Országos tisztifőorvos: decemberre várható a második hullám tetőzése
Müller Cecília kifejtette, az esetszámokat nézve ugyan még emelkedő szakaszában van a járvány, de reménykeltő, hogy csökken a növekedés dinamikája. Bár továbbra is terheltek a kórházak, az elmúlt néhány napban kevésbé nőtt az ott ápoltak száma - fűzte hozzá. Szerdán 6635-tel emelkedett az igazolt fertőzöttek száma, 182 beteg meghalt, jelenleg 7693 fertőzött szorul kórházi ellátásra és 663-an vannak lélegeztetőgépen - ismertette a tisztifőorvos.
Hozzátette, az elmúlt időszakban nagymértékben megnőtt a mintavételek száma, az eddig elvégzett 1 876 274 mintavétel egy része PCR, a másik az antigénalapú gyorsteszttel végzett vizsgálat volt. Az elmúlt hét napban 39 809 új fertőzöttet regisztráltak, a legtöbb új beteget Debrecenből, Szegedről, Miskolcról, Kecskemétről és Győrből jelentették.
Müller Cecília közölte, a napokban levélben keresi meg a nyugdíjasokat, hogy felmérjék a beoltatási hajlandóságot, így tudják biztosítani - ha már lesz - a vakcinák beadásának leghatékonyabb módját. Az érintett korosztály válaszlevélben is jelezheti oltási szándékát, illetve azt online is közölheti a hamarosan induló vakcinainfo.gov.hu oldalon.
A szakember elmondta, a fertőzöttséget tekintve Magyarország elmarad az Európai Unió átlagától, az elhunytak vonatkozásában pedig a középmezőnyben foglal helyet. Utalt arra, a környező országok fertőzöttségi adatai dinamikus emelkedést mutatnak, így szomszédainknál még mindig emelkedő szakaszban van a járvány.
Világszerte 191 országban jelent meg a koronavírus, a pandémia kezdete óta a fertőzöttek száma elérte a 64 milliót, emellett 1,5 millió elhunytat és 41 millió gyógyultat tartanak számon, földrajzilag az amerikai és az európai kontinens a leginkább érintett - ismertette a tisztifőorvos. Müller Cecília hozzátette, a múlt héten globálisan körülbelül négymillió új esetet regisztráltak és 69 ezren haltak bele a betegségbe. (MTI)
Fotó: MTI/Vasvári Tamás
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.