Összefogás a szombathelyi kutyamenhelyért
A Kutyamenhely Alapítvány kölyökrészlegében most mindössze 5 kiskutya várja szerető gazdáját. Láthatóan jól vannak, pedig egyiküket például egy hordóból mentették ki. Egy másik kennelben pedig két hatalmas nyúl lakik, húsvéti nyusziként váltak valahol feleslegessé. A felnőtt kutyák között két újfundlandi a legújabb lakó, ők két hete kerültek ide Szilvásváradról, az alapítvány ugyanis csatlakozott az országos fajtamentéshez. A Szombathely és Nárai közötti telephelyet a civil szervezet több mint négy éve bővíti és csinosítja, hogy minél jobb helyet tudjon biztosítani a rossz körülmények közül kiemelt, leromlott állapotú állatoknak.
– Amikor megkaptuk ezt a területet, az volt a kifejezett kérése az önkormányzatnak, hogy az önkormányzati Kutyamenhely Alapítvány és az Állatvédők Vasi Egyesülete közösen hozza létre és üzemeltesse ezt a menhelyet. Az alapítvány ebben a hardver, az egyesület a szoftver. Adományokból építettük a kenneleket, bevezettettük az áramot, az ivóvizet, és szennyvízcsatorna híján nagy kiadást jelent a szennyvíztartály rendszeres szippantása. A költségeinkhez a legnagyobb segítség az adó 1 %-okból befolyt összeg – mondja Németh Tamás, a Kutyamenhely Alapítvány kuratóriumi elnöke.
Valószínűleg kevesen tudják, de Szombathely városa 1993-ban hozta létre a Kutyamenhely Alapítványt, hogy a gyepmesteri teleppel együttműködve a szervezet működtessen egy olyan átmeneti otthont, ahol a gazdátlan állatok örökbe adásukig biztonságban tölthetik napjaikat. Ez a cél ezen a telephelyen valósulhatott meg. Azóta Szombathely és a térség állatvédelmi tevékenységének egyik fontos szereplője a város alapítványa. A körülményeikről az önkormányzat két tanácsnoka személyesen tájékozódott.
– Azt tapasztaltuk, hogy maximálisan jó körülmények között vannak az állatok – mondta Bokányi Adrienn. – Mind a cicák, mind a kutyák, mind a nyulak fűtött kennelekben élnek, gyógyulhatnak, rengeteg játékuk is van, amelyek szórakoztatják az állatokat. Friss vízzel, étellel látják el őket, és sokat foglalkoznak is velük. A látogatásunknak alapvetően az volt a célja, hogy a körülményeket fel tudjuk mérni, illetve, hogy itt helyben is beszélgessünk a további együttműködési lehetőségekről.
– Meggyőződhettünk arról, hogy az alapítvány önkéntesei nagyon szép és rendezett telephelyet alakítottak ki, ahol tiszta kennelekben, gondozottan, és szép természeti környezetben élhetnek a rossz körülmények közül, sokszor életveszélyből mentett állatok – nyilatkozta Szuhai Viktor.
Az egyik eddig nem használt részen sérült madarak számára alakítanak ki éppen röpdét. Egy nagyobb fejlesztés is tervben van. A várostól kaptak egy több mint fél hektáros erdős területet, ahol például a hatóság által lefoglalt haszonállatokat helyezhetik el, és a kutyamenhely állatainak szabad mozgása is megoldható. Mindehhez azonban adományokra van szükségük, az alapítványnak hatalmas segítség az 1 %-os felajánlás.
A gazdátlan állatok gondozása és örökbeadása mellett a felelős kutyatartásra is kiemelt figyelmet fordít Szombathely. Példaértékű közös gondolkodás eredményeként együttműködési megállapodást kötnek a város kezdeményezésére mindazon szervezetek, akik az állatvédelem területén dolgoznak. Harmadik alkalommal tartottak kerekasztal-megbeszélést a szereplők a járványhelyzet miatt, ezúttal csökkentett létszámban. A találkozón szó esett arról is, hogy a felelős állattartás érdekében szemléletformáló kampány is indul, egyelőre online formában.
A legutóbbi ebösszeírás adatai szerint 4009 kutyát tartanak a szombathelyiek. Ez számos kötelezettséggel jár az alapvető gondoskodáson kívül. Az elmúlt időszakban a közterület-felügyelők nagyobb figyelmet fordítottak a szabályok betartatására. Ha például valaki nem szedi össze a kutyapiszkot, vagy póráz nélkül sétáltatja kutyáját, kiszökik az állat, az szabálysértés, ami büntetést vonhat maga után – mondta a Szombathelyi Közterület-felügyelet irodavezetője, Ágoston Sándor.
Bokányi Adrienn tanácsnok szerint az állatvédő szervezetek és a közterület-felügyelet állategészségügyi és ebrendészeti szolgálata között létrejövő többoldalú együttműködési megállapodás alapjait már lefektették. Ennek eredményeként könnyebbé válik az állatvédelemmel kapcsolatos munka a városban.
Nemes Piroska
Fotó: Nagy Jácint
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.