Tesla-musical: ritka kincs született
Müller Péter Sziámi (1951) nevéhez is fűződik a Mária evangéliuma és az Isten pénze című rockoperák sikere. „Komoly hívó szó volt számomra egyrészt maga Tesla, akinek a személye rettenetesen izgatott, sokat olvastam, gondolkodtam róla (Nikola Tesla fizikus, feltaláló, filozófus; 1856-1943). A másik név, aki bevonzott, Egressy Zoltán, az egyik, ha nem a legsikeresebb magyar dráma- és prózaíró, aki a szövegkönyvet írta. Rettenetesen örültem Vona Tibor producer, kreatív ötletgazda felkérésének. Sebestyén Áron Artisjus és Fonogram díjas zeneszerzővel pedig, akivel a legszorosabban kellett együttműködnöm, ritka áldásos volt az alkotói folyamat. Más kérdés, hogy a budapesti RaM Colosseumban megtartott premier után rögtön bezárták a színházakat (is) a járvány miatt, holott elővételben az összes meghirdetett előadásra elfogyott minden jegy. Jóval később, a budapesti Margitszigeti Szabadtéri Színpadon – amelynek igen nagy nézőtere van – fantasztikus hatással volt rám is az előadás. Ezt a családom tagjai és a barátaim (akik tök őszinték velem) szintén elmondták. Áradozott róla egy német producer is. Úgy fogalmaztak, életképes, ütős, boldogító élményben volt részük. Nagyszabású, monumentális produkció, ritka kincs született. Abban reménykedem, ha beindul a Tesla-turné – most valójában előttünk van a múltunk –, akkor, ahová eljut a darab, ha megveszik az emberek a jegyüket, s elmennek megnézni, akkor ráhangolódnak. Nem fognak csalódni. Részese lehettem már színházi sikereknek, hála Istennek. Van olyan darabom, amit körülbelül húszmillióan láttak. Megéltem állótapsot. Ne tűnjön szerénytelenségnek, de ez a Tesla bőven megállja a helyét ezek mellett. Bizonyos szempontból pedig ez eddig a legerősebb és legmodernebb előadás. Borzasztóan örülök, hogy létrejött! Drukkolok, hogy végre induljon el ’rendesen’ a produkció.”
S hogy mitől érzi/tartja ennyire nívósnak, kivételesnek? Erre ekként reagál: „Azt gondolom, hogy vannak olyan faktorai az előadásnak, amiket nem lehet kikerülni. Ezeknek van azért egy hierarchiájuk. Tehát a legfontosabb az, hogy a történet berántson. Érzelem gazdag legyen, emóciókat váltson ki. Nikola Tesla személyében – az életéről nemrégiben megjelent remek könyv szerint is – fantasztikus mérnök-angyal szállt le a földre. Felfoghatatlan, hogy mit hagyott ránk. Igen sajnálatos, hogy életében kitört két világháború is, s bizonyos dolgokat el kellett titkolnia. Például félt attól, hogy halálsugárrá válik a békesugár néven előrevetített találmánya. Nem is adta oda egyetlen kormánynak se. Mérhetetlenül érdekes kalandjai voltak. Halála után két teherautónyi dokumentumot talált nála, s vitt el az FBI. Döbbenet. Nem csak az, amit tudunk a váltóáramról meg a váltóáramú motorról… Ismeretesek legendák. Az is, hogy olyan autót konstruált, amibe, amikor belenéztek, nem találták a motort, de ment. Vagy százötven nagyobb horderejű újítása, felfedezése volt. Tehát egyszer ott van egy zseni, aki ráadásul még egy szép fiú is volt, és ott van egy soha föl nem épült magánélet. Mert hiszen Teslának kizárólag egyetlen igazi szerelme volt: egy fehér galamb. Aki vissza-visszajárt szállodaszobájának az ablakpárkányára. Tehát adva van a Tesla személyisége, feszültségterhes életsorsa, kezdve az Edisonnal folytatott harccal (Thomas Alva Edison feltaláló, üzletember; 1847-1931). Ezekben mind-mind állást kell foglalni érzelmileg. S bizony ez a lényege a színházba járásnak, hogy érzelmi elkötelezettség után eljussunk a katarzisig. És bár jómagam teljességgel nem vagyok technika-centrikus, mégis kiemelném a produkció hihetetlen magas színvonalú koreográfiáját, mozgás technikáját. Sok tánc van a darabban, s ezt amúgy nem mindig szeretem, de amikor az ilyen, mint itt, akkor az elröpít. Rendkívül erős a vizuális megjelenítés is. A vetített LED-es háttereket nagy tehetséggel készítették el az alkotótársak. Az egész együtt, a kimagaslóan jó énekes-színész gárdával, nos, szerintem hihetetlenül elsöprő élmény és élvezet. Természetesen nem véletlen az eladás alcíme: végtelen energia. Valamiképpen ez a bizonyos végtelen energia – még ilyen vészterhes időkben is – átáramlik a nézőkbe. Csupa tettre készebb, csillogó szemű embert látok. Ez nagyon tetszik, melengeti a szívemet. Az a jó, hogyha azt érezzük, ez velem is megtörténhet. Mindenki csupa ilyen kis Tesla lesz, amikor kijön az előadásról. Főleg a gyerekek, akik imádják.”
Szenkovits Péter
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.