Kosárlabda: az aranycsata ötödik mérkőzésén is hazai győzelem született, zsinórban negyedszer bajnok a Falco!

A szombathelyiek végig koncentráltan, magabiztosan, magas színvonalon kosárlabdázva 84-68-ra verték az Albát, így 2008, 2019, 2021 és 2022 után újabb bajnoki címet ünnepelhetnek.

FÉRFI KOSÁRLABDA NB I./A BAJNOKI DÖNTŐ 5. MÉRKŐZÉS

FALCO-VULCANO ENERGIA KC SZOMBATHELY - ARCONIC-ALBA FEHÉRVÁR 84-68 (30-18, 21-18, 18-19, 15-13)

Falco: Pot 3/3, Kovács 8/6, Cowells 22/12, Tiby 11/3, Keller Á. 6 Csere: Sövegjártó 4, Barac 9, Krivacevic -., Perl 21.

Alba: Pongó Ma. 7, Somogyi 15/9, DeCosey 10, Ford 4, Philmore 20/6. Csere: Vojvoda 10, Takács Mi. -, Szabó 2.

Edző: Alejandro Zubillaga

Fordulatokkal tarkított, kiélezett mérkőzésen másodszor is egyenlíteni tudott az Alba Fehérvár a Falco ellen az aranyéremért folytatott párharc negyedik felvonásán, így aztán biztossá vált, hogy az ötödik mérkőzésen, Szombathelyen dől el a bajnoki cím sorsa. A két együttes így aztán újra összecsapott az Aréna Savariában, a tét pedig nem volt más, mint hogy zsinórban negyedszer a Falco, vagy 2017 után ismét az Alba emelheti-e a magasba a trófeát.

A feldobás után a vendégek szerezték meg a labdát, első támadásukból pedig Ford rögtön faultos kosarat tudott szerezni. A büntető kimaradt, Kovács Benedek rögtön egy triplával ugrasztotta talpra a szurkolótábort, immárom a Falcónál volt az előny (3-2). A folytatásban DeCosey és a tavaly még a szombathelyiekkel bajnok Somogyi pontjai következtek, de Kovács Benedekkel egyetemben Cowels is kintről szórt kosarat, 6-6 állt az eredményjelzőn. Nagy taktikai harc folyt a pályán, DeCosey zsákolása után Tiby középtávolija is a helyére került, majd Somogyi hármasával 8-11-re módosult az állás. Egyik csapat sem adott levegőt a másiknak, a negyed derekához közeledve Perl Zoltán szép akciójának köszönhetően a vasiak vették vissza a vezetést (12-11). Keller Vojvodával szembeni harcos labdaszerzése után Cowels tett fel szépen egy betörést, három pont volt a hazai előny, s bár DeCosey jól büntetőzött, Cowels nagyon bedobta magát és újabb három pontot tett bele a sárga-fekete "közösbe". Ez a periódus a Konakov-legénységé volt, öt ponttal el tudott menni a címvédő, ráadásul Zubillaga mester időkérése után Perl Zoltán a 2+1-es akció ráadás büntetőjét is értékesítette (22-16). Barac bravúros kosárral növelte a különbséget, majd Somogyi floatere szottyant, a folytatásban pedig a hazaiak légiósának pillanatai következtek: előbb újabb szépségdíjas kettest jegyzett, majd támadó-szabálytalanságot harcolt ki, amit Sövegjártó váltott kosárra (28-18). Először ment tízzel a házigazda, a negyedet Perl ziccere zárta, a Falco egy 22-7-es rohammal 30-18-ra nyerte az első etapot.

Szabó Zsolt két pontjával faragott hátrányából a Fehérvár, majd Vojvoda büntetőzhetett, be is dobta mind a kettőt. Minden egyes dobóhelyzetért meg kellett küzdenie a feleknek, kevés pont esett, beragadt a csapatok. Tiby nagyon fontos pillanatban szórt triplát, majd Pongó büntetőzött hibátlanul, visszaküzdötte magát tíz pont alá az Alba. Egy vendég gyorsindítás, valamint egy 2+1-es akció után hét pontra csökkent a különbség, ez viszont nem tartott sokáig, Kovács Benedek gondoskodott erről egy triplával. Somogyi is dobott egyet ebből a fajtából, felváltva estek a kosarak, Cowels pedig továbbra is ihletett formában kosárlabdázott (41-31). Perl Zoltán bravúrkosaránál zúgott az "MVP, MVP", a büntetőjét is biztos kézzel értékesítette, nem tudott közelebb férkőzni a vendég gárda. 44-34-nél Barac dobott 50%-kal a vonalról, majd Vojvoda is próbálkozhatott, két perccel a nagyszünet előtt 45-36 volt az állás. 47-36-nál az addigi legnagyobb különbségért dobhatott két büntetőt Boris Barac, nem is hibázott, tizenhárom volt közte (49-36). Nagyon magabiztosa kosárlabdázott a címvédő, Cowels is beköszönt, ez pedig azt jelentette, hogy 51-36-tal mentek pihenőre a felek.

Továbbra sem tudott mit kezdeni a szombathelyiek védekezésével az Alba, Tiby kosarával a húszhoz közelített a különbség, nehéz helyzetben volt Alejandro Zubillaga együttese. Küzdött az Alba, de láthatóan nem működött olajozottan, porszemmentesen a gépezet, az idő pedig vészesen fogyott. A hazaiak taktikusan, türelmesen játszottak, Pot hármast szórt, a vendégek viszont a másodpercekkel is versenyt futottak és egyre inkább kapkodóvá vált a játékuk. 60-42-nél időt kért az Alba, Philmore faultos kosarat szerzett, de továbbra sem tudta megtörni a házigazda ritmusát a fehérvári alakulat. Négy perccel a harmadik felvonás vége előtt 64-48 volt az állás, ekkor Philmore szerzett triplát a sarokból, Vojvoda kísérlete viszont rövid volt. Ínséges időszak volt ez, már ami a pontokat illeti, Philmore két büntetője törte meg, hosszú idő után ismét tíz pontot belül volt a Fehérvár (64-55). Cowels fontos lepattanót szerzett, kosárra is váltotta, ráadásul Perl a kiváló védekezése után egy újabb 2+1-es akcióval jeleskedett. A vendégek fellángolása után ismét a címvédő akarata érvényesült, rövid idő alatt 69-55-re módosult az eredmény. Ez már nem is változott a negyed végéig, így kanyarodtak a felek az utolsó játékrészre.

Philmore dobása beszédült, Perl gyönyörű tempóval állította vissza a különbséget, biztosan őrizte előnyét Milos Konakov gárdája. Nem volt átütő erő a vendégek játékában, sokkal inkább a kétségbeesés, a tanácstalanság látszott rajtuk, hat és fél perccel a bajnoki döntő utolsó találkozójának vége előtt 73-57 állt az eredményjelzőn. Philmore faulttal együtt dobta be, a büntető is a helyére került, majd Vojvoda robogott végig és szerzett újabb két pontot az Alba számára. Milos Konakov az időkérés mellett döntött, Perl ismét szép kosarat szerzett, a vasiak minden egyes lepergett másodperccel közelebb kerültek a győzelemhez. Barac klasszis horoggal sodorta még nehezebb helyzetbe a vendégeket, 77-62-nél Alejandro Zubillaga hívta magához övéit. Kevesebb, mint öt perc volt ekkor vissza, a Fehérvárnak pedig igencsak huszáros hajrára volt szüksége, ha legalább hosszabbításra akarta menteni a találkozót. Vojvoda Dávidék kénytelenek voltak siettetni a befejezéseket, nem volt idejük arra, hogy a legideálisabb dobóhelyzetet találják meg, ez pedig magában hordozta a hibákat is. A közönség már állva ünnepelte kedvenceit, így érkeztünk el a bajnokság utolsó két percéhez, az eredmény pedig 77-64 volt. Pongó a két büntetőjéből csak egyet tudott bedobni, innen pedig már is volt visszaút az Alba számára. Cowels triplája után még inkább extázisba került az Aréna Savaria, itt már a teljes csarnok tudta, hogy hamarosan óriási ünneplés, fieszta veszi kezdetét. A címvédő Falco végül újabb könnyű kosarakat szerezve 84-68-ra nyerte a finálé mindent eldöntő, ötödik mérkőzését és története során ötödször ünnepelhetett magyar bajnoki címet.

A találkozó után természetesen az öröm, a felhőtlen boldogság pillanatai, majd a díjak, az érmek átadása következett. Először Perl Zoltán vehette át a döntő legjobb játékosának, valamint 2022 legjobb kosárlabdázójának járó díját, majd szépen sorban az aranyérem is a bajnokcsapat tagjainak nyakába került. A medálokat Báder Márton, a Magyar Kosárlabdázók Országos Szövetségének elnöke, valamint Dr. Nemény András, Szombathely Megyei Jogú Város polgármestere adta át, miként a bajnoki trófeát is, melyet Perl Zoltánnal az élen emelhetett magasba a Falco együttese - immáron zsinórban negyedik alkalommal.

Perl Zoltán, a Falco csapatkapitánya:

-Hihetetlenül büszke vagyok a csapatra, úgy érzem nem csak ma, de az egész szezon során bizonyítottuk, hogy mi voltunk a legerősebb csapat. Nem kerültek el minket a sérülések, de olyankor is össze tudtunk zárni és elképesztő szezont tudhatunk magunk mögött. Aki sportol, vagy sportolt, az tudja, hogy ilyenkor, s főleg az utolsó mérkőzésen nüanszok döntenek, de most is megmutattuk, hogy mekkora mentális ereje van a csapatnak. Nem voltam százszázalékos állapotban, de nagyon szerettem volna segíteni a csapatnak, itt mindenki egy célért küzdött. Stefan Potot is szeretném kiemelni, aki sérülten vállalta a játékot és nagyon sokat segített az együttesnek.

Keller Ákos, a Falco centere:

-Nem voltunk könnyű helyzetben, hiszen a bajnokság végére majdnem elfogytunk, de így is fel tudtunk pörögni a legfontosabb pillanatokra, nagyon boldog és büszke vagyok az egész csapatra.