km/óra
  2024.11.09., szombat  •  Tivadar napja
A szép abszolút dolog: Megnyílt az Örökségünk, a Madarászok tárlat a Smidt Múzeumban

A szép abszolút dolog: Megnyílt az Örökségünk, a Madarászok tárlat a Smidt Múzeumban

A Smidt Múzeum impozáns időszaki kiállítással nyitotta meg újra kapuit ma délután a nagyközönség előtt. A tárlat az egyik legnagyobb magyar historikus festő, Madarász Viktor és lánya, Madarász Adeline hagyatékából válogat: a műtárgyak Budapestről, a XV. Kerületi Helytörténeti Gyűjteményből érkeztek a Smidt Múzeumba, amely saját gazdag gyűjteményéből egészítette ki az összeállítást.

"A szép abszolút dolog és(...) azt mondom, hogy a szép megörökítése olyan, mint egy matematikai feladat megoldása, amely nem tűr se szeszélyt, se egyéniséget, hanem szabályhoz ragaszkodik és abszolút jellegű" – Madarász Viktor esztétikai hitvallásának sorai fogadják a látogatót a csütörtökön délután megnyílt időszaki kiállításon, mely a historikus festő és lánya, Adeline életművéből válogat, s festmények, személyes tárgyak és dokumentumok segítségével idézi meg életútjukat, pályájukat és kettejük kapcsolatát.

A megnyitón Tanai Ibolya, a Savaria Múzeum kommunikációs munkatársa köszöntötte a vendégeket, s elmondta, a kiállítás széles körű összefogás eredménye: a műtárgyak nagy része Budapestről, a Csokonai Nkft. Keretében működő XV. Kerületi Helytörténeti Gyűjteményből érkezett – ezek kiegészültek a Smidt Múzeum gyűjteményének darabjaival, így vált teljessé és egyedivé az impozáns tárlat Szombathely város és a főváros XV. kerületi önkormányzata együttműködésének köszönhetően.

Csapláros Andrea, a Savaria Múzeum igazgatója köszöntőjében arról beszélt, egy múzeumigazgató számára az egyik legnagyobb öröm egy olyan vándorkiállítás érkezése, mely több intézmény együttműködésével, gyűjteményeiknek közös kiállításban való megmutatásával valósul meg: az Örökségünk, a Madarászok tárlat esetében pontosan ez történt. A csodálatos kiállítás mögött, mely mától másfél évig lesz látható a Smidt Múzeumban, hatalmas munka van, hangsúlyozta az igazgató asszony, ahogy azt is, Smidt Lajos hagyatékával és Madarász Viktor hagyatékával is hasonló módon, nagyon jól bánik a szombathelyi és a budapesti múzeum: nem elzárva őrzik őket, hanem igyekeznek minél többeknek bemutatni a rájuk bízott örökséget. Végezetül megköszönte azt az anyagi segítséget a két önkormányzatnak, mely nélkül nem jöhetett volna létre a kiállítás.

"Madarász a festők között az, ami Vörösmarty a költők között" – kezdte beszédét Horváth Soma, Szombathely MJV alpolgármestere a XIX. századi Divatcsarnok folyóirat cikkének idézésével. Az alpolgármester örömét és  köszönetét fejezte ki, hogy újabb időszaki kiállítás nyílt a Smidt Múzeumban, s felidézte a budapesti látogatást, mikor először került szóba a hagyaték szombathelyi bemutatása. Ma megérkezett a tavasz, és a kiállítással a Smidt Múzeum is kinyitotta kapuit: az alpolgármester köszönetet mondott mindazoknak, kiknek munkája nélkül nem valósult volna meg. Ma újra bebizonyosodott, hogy a kultúra és a művészet a legjobb diplomata – zárta szavait Horváth Soma, a fővárosi önkormányzattal való együttműködés sikerére utalva.

Cserdiné Németh Angéla, Budapest Főváros XV. kerületének polgármester asszonya nyitotta meg a kiállítást: büszkeség, mondta el, hogy a nagy becsben tartott XV. Kerületi Helytörténeti Gyűjtemény – több, eddig közönség elé nem tárt műtárggyal – ma Szombathelyen mutatkozik be. A romantika egyik legnagyobb alkotója, a magyar forradalom eszmeiségét mindhalálig hordozó festő személyes tárgyai, festményei nemcsak őt, hanem a kor más meghatározó alakjait, Kossuthot, Petőfit is megidézik. A hagyatékot lánya, Adeline ajándékozta az 1960-ban megnyíló rákospalotai múzeumnak: az ő és apja festményei, tárgyak, bútorok, fényképek és dokumentumok bepillantást engednek az utókornak nemcsak művészi, de személyes életükbe is. Ez a párját ritkító gyűjtemény mutatkozik be a következő másfél évben Szombathelyen: köszönet illeti a Smidt Múzeum munkatársait és a Szombathelyi Önkormányzatot, hogy szakértelemmel, igazi művészetet támogató közösségként, városként adnak otthont neki – nyitotta meg a kiállítást a polgármester asszony.

A megnyitó után Kiss Emőke, a Budapest XV. Kerületi Helytörténeti Gyűjtemény vezetője és dr. Hollerné Mecséri Annamária, a Smidt Múzeum intézményvezetője tartottak tárlatvezetést a kiállításban, ahol Madarász Viktor és Adeline festményei mellett olyan kuriózumok tekinthetők meg, mint például a művész nyugdíjfizetési könyve, karikatúrákat tartalmazó gyermekkori rajzfüzete, egy családi fényképalbum, egy Kossuth-fotográfia, bútorok a Kelenhegyi műteremből, és még megannyi pompás tárgyi emlék. 

A kiállítás 2024. december 31-ig látogatható a Smidt Múzeumban.

TP

Fotó: Nagy Jácint

Savaria Fórum 33. évfolyam 39. szám - 2024.11.08.
Savaria Fórum 33. évfolyam 39. szám - 2024.11.08.
tematikus oldalak