Határtalan hazaszeretet képekbe vetítve – Biczó Antal műveiből nyílt kiállítás
Biczó Antal (a művész-tanárral készült korábbi anyagunk ITT érhető el) változatos alkotói pályája során a képzőművészet különböző ágait művelte: geometrikus, majd absztrakt festői korszaka után a fénymobilok kinetikus művészete és a komputergrafikák világa nyűgözte, nyűgözi le: legújabb kiállítása a vasi és zalai tájak ihlette komputergrafikáiból válogat, abból az anyagból, ami a 2019-es Határtalanul című kötetében jelent meg. Ő maga így vall a "Házak festői foltjai és víztükör harmóniák" című kiállítás alkotásairól:
„Az utóbbi időkben a modern technika is gazdagította művészi eszköztáramat. A komputergrafikák új lehetőséget nyújtanak a természeti élmények és a pusztuló építészeti emlékek megörökítésére. A számítógépes eljárások révén a témát megjelenítő látvány új értelmet kap. A fény-árnyék hatások, a színvariációk, valamint a folt-, forma- és faktúraképzések kiapadhatatlan eszköztárukkal segítik a nép építészet és a természet esztétikumának művészi megjelenítését.
A málló vakolatú épületek anyagukat, szerkezetüket és ornamentikájukat megmutatva büszkén emlékezhetnek a hajdani szép napokra, amikor még az őrségi ember megbecsült hajlékaként szolgáltak. A nép építészeti romok igénylik, hogy egy utolsó pillantást vessünk rájuk. Állapotuk festői, de sorsuk bizonytalan.
A víztükrök a fények és árnyak játékával a természet csodáit vetítik elénk, a modern technika pedig alázatosan szolgálja azok megjelenését.”
Biczó Antal a megnyitón
A kiállítás megnyitóján Zsolnai Zoltán, Vaszécseny polgármestere köszöntötte a megjelenteket, örömét fejezve ki, hogy a Pungor Ernő Művelődési Ház 2015-ben elkészült kiállítótere jubilál, hiszen Biczó Antal kiállítása immáron a harmincadik művészeti tárlat a kiállítótér életében.
Pődör György, a kiállítás kurátora (balról) és Zsolnai Zoltán polgármester
A tárlatot Károly Frigyes, a Bolyai gimnázium nyugalmazott igazgatója nyitotta meg, hangsúlyozva, Biczó Antal sokszínű művészetét nem fogja összegezni, hiszen, ahogy az alkotót ismeri, tartogat még meglepetéseket számunkra. Beszédében felhívta a figyelmet, hogy Biczó ezen alkotásai „szemet gyönyörködtetően tükrözik a képekbe sűrített határtalan hazaszeretetet.”
A hazaszeretetről mindenkinek valamilyen pátoszos dolog jut az eszébe, folytatta, pedig a hazaszeretet a napi elvégzett munkában, a házunk körüli dolgok rendbetételében, mások segítésében, nevelésében, szűkebb és tágabb közösségeinkért végzett cselekedetek sorában tárgyiasulnak, és közben emeli a lelket, az erkölcsöt, a kultúrát, az embert.
Pődör György (balról), Biczó Antal, Károly Frigyes és Zsolnai Zoltán
-- Biczó Antal alkotó ember és alkotó elme, egész élete a másoknak adásról szól, miközben keresi a saját útját, s ragad magával diákot, alkotótársat, kollégát, barátot – méltatta az alkotót, aki stílusirányzatot teremtett, tette hozzá, a „komputerimpresszionizmust”, hiszen a komputert, mint ecsetet használja, mikor a szeretett zalai és vasi tájak épített és természeti jelenségeinek benyomásait rögzíti, képei a természet átalakuló valóságát tükrözik vissza. Kissé szomorkásak, fakók e képek, hiszen a pusztulásról, a pusztuló múltról is mesélnek a régi őrségi, göcseji, kőszegi házak.
Devecsery László saját versét olvasta fel
A megnyitón Devecsery László József Attila-díjas költő és Dobosi Valéria költő a képek ihlette verseikből olvastak fel a közönségnek, Pődör György költő kurátorként működött közre az eseményen. A kiállítás megtekinthető 2024. június 14-ig.
Tp
Fotók: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.