A láthatatlan gyilkos Szombathelyen is lecsap: a szén-monoxid-érzékelő életet menthet
Szombathelyen mintegy 20 ezer háztartásban működik nyílt égésterű, gázüzemű fűtőberendezés vagy vízmelegítő. Ha nem biztosított a megfelelő levegő-utánpótlás, szén-monoxid keletkezhet, és a színtelen-szagtalan gáz életveszélyes mérgezést, akár halált is okozhat. Az első tünet a szédülés, kábultság-érzés, kis idő elteltével a végtagok izmai elernyednek.
Márovics Pál, az Országos Mentőszolgálat állomásvezető mentőtisztje elmondta, hogy ezek után eszméletvesztés, görcsrohamok következnek, majd a bénulás tovább folytatódik. A légzőizmok is lebénulnak, s akkor bekövetkezik a klinikai halál. Ha az illető alapbetegségében szerepel szívbetegség, legyen az egy koszorúérgörcs vagy bármi más, akkor produkálhat a szénmonoxid ezeknél a betegeknél koszorúérgörcsöt vagy a szívizominfarktust is.
A régióban két halálos baleset történt az utóbbi 12 évben: 2012-ben és 2023-ban is gyilkolt a szénmonoxid. A katasztrófavédelem a megelőzésre hívja fel a figyelmet.
Egyed László tűzoltó alezredes, a Szombathelyi Katasztrófavédelmi Kirendeltség tűzoltósági felügyelője hozzátette, hogy az elmúlt 10 évben futott fel az ilyen jelzéseknek a száma, miután elkezdődött egy prevenciós hadjárat annak érdekében, hogy minél többen vásároljanak ilyen készüléket. Országosan ez körülbelül 2000 káreseményt jelent éves szinten, Szombathely és a város vonzáskörzetében 20-30 káreseményük van éves szinten, ahol a mentőszolgálattal közösen vonulnak a helyszínre.
A szombathelyi önkormányzat úgy segíti a tulajdonosokat, hogy 15 ezer forinttal támogatja a szén-monoxid-érzékelő beszerzését - erről a decemberi közgyűlésen határoztak. Cél az, hogy valamennyi érintett lakásba kerüljön életmentő készülék. A januári közgyűlés egyszerűsítette az igénylés menetét: elég a számlát bemutatni, a garancia jegyre már nincs szükség. Továbbra is lehet igényelni a támogatást Ügyfélkapun keresztül, vagy személyesen a Városházán. A katasztrófavédelem honlapján olvasható a megbízható készülékek listája.
Forrás: SZTV
Illusztráció: pixabay.com
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.