km/óra
  2024.11.09., szombat  •  Tivadar napja
40 számítógéppel csatlakoztak az egyetemen a járvány elleni küzdelemhez

40 számítógéppel csatlakoztak az egyetemen a járvány elleni küzdelemhez

Az ELTE szombathelyi Savaria Műszaki Intézete (SMI) is csatlakozott az új koronavírus-járvány elleni küzdelemhez: közel negyven számítógéppel járulnak hozzá a Folding@Home nemzetközi kutatási projekt és közösségi számítási platform sikeréhez. Bárki követheti a példájukat, akinek jó PC-je van, írják az ELTE SEK Facebook-oldalán.

 

Mint ismeretes, a kormány által március 11-én kihirdetett veszélyhelyzet okán a hallgatók nem látogathatják a felsőoktatási intézményeket, a félév távolléti oktatás formájában folytatódik tovább. A Savaria Egyetemi Központban az SMI termei is üresen állnak. Ám az intézet munkaállomásai nem pihennek.


Ahogy azt Facebook-oldalán a Savaria Műszaki Intézet hírül adta, a gépészmérnöki oktatáshoz használt számítási infrastruktúrát, közel negyven darab számítógép – 160 db Intel Xeon processzor mag és 320 GB memória – számítási kapacitását ajánlották fel az új koronavírus okozta járvány elleni nemzetközi tudományos küzdelemhez.


Az előzményekről az Eötvös Loránd Tudományegyetem is beszámolt a weboldalán: a Számítástechnikai és Automatizálási Kutatóintézet (SZTAKI) Magyarországon első körben csatlakoztatta gépeit egy globális kezdeményezéshez, a Folding@Home nemzetközi kutatási projekthez és közösségi számítási platformhoz, miután a Wigner Fizikai Kutatóközponttal karöltve a Magyar Tudományos Akadémia (MTA) támogatásával felajánlotta az MTA Cloud felhővel integrált, több ezer processzort és több terabájt memóriát tartalmazó saját számítási felhőjének kapacitását az új koronavírus okozta járvány elleni küzdelemre.


A platformon már futnak olyan feladatok, amelyek eredményei kifejezetten a járvány megállítását szolgálhatják: arra keresik a választ, hogy a koronavírusok hogyan kapcsolódnak az úgynevezett ACE2 receptorhoz. A Wigner Adatközpontban eddig is több, nagybiztonságú adatkezelést követelő orvosi projekt futott, így a SZTAKI megfelelő tapasztalattal rendelkezik ahhoz, hogy megbízható információtechnológiai támogatást nyújtson a hazai víruskutatási és genom-szekvenálási erőfeszítéseknek.


A technológia lényege, hogy egy adott számítási feladat elvégzésére több, akár földrajzilag különböző helyen található informatikai rendszert jelölhetnek ki. Így lehetővé válik összetett, hatalmas számítási kapacitást igénylő modellezési feladatok elvégzése olyan kutatóhelyek számára is, amelyek maguk nem rendelkeznek az ehhez szükséges hardvereszközökkel.


Az intézetek szakértői várják olyan magyar kutatók, kutatócsoportok jelentkezését, akik a vírussal vagy a járvánnyal foglalkoznak, és számítási kapacitásra lenne szükségük. Vállalják, hogy segítenek a projektek informatikai hátterének kialakításában és használatba vételében. Ahogy elindulnak a hazai projektek, a szükséges erőforrások ismeretében folyamatosan csoportosítják át szervereiket a Folding@Home-ról a magyar kutatások számára, elsőbbséget adva azoknak. (E-mail: info@cloud.mta.hu)


A 90-es években a Kaliforniai Egyetem, a Berkeley SETI Research Center és a Space Sciences Laboratory már alkalmazott hasonló módszert a földönkívüli intelligenciák felkutatásában; ott magánfelhasználók ajánlhatták fel otthoni számítógépük kapacitásait a projekt érdekében. Ugyanilyen elv alapján működtek a MilkyWay@home és az Einstein@home projektek is.


Az adathálózatok fejlődésének köszönhetően a 2010-es évekre alakult ki az úgynevezett cloud computing, amelyben a felhő kapacitásait mindig az épp aktuális feladatra csoportosítják át, majd a feladat végeztével felszabaduló kapacitások visszakerülnek a felhőbe, hogy új területen legyenek bevethetők.
A Savaria Műszaki Intézet ELTE_SMI néven csatlakoztatta számítógépeit a Folding@Home nemzetközi kutatási projekthez és közösségi számítási platformhoz. A Folding@home kliense mindenki számára letölthető a projekt weboldaláról, a kliens telepítése után a webes kezelőfelületnél a „Set up an identity” opciót, Team numberként pedig a 248761-as számot választva lehet csatlakozni a projekthez, ezzel is erősítve az SMI gépparkját.

 

 

Savaria Fórum 33. évfolyam 39. szám - 2024.11.08.
Savaria Fórum 33. évfolyam 39. szám - 2024.11.08.
tematikus oldalak