Segítik, hogy az állami gondozott gyermekek is igazi családban nevelkedjenek
Magyarországon az évente örökbefogadott 5000 gyermek kétharmada a gyermekvédelmi rendszerből kerül ki. A módosítás egyik eleme, hogy a 3 évesnél idősebb gyermek és az örökbefogadó szülő közötti maximális korkülönbség 45-ről 50 évre nő, és az örökbefogadást megelőző tanfolyam sem lesz kötelező.
Fülöp Attila, az EMMI szociális ügyekért felelős államtitkára elmondta, hogy egy pár esetében a tanfolyam átlagosan 140 ezer forint volt, és mindenki számára kötelező volt. Most mindenki számára ingyenes lesz. Tehát nem kell érte fizetni ,és választható lesz, hogy valaki elvégzi-e vagy nem.
A módosítás egyik legfontosabb eleme, hogy lerövidítik az eljárás menetét.
Ha a szülő egyáltalán nem tart kapcsolatot a vér szerinti gyermekével, akkor az eddigi hat helyett már három hónap elteltével örökbe fogadhatóvá válik a gyermek. Ha rendszertelen a kapcsolattartás, akkor ez az időszak 1 évről 8 hónapra csökken. A törvény kimondja, hogy minden gyermeknek joga van a vér szerinti családjában felnőni, de sok esetben épp ez nem szolgálja a gyermek érdekét. A nevelőszülői hálózat nagyon jól működik Magyarországon. Elsődleges feladatuk a hazagondozás, de sokszor épp a vér szerinti szülők nem partnerek ebben.
2019-ben Vas megyében 91 szülő szeretett volna gyermeket örökbefogadni. Ennél jóval kevesebb lett a tényleges örökbefogadás száma. Pados Zsolt, a Vas Megyei Területi és Gyermekvédelmi Szolgálat intézményvezetője ezzel kapcsolatban elmondta, hogy Vas megyében az örökbefogadások közül 28 zárult végleges jogerős határozattal. 18 olyan eset volt, ahol megyei gyermeket fogadtak örökbe. A többi esetben Vas megyei gyereket adtak örökbe más megyébe, sőt külföldre is.
Ha egy gyermeket örökbefogadhatóvá nyilvánítanak, akkor 4 évig keresnek neki családot. Ha nem sikerül az örökbeadás, akkor újra feleleveníthetik a vér szerinti szülőkkel a kapcsolatot.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.