km/óra
  2024.05.25., szombat  •  Orbán napja
Nyereményjáték: Nyerj egy cabriót!
Tavaly 155 pár fehérgólya költött Vas megyében, idén is felszerelték már a fészektartókat

Tavaly 155 pár fehérgólya költött Vas megyében, idén is felszerelték már a fészektartókat

Megállni látszik a gólyák számának több éves csökkenése. Tavaly Vas megyében 155 pár költött. Többségük a villanyoszlopok tetején. A szolgáltató az áramellátás, valamint a madarak biztonsága érdekében ősztől március közepéig országosan közel 4500 fészektartót szerelt fel, így várják a fehérgólyák visszatérését, amelyek többsége most, április elején érkezik vissza jól megszokott fészkelőhelyére.

 

Országszerte dolgoztak az áramszolgáltató munkatársai, hogy a fehérgólyák visszaérkezése előtt felszereljék az új fészektartókat, vagy kijavítsák, kicseréljék azokat, amelyek megrongálódtak az idők során. 4500 fészekmagasítót helyeztek ki a lakosság és a nemzeti parkok munkatársainak jelzése alapján. Vas megyébe 48 új fészektartó került a villanypóznák tetejére.


Varga Ivett, az E.On Hungária Kft. szóvivője az SZTV érdeklődésére így nyilatkozott: „Ezekbe jellemzően egy fonott fészekalap is kerül, mert ez így sokkal vonzóbb a madarak számára. Sőt egy kis érdekesség, hogy a madárvédő szakemberek még valamilyen fehér anyaggal, általában mésszel is bekenik ezeket a fészekkezdeményeket, mert így a madarak azt gondolják, hogy ez egy lakott fészek volt korábban, és így szívesebben is foglalják el ezeket.”


A fészektartókra a szolgáltatás és a madarak biztonsága érdekében van szükség, de még így is legtöbbször áramütés miatt kerülnek a kőszegi Chernel-kerti Madárvédelmi Központba a gólyák, és leginkább akkor, amikor a fiókák szárnyaikat próbálgatva akarnak kirepülni a fészekből. Most 14 röpképtelenné vált gólyáról gondoskodnak az Őrségi Nemzeti Park munkatársai. A madarak itt szépen szaporodnak, eddig négy fészekbe 10 tojást raktak.


Ottó Erzsébet, az ŐNP Chernel-kerti Madárvédelmi Mentőközpont madárgondozója elmondta, hogy a tavalyi év a Chernel-kertben a röpképtelen, tartósan sérült gólyáiknak igen jó év volt, ugyanis 13 fióka kelt ki a tojásokból, és mind a 13-at el tudták engedni. Úgyhogy rekordszámú szaporulat volt a Chernel-kerti Madárvédelmi Mentőközpontban, ami a gólyáikat illeti. A tavalyi év során 20 gólya került be hozzájuk, ők mindannyian fiatalon érkeztek.


A Madártani Egyesület évről évre felmérést készít a gólyák számáról. 2020 rekordévnek számít, megállt ugyanis a hosszú évek óta tartó csökkenés. Vas megyében 210 fészekből 155-ben költöttek gólyapárok.


Gyurácz József ornitológus hozzátette, 15 %-kal több gólyapár költött, mint 2019-ben, tehát úgy tűnik, hogy az utóbbi évtizedben tapasztalt csökkenés talán megállt, de ezt az idei és a következő évek számlálásai döntik el. A tavalyi költési siker a fészkelő pároknak lényegesen jobb volt, mint az ezt megelőző 7-8 évben. Átlagosan 2,8 fiókát neveltek a sikeresen fészkelő párok.


A fehérgólyák többsége április elején érkezik vissza megszokott költőhelyére, a fészkek 80-90 %-a villanyoszlopok tetején található. Az áramszolgáltató a fészektartókkal segíti a biztonságot, a mezőgazdasági kultúrák vegyszerezése viszont még mindig komoly veszélyt jelent a gólyákra. Fontos, hogy aki sérült madarat lát, értesítse a madárvédelmi központ munkatársait.
 

Nyereményjáték: nyerj egy kabriót!
Katasztrófavédelem álláshirdetés 2024
Savaria Fórum 33. évfolyam 20. szám - 2024.05.24.
Savaria Fórum 33. évfolyam 20. szám - 2024.05.24.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak