Szökős 35 – ünnepi műsorra készül a jubiláló ELTE SEK Szökős Néptáncegyüttes
A posztban ez áll: "A Szökős Néptáncegyüttes történetének kezdetei Kőszegre nyúlnak vissza, ahol Besenyő Tibor és Gerlecz László hívta életre a közösséget. Az 1988-as bemutatkozást követően, néhány esztendő elteltével a csoport a megyeszékhelyre költözött, ahol előbb a Helyőrségi Művelődési Otthon, majd a Berzsenyi Dániel Tanárképző Főiskola vált az otthonává – a Szökős azóta a jogutód ELTE Savaria Egyetemi Központ kötelékében működik, Gaspari Gábor együttesvezető, Molnár Péter művészeti vezető és Fekete-Tóth Bianka művészeti asszisztens irányításával. A folklórműhely már a kezdeti időkben a megye meghatározó, sajátos arculattal rendelkező közösségévé vált, mely a hazai fesztiválokon (Ajka, Balatonföldvár, Körmend, Tatabánya, Zalaegerszeg…) és a nemzetközi színtéren, Európa tucatnyi országában egyaránt letette névjegyét. Az együttes számára minden időkben kiindulópontot jelentett a kárpát-medencei magyar közösségekkel való kapcsolattartás, a még kutatható tánchagyomány gyűjtése – akár Erdély falvaiban, akár a szűkebb pátria területén.
A Szökős 35 ünnepi estén a közönség csokorba gyűjtve láthatja az elmúlt esztendők legsikeresebb koreográfiáit, de színpadra lép az alapítók nemzedéke: az „ŐsSzökős” és a 2010-es évek csapata, a „RitkánSzökős” is. A közösség jövőképe pedig a Reményik Sándor Evangélikus Általános és Művészeti Iskola három csoportjának közreműködése, valamint a Vasi Legényczéh fellépése nyomán tárul elénk. A műsorprogram átfogó képet fest a magyar nyelvterület gazdag tánchagyományáról, hiszen Moldvától Vas vármegyéig, Palócföldtől a Délvidékig folklórörökségünk számtalan árnyalata festi színesre az estét. Czigány Tamás, Fekete-Tóth Bianka, Kővári Réka, Molnár Péter, Takács Ádám és Végső Miklós alkotásaiban megelevenednek néprajzi hagyományaink, táncban kel életre a népmesék és anekdoták világa, a táncszínház műfaja felé pedig Bognár József országos hírű alkotása: a Tóték tánca – tisztelet Örkény Istvánnak című darab nyújt humorral teli kitekintést. A talpalávalót vonós felállással a Sárarany Zenekar szolgáltatja, de a Juhos Együttes révén a moldvai csángók archaikus muzsikája is megszólal, a Savaria Rézfúvós Együttes pedig a falusi rezesbandák hangzásvilágával gazdagítja a zenei palettát. A műsorzárás méltó hangulatához mindemellett Bognár Szilvia énekhangja járul majd hozzá – aki zenei pályafutása hajnalán szintén a Szökős-táncosok közösségét erősítette. A fellépő mintegy százötven táncos és zenész tehát tartalmas és felejthetetlen estével készül megajándékozni a folklórünnepet megtisztelő közönséget.
A Szökős Néptáncegyüttes jubileumi estjére az Agora – jegyirodán válthatnak belépőt az érdeklődők, a műsorral kapcsolatos további információkat pedig a facebook.com/szokosneptancegyuttes oldalon olvashatják.
Az esemény megvalósítását a Csoóri Sándor Alap, a Kulturális és Innovációs Minisztérium, Szombathely MJV. Önkormányzata, valamint Vas Vármegye Önkormányzata támogatja."
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.