A fiatalokat több intézkedés segíti a felsőoktatásban
Schanda Tamás elmondta: a felsőoktatásban zajlik a felvételi folyamata, a napokban elérhetővé válik az ügyintézési funkció a felvi.hu felületen, amelynek segítségével ellenőrizhetik, módosíthatják, pótolhatják adataikat a jelentkezők, július 9-ig pedig egyszer módosíthatnak jelentkezésük sorrendjén is.
Az ITM javaslata szerint az iskolai szakképzésben a komplex szakmai vizsgák írásbeli részét az írásbeli érettségi vizsgák után, a gyakorlati vizsgákat pedig még májusban tartják meg. Szóbeli vizsgák ebben a képzési formában sem lesznek - tette hozzá az államtitkár.
A felsőoktatásban és a szakképzésben is jól működik a digitális átállás: rengeteg jó ötlet született, ezek jelentős része a veszélyhelyzet elmúltával is jól hasznosítható majd - mondta Schanda Tamás.
Hangsúlyozta: az egészség és az élet védelme a legfontosabb, de Magyarország alapvető érdeke a gazdaság minél gyorsabb talpraállítása is. Ebben pedig nagy szerepük lesz azoknak, akik most tanulnak a felsőoktatásban és a szakképzésben. A kormány mindent megtesz azért, hogy a jelenlegi helyzet minél kevesebb problémát okozzon ezeknek a fiataloknak. A hallgatók támogatása, elhelyezkedése érdekében több intézkedés is született. Több mint 75 ezer fiatalt segít a diploma megszerzésében, hogy akinek van vagy augusztus 31-éig meglesz a záróvizsgája, az nyelvvizsga nélkül is megkaphatja diplomáját. Az ehhez szükséges adategyeztetésben kérik, hogy a friss diplomások működjenek együtt az intézményekkel - mondta Schanda Tamás. Szaktudásukra szükség lesz a munkaerőpiacon az ország gazdasági újjáépítésében - jegyezte meg az államtitkár.
Aki szeretne nyelvvizsgázni, annak hamarosan lesz rá lehetősége online is - tette hozzá.
A diákhitel módosult: a májustól elérhető kamatmentes, szabad felhasználású Diákhitel Plusznak a kerete félmillió forint, egyes felnőttképzésekben résztvevőknek pedig 1,2 millió forint. Augusztus 15-étől több mint kétszeresére emelkedik a szabad felhasználású diákhitel havonta igényelhető összege, így a következő tanévben akár 1,5 millió forint is igénybe vehető - mondta Schanda Tamás. A felsőoktatási hallgatók májustól az első szemeszterre visszamenőleg is igényelhetik a Diákhitel1-et, így akár 350 ezer forintot is juthatnak. Az eddig felvett nyelvtanulási diákhitel kamatmentes, ugyanakkor ezt a konstrukciót májustól kivezetik a rendszerből - mondta az államtitkár. (MTI)
Fotó: A kormany.hu által közreadott képen Schanda Tamás, az Innovációs és Technológiai Minisztérium (ITM) államtitkára a koronavírus-fertőzés elleni védekezésért felelős operatív törzs online sajtótájékoztatóján 2020. április 22-én. A fiatalokat intézkedéssel segíti a kormány a felvételinél, a szakképzésben, a diplomaszerzésben, a nyelvvizsgázásban, és a diákhitelnél - mondta az államtitkár. MTI/Botár Gergely/kormany.hu
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.