített a párharcban.

A párharc harmadik felvonására május 23-án, kedden 17 óra 45 perces kezdettel kerül sor az Aréna Savariában.

Fotó: Bonyhádi Zoltán