km/óra
  2024.05.19., vasárnap  •  Ivó, Milán napja
Nyereményjáték: Nyerj egy cabriót!
Szombathely régiségeinek és történelmének kilenc könyve

Szombathely régiségeinek és történelmének kilenc könyve

1791-ben jelent meg az első tudományos igényű magyar városmonográfia. Szombathely történetét Schönvisner István foglalta össze az egyházmegye első püspöke, Szily János megbízásából. A latin nyelven írt mű hamarosan magyarul is olvasható lesz.

 

Antiquitatum et Historiae Sabariensis – a várostörténeti mű alapos és széles körű kutatómunka eredményét foglalja össze. Szombathely régiségeinek és történelmének kilenc könyve a kezdetektől a jelen időkig – vagyis a 18. század végéig, amikor nyomtatásban is megjelent Schönvisner István könyvtáros, régész, tudós jezsuita szerzetes monográfiája. Bár hagyományos értelemben vett régészeti feltárásokat addig még nem végeztek Szombathely területén, a megelőző korokból számos tárgyi emlék előkerült. Ezeket vette sorra, illetve a fellelhető szakirodalmat, okleveles forrásokat tekintette át a szerző nagyszabású műve megírásához. A kiadványt metszetek is gazdagítják. Schönvisner munkásságáról írja doktori dolgozatát Sánta Sára könyvtáros, aki az Eötvös Loránd Tudományegyetemen klasszika-filológia szakán végzett, korábban az Országos Széchényi Könyvtár Régi Nyomtatványok Tárának munkatársa volt, szeptember óta a szombathelyi Berzsenyi Dániel Könyvtárban dolgozik.


– Schönvisner, aki az egyetemi könyvtár első őre volt, valamint az érem- és régiségtani tanszék vezetője, Aquincum romjainak feltárásával megalapozta a pannóniai provinciális kutatásokat hazánkban. Minden bizonnyal emiatt figyelt fel rá Szily János, aki Szombathelyre hívta őt, hogy segítse az egyházmegyei könyvtár létrehozását, emellett arra biztatta, hogy az építkezések során előkerült régészeti leletek feldolgozásával írja meg a város történetét. A latin nyelven írt művet a szerző kilenc könyvre tagolta. A bécsi rézmetsző akadémián huszonhárom illusztráció készült a Savaria területéről származó leletekről. Szombathely történetének ezernyolcszáz évét tekinti át a kiadvány Claudius császár idejétől a szombathelyi püspökség megalapításáig. Az első öt könyv az ókori Pannóniáról és Szombathelyről szól, a hatodik könyv a Római Birodalom bukásától a magyar állam alapításáig tartó időszakot öleli fel, a további részek a könyv megjelenéséig tárgyalják a várostörténetet.


Kuriózum, hogy a műben Schönvisner közel harminc oklevelet közöl teljes terjedelmében; olyan tárgyi leletek ábrázolását is láthatjuk az illusztrációk között, melyek mára elvesztek, illetve a könyv megjelenésének időpontjában sem voltak már meg, csak leírás készült róluk: ilyen például a székesegyház építésekor előkerült mozaik. Érdekességként a szerző megemlíti azt a kérdést is, hogy valóban Szombathelyen temették-e el Ovidiust – jegyezte meg Sánta Sára.


Az eddig csak latinul elérhető kiadványt hamarosan magyar nyelven is kézbe vehetik az olvasók – mondta el Rétfalvi Balázs, a Szombathelyi Egyházmegyei Levéltár gyűjteményvezetője. Pető Gábor fordította a négyszáz oldalas művet. A szerkesztőbizottság (dr. Tóth Endre, dr. Kiss Gábor, Sánta Sára, dr. Zágorhidi Czigány Balázs, Rétfalvi Balázs) a szöveg tudományos publikálásán dolgozik. A kötet melléklete tartalmazza majd a bő forrásjegyzéket; egy tanulmányt, amely az eredeti szövegben felvetett problémákat veszi górcső alá, valamint a meghaladott tudományos eredményeket is ismerteti. – Azért is rendkívüli a szombathelyi városmonográfia, mert azon kevés 18. századi tudományos munkák közé tartozik, amelyeknek a teljes kéziratanyaga is fennmaradt. A cenzori és a nyomdai példányok mellett elérhető Szily és Schönvisner levelezése is a könyv megjelentetéséről – ezeket, illetve a metszeteken megjelenő kőemlékek többféle ábrázolását digitalizálva, DVD-mellékletként tesszük közzé – emelte ki Rétfalvi Balázs.


Schönvisner István Antiquitatum et Historiae Sabariensis című művének magyar nyelvű kiadása várhatóan jövő év elején, a Szülőföld Könyvkiadó gondozásában jelenik meg.
 

Nyereményjáték: nyerj egy kabriót!
Savaria Fórum 33. évfolyam 19. szám - 2024.05.17.
Savaria Fórum 33. évfolyam 19. szám - 2024.05.17.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak
legfrissebbek
Sportszerűség, fegyelem, bajtársiasság, humor – felavatták a Szabó Éva sétányt (képgalériával)
Tegnap délután ünnepélyes keretek közt felavatták a Haladás pálya mögött a Szabó Éva sétányt. Köszöntőbeszédet dr. László Győző, Szombathely sportügyekért is felelős alpolgármestere, Kelemen Krisztián önkormányzati képviselő és Szabó Hajnalka, a Haladás VSE Tenisz Szakosztályának elnöke mondott. Az ünnepi esemény zárásaként leleplezték Szabó Éva emléktábláját. A legendás teniszező 2022-ben hunyt el.
Ekler Luca aranyérmet nyert 100 méteres síkfutásban a para-atlétikai világbajnokságon
Ekler Luca aranyérmet nyert 100 méteres síkfutásban a para-atlétikai világbajnokságon, a japán Kobéban – írta az MTI.
SZEDIK: Kirándulás az arborétumba, filmvetítés
A Szombathelyi Evangélikus Diakóniai Központ lakóinak különböző programok hívták fel a figyelmét a Madarak és fák napja fontosságára, saját felelősségükre, írja a szervezet hivatalos Facebook-oldala.
Váci siker a Király Sportlétesítményben rendezett foci diákolimpián (képgalériával)
A Labdarúgó Diákolimpia V-VI. korosztályos országos döntőjét rendezték meg a Király Sportlétesítményben a hétvégén. A tornát a Váci SZC Boronkay György Műszaki Technikum és Gimnázium nyerte.
Isten éltesse, Novotny Zoltán!
Ma 84 esztendős. 1940. május 19-én született Novotny Zoltán Táncsics Mihály-díjas magyar sportújságíró, sportriporter, írja a Paprikablog Facebook-oldala.