km/óra
  2024.11.09., szombat  •  Tivadar napja
Élettel megtöltött porcelános csodavilág: bemutatták Balló László új kötetét

Élettel megtöltött porcelános csodavilág: bemutatták Balló László új kötetét

Kedden mutatták be a Berzsenyi könyvtárban Balló László Értékes porcelánjaink című kötetét, mely a megye magán- és közgyűjteményeiben fellelhető porcelántárgyakat tárja az olvasó elé.

Impozáns kötetet jelentetett meg a Szülőföld Könyvkiadó: Balló László hiánypótló munkájának köszönhetően a megye közgyűjteményeiben és magángyűjteményekben fellelhető porcelántárgyak csodálatos albumának fotóanyagát a költő, író szerző jegyzetei teszik igazán varázslatossá. A klasszikus stílusú, igényes, s egyszersmind igen élvezetes kísérőszövegek kibontják a tárgyak történetét, s megelevenedik a múlt, melyből üzennek ezek a (használati tárgy voltukban is) műremekek, s az olvasás során mintha kellemesen elbeszélgetnénk a szerzővel, akinek lelkesedése a porcelánok iránt garantáltan magával ragad. 

Dr. Baráthné Molnár Mónika méltatja az alkotót

A könyvbemutatón dr. Baráthné Molnár Mónika könyvtárigazgató Balló László író, költő, műtörténeti kutató sokszínű tevékenységét méltatta, s felidézte, mely állomások kötik az idén Vas Megyei Prima Díjjal kitüntetett szerzőt a megyei könyvtár életéhez. 

Putz Attila mondott köszöntőt


"Balló László ezzel a kötettel egy új és varázslatos dimenziót nyit meg számunkra: a porcelánok világát" – kezdte köszöntőjét Putz Attila, a város Kulturális, Oktatási és Civil Bizottságának elnöke. – Balló László érzékeny szó-ecsetvonásokkal festi meg az anyag múltját és helyezi azt a jelenbe, mely a törékenység és az időtlenség találkozását jelképezi.

A szerző által teremtett világ, ahol most nem a költő, hanem a porcelánok mesélnek, olyan varázslatos és rejtélyes, mint maga az alkotóművész lelkének mélysége – értékelte a kötetet az elnök, melynek fotóit Nagy Jácintnak és Tátrainé Kulcsár Irénnek köszönhetjük. Balló László összefoglalóiról pedig ezt mondta Putz Attila: "ugyanolyan finoman rezegnek, mint a versei, úgy, mint egy érzékeny porcelánfigura, és élettel töltik meg azt a porcelános világot, melyet a múltban megalkottak."

Barátok és érdeklődők töltötték meg a termet


Balló László a tőle megszokott derűs jókedvvel szólt a közönséghez: elsőként köszönetet mondott mindazoknak, akik nélkül ez a kötet nem született volna meg, s elmondta, a munka célja elsősorban az volt, hogy a felkutatott porcelánok esztétikai értékeire hívja fel a figyelmet. Gyermekkorában, "belvárosi lurkóként" figyelt fel először a szép porcelánokra, árulta el, s most jött el az ideje az emlékek rendszerezésének: a könyvet március elején kezdte írni, a felkutatott porcelánok fotózása közel egy éve kezdődött.

A kiadvány hiánypótló, a magyar nyelvű szakirodalom elmarad a témában külföldi társai mellett: a katalogizálás nehézségei miatt "nemes, de ádáz küzdelem" volt a kutatómunka, melynek eredményeképp létrejött közel 400 oldalon több mint 500 porcelánt tár az olvasó elé, s ami a szakemberek számára is nagyon kedvező, a közgyűjteményekben fellelhető tárgyak leltári számát is közli.

Horváth Imre karnagy verset mond

Az első fejezet a témában megkerülhetetlen távol-keleti kerámiákat és porcelánokat mutatja be, a következő rész a közgyűjtemények darabjait tárja elénk a sárvári Nádasdy vár, a Smidt Múzeum és a Savaria Múzeum gyűjteményéből, majd a magángyűjtemények csodálatos darabjai következnek. A tányérok, kalamárisok és luxuscsészék mellett olyan kuriózumokban is gyönyörködhetünk, mint a teáskanna melegen tartásának céljára megalkotott teababák, vagy a hófehér biszkvit birodalmából ránk maradt porcelántárgyak.

Meg kell említeni még a könyv grafikusának, Gyulavári Csabának a nevét, akinek munkáját dicséri a csodás kivitelű kötet, melynek borítóján egy igazi kuriózum található: a porcelánplakett, mely párjával együtt ma egy vasi magángyűjteményben található, a XVIII. században Pompadour márkinő toalettasztalkáját díszítette – az asztalkát (Pompakedvelő) Esterházy Miklós herceg,hozta el Versailles-ból, az 1764-es esztendő derekán.

Simon Bulcsú hegedült


Csapláros Andrea, a Savaria Múzeum igazgatója kiemelte, hogy a kötetben – melynek sármját az érdekes háttértörténetek adják – fellelhető adatok, információk szakértelemről árulkodnak, s fontos, hogy ez a kötet megszületett, így a benne lévő tudást továbbörökíti az utókornak.

Farkas Csaba, a Szülőföld Könyvkiadó vezetője is hangsúlyozta, a könyvkiadás célja az értékteremtés és értékőrzés: különösen fontosak számára Vas megye szerzői és értékei, így a jelen könyv is, melyet az tesz igazán izgalmassá, hogy Balló László nemcsak a porcelánt mutatja be, hanem, ami mögötte van.Takács-Reichardt Gabriella történész, a sárvári Nádasdy Ferenc Múzeum munkatársa a porcelán történetéről tartott rövid előadást. 

Csapláros Andrea, Balló László, Takács-Reichardt Gabriella és Farkas Csaba


Horváth Imre karnagy az alkalomra született "porcelános versét" szavalta el, Simon Bulcsú, a Művészeti Szakgimnázium és Technikum tanulója Fritz Kreisler: Siciliano című darabjából adott elő egy részletet hegedűn. Balló László Értékes porcelánjaink című kötetének bemutatója baráti hangulatban telt, s ünnep is volt, hiszen gyönyörű karácsonyi ajándékot is kaptunk a kötettel, amivel magunkat és szeretteinket is megörvendeztethetjük

.

 

 

Tp

Fotó: Nagy Jácint
 

Savaria Fórum 33. évfolyam 39. szám - 2024.11.08.
Savaria Fórum 33. évfolyam 39. szám - 2024.11.08.
tematikus oldalak