46 milliárdos keretösszeg válik elérhetővé a vármegye és Szombathely számára
Idén lezárul a Terület- és Településfejlesztési Operatív Program előző, hétéves ciklusa, amelyben Vas vármegye kiemelten jól szerepelt: csapadékvíz-elvezetési rendszerek, középületek, óvodák, iskolák, bölcsődék, háziorvosi rendelők, piacterek újultak meg és kerékpárutak épültek - több mint 21 milliárd forint értékben 150 sikeres pályázatot valósítottak meg a vasi települések.
A pályázatok zömét a vármegyei önkormányzati hivatal bonyolította. Az újabb ciklus már tavaly elindult, megkezdődött a TOP Plusz előkészítése, és a pályázati ablakok egy része is megnyílt. A vármegye és Szombathely számára csaknem 46 milliárd forintos keretösszeg válik elérhetővé, a megyeszékhelynek ebből 13,4 milliárd forint jut.
Majthényi László, a Vas Vármegyei Közgyűlés elnöke visszautalt arra, hogy az előző TOP forrása 21,4 milliárd forint volt, ezt sikerült közösen a pályázókkal és az irányító hatósággal 35 milliárd forintra feltornázni. Ahhoz képest, hogy 21,4 volt az előzőnek a nominális, tervezett összege, most 46 milliárd forint lesz, de az előzőben külön volt Szombathely Megyei Jogú Városa. A mostaniban együtt szerepel Szombathely a vármegye többi településével a 46 milliárdos keretösszeggel. Az év végi állapot szerint közel 20 milliárd forintot sikerült idáig a településeknek pályázati úton elnyerniük.
Helyi gazdaságfejlesztésre 3, turizmusfejlesztésre 7, az élhető települések pályázati programban 15, belterületi útfelújításra 7, önkormányzati tulajdonú épületek energetikai korszerűsítésére 10, óvodák, bölcsődék korszerűsítése 7, helyi egészségügyi- és szociális infrastruktúra fejlesztésére 8 vasi pályázatot bíráltak el eddig pozitívan, köztük Szombathely fenntartható városfejlesztési stratégiáját is. 15 új létesítmény jön létre, amelyek már energetikailag is korszerűek lesznek, így az energiaválság közepette is segítheti a tulajdonos önkormányzatokat. A TOP Plusz program 2027-ig tart.
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.