km/óra
  2024.11.09., szombat  •  Tivadar napja
Különleges táncot járt szombaton a nap Vas megyében

Különleges táncot járt szombaton a nap Vas megyében

A felvonuló fátyolfelhőzetben, és az abban található apró jégkristályokban megtörő a fény miatt keletkezett légköroptikai jelenségről sok fotó és videó készült.

A sarki fény után újabb szemet gyönyörködtető, ám szokványosabb jelenséget örökítettek meg többen is Vas megyében. Ez a halojelenség, vagy másnéven melléknap, amiről a balesetekkel foglalkozó 112Press is posztolt.

A naphalót a levegőben levő jégkristályokon megtörő fény hozza létre, kialakulásához lapos hatszögletű jégkristályok jelenléte szükséges. Általában magasan lévő fátyolfelhőkön alakul ki, de nagyon hideg idő esetén létrejöhet alacsonyan elhelyezkedő, gyémántpornak nevezett jégkristályokon is. Ezek a kristályok prizmaként viselkedve a nap fényét 22 fokkal eltérítik, így a melléknapok általában a napkorongtól 22 fokos távolságra helyezkednek el. Ha a kristályok elhelyezkedése teljesen véletlenszerű, akkor egy halojelenségnek nevezett fénygyűrű látszik a nap körül. Gyakran azonban a levegőben süllyedő kristályok függőleges elhelyezkedésűek lesznek, ekkor a napfényt vízszintesen törik meg és melléknap jön létre. A melléknapok mindig a napkoronggal azonos magasságban figyelhetők meg – írják.

A csodás légköroptikai jelenségről timelapse videót is készített a lap napnyugta előtt Vép közelében:

 

A felvonuló fátyolfelhőzetben, és az abban található apró jégkristályokban megtörő a fény miatt keletkezett légköroptikai jelenségről a Kőszegi Időjárás Előrejelzés is posztolt, egy követő, Tóth Eszter fotóját osztotta meg, ami Körmenden készült, és a naphalo mellett kétoldali melléknap is látható a felvételen.

 

Címlapfotó: 112Press

Savaria Fórum 33. évfolyam 39. szám - 2024.11.08.
Savaria Fórum 33. évfolyam 39. szám - 2024.11.08.
tematikus oldalak