km/óra
  2024.04.26., péntek  •  Ervin napja
Így emlékeztek az 1956-os forradalomra Szombathelyen

Így emlékeztek az 1956-os forradalomra Szombathelyen

A Jáki úti temetőben Welther Károly sírjánál, majd a Március 15. téren az országzászló felvonásával, az 56-osok terén pedig a nemzetőrök emlékfalának megkoszorúzásával emlékeztek a szombathelyiek az 1956-os forradalom kitörésének 63. évfordulójára.

A hagyományoknak megfelelően a Jáki úti temetőben vette kezdetét az 56-os városi ünnepségsorozat. Welther Károly, erdélyi származású szombathelyi ügyvéd a Vas Megyei Forradalmi Bizottság elnökeként az 56-os események legjelentősebb helyi alakja volt.


A forradalom bukása után Welther Károlyt letartóztatták, majd Ukrajnába hurcolták. Hazahozták és bebörtönözték, később az ÁVH megpróbálta beszervezni. 52 évesen, erkölcsi tartását megőrizve, életét feláldozva halt mártírhalált: 1957. február 28-án öngyilkosságot követett el.  Sírjánál koszorút, mécsest helyeztek el a Welther-család tagjai, a megyei kormányhivatal és önkormányzat, valamint a város vezetői.


A Március 15. téren a nemzeti lobogó felvonásával folytatódott az ünnepség, majd a Magyar Honvédség 12. Arrabona Légédelmi Rakétaezred díszalegységének tiszteletadását tekinthették meg a jelenlévők. Az emlékezők a szombathelyi fúvósok vezetésével vonultak át az 56-osok terére.
A mártírhalált halt 12 szombathelyi nemzetőr emlékfala előtt Lechner Ferenc mondott ünnepi beszédet. 56-ot a lélek forradalmának nevezte, felidézte, mi minden ellen lázadtak fel akkor a magyarok, és ostorozta a marxizmus-leninizmus eszmerendszerét.


Az emlékfalnál a megyei és városi vezetők, intézmények, pártok, társadalmi szervezetek képviselői  helyeztek el koszorút, virágot.  


Fotók: Nagy Jácint 

Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak