Szombathelyen is elkezdődött a tömeges tesztelés
A Bolyai iskola pedagógusai és egyéb dolgozói az elsők között estek át a szűrésen. Hétfőn érkeztek meg hozzájuk az orvostanhallgatók, akik elvégezték a vizsgálatokat. Az egyik vette a mintát, a másik kezelte a tesztet, de nagyon professzionálisan csinálták.
Papp Tibor, az ELTE Bolyai János Gyakorló Általános Iskola és Gimnázium igazgatója az SZTV kérdésére elmondta, gördülékenyen ment minden, előre beosztották a kollégákat, így alig 3 óra alatt mindenki sorra került. Több mint 100-an jelentkeztek a tesztelésre, amely önkéntes.
„A mintavétel két teremben zajlott, és két várakozó teremben kellett a kollégáknak megvárni a tesztelés eredményét. Orrból történt a mintavétel, és a pedagógusoknak a nagy része túlesett ezen a tesztelésen. Csupán néhányan jelezték, hogy nem kívánják igénybe venni ezt a tesztelést” – nyilatkozott.
A tömeges tesztelést főként orvosi és egészségtudományi képzésben tanuló hallgatók végzik. A felsőbb évesek fekvőbeteg-intézményekbe, az alsóbb évesek pedig nevelési-oktatási intézményekbe mennek. Levélben és telefonon kereste meg őket a megyei kormányhivatal, a vizsgálatokat ugyanis ők koordinálják: ők döntenek a kirendelésről, vagyis arról, ki hol kap feladatot és ők biztosítják a védőfelszerelést, valamint a gyorsteszteket is.
A pécsi egyetem szombathelyi képzési központjából mintegy 30-an jelentkeztek a szűrésre. 4 fős csoportokban dolgoznak: két mintavételező hallgatóhoz egy adminisztrációs munkatárs és egy sofőr csatlakozik. Azt mondják, maga a szűrés egyszerű, a felkészülésben egy oktatóvideó volt a segítségükre.
Nyul Dorina ápolás és betegellátás szakos hallgató elárulta, hogy egy kicsit izgult, de nagyon motivált volt, és nagyon lelkesen jött ide. Úgy fogta fel, mint egy iskolai gyakorlatot és egy nagyon jó lehetőséget, hogy csináljon valami hasznos dolgot, ami ráadásul a leendő szakmájához, hivatásához is kapcsolódik.
A tesztelésben részt vevő hallgatók napi háromszori étkezést és szükség esetén szállást is kapnak, ezen túl hétköznapokon napi 5.000, hétvégén napi 7.500 forint díjazás illeti meg őket. Úgy tudjuk, a szombathelyi szociális intézményekben egyelőre nincs szükség a hallgatók bevetésére, ezeken a helyeken az intézmény orvosa végzi el a vizsgálatokat.
Illusztráció: pixabay.com
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.