km/óra
  2024.05.15., szerda  •  Zsófia, Szonja napja
Nyereményjáték: Nyerj egy cabriót!
Ötvözni hagyományt és jelenkort - interjú Darvas István főrabbival

Ötvözni hagyományt és jelenkort - interjú Darvas István főrabbival

A Szombathelyi Zsidó Hitközségnek az 1950-es évek elejéig volt rabbija. Hosszú idő után most ismét van vallási vezetője a közösségnek, Darvas István személyében. A fiatal, újító szellemű főrabbi rendkívül közvetlen személyiség, bárki fordulhat hozzá kérdéseivel, örömeivel, bánatával. Bár nem kizárólag itt szolgál, rendszeresen jár Szombathelyre tanítani, beszélgetni, egy nyitott és fejlődő közösséget építeni. Interjú Darvas Istvánnal.

– Miért vállalta el a felkérést, hogy a szombathelyi zsidó közösség vallási vezetője legyen?

– Öt éve tanítok Szombathelyen, jó a kapcsolatom az itteni hittestvérekkel. Év elején felmerült, hogy jó volna, ha viszonylag rendszeres oktatási és vallási felügyelete lenne a hitközségnek. Kevés a rabbi Magyarországon, és az, hogy valaki kizárólag Szombathellyel foglalkozzon, kivitelezhetetlen, de megállapodtunk, hogy bizonyos ünnepeken jövök, és havonta egy alkalommal biztosan itt leszek, ha bármilyen iránymutatásra van szükség. Örömmel vállalom a közösség képviseletét.

– Milyen alapokra lehet építkezni Szombathelyen?

– Évek óta tapasztalom, hogy a közösség folyamatosan fejlődik, rengeteg energiát mozgósítanak a helyiek. Tavaly tartottak egy Hanuka ünnepséget, amire meghívtak, és nagyon jól sikerült. Öröm volt látni, hogy a város vezetése, zsidó és nem zsidó emberek milyen jól érzik magukat együtt. A közösségek sorsa elsősorban a vezetőktől függ, hogy ők mennyit tesznek a fejlődés érdekében. Vannak egészen kis lélekszámú közösségek az országban, ahol nem lehet reális elvárás az előrehaladás, de Szombathelyen valós cél lehet, hogy jól működjön, lassan, de határozottan bővüljön a zsidóság. A siker titka, hogy a helyi vezetők dolgozzanak érte, és ez itt teljesül, köszönhetően Márkus Sándor volt és Sugár Judit jelenlegi elnöknek. Arra lehet építeni, hogy nagyon sok elszánt ember van – köztük fiatalok is. A bennük élő lelkesedés és kíváncsiság nagy hajtóerő, és jó alap.

– Mi vezette ehhez a hivatáshoz?

– Szociális munkás szakra jártam egyetemre, és valahogy egyik pillanatról a másikra ráeszméltem, hogy nekem nem ez az utam. Csak mentem a társaim után, nem volt semmi trauma vagy fordulat az életemben. Ez még 1998-ban történt. Igyekszem minden élethelyzetben természetesen viselkedni, nem vagyok ijedős, szeretem az élet pozitív oldalát látni és sugározni, jól szót értek mindenkivel.

.– Ön szerint mi a rabbi feladata manapság?

– Meggyőződésem, hogy a zsidó közösségek többsége akkor tud igazán működni és fejlődni, ha van rabbijuk. Legfontosabb feladata a tanítás, ebben különbözik például a papoktól, akik elsősorban összekötő kapocsként szolgálnak a hívek és Isten között. A rabbi küldetése, hogy a gazdag zsidó hagyományokból megmutasson olyan elemeket, amelyek tükörként funkcionálnak, s ha ebbe az emberek belenéznek, meglátják, hol tartanak az életükben. Nem az a cél, hogy vallásos embereket neveljünk, inkább az, hogy a zsidó hagyomány a személyiségük fontos építőeleme legyen, megtanulják, hogy számíthatnak rá, ha örömük, ha bánatuk van, ha konfliktusokkal, nehézségekkel küzdenek, és általa segítséget kaphatnak az útkeresésben. Éreztetni szeretném a hittestvérekkel, hogy hozzám bármilyen problémával fordulhatnak. Nincs olyan élethelyzet, amire ne lenne forrás az elmúlt háromezer évből. Együtt megtaláljuk a válaszokat minden kérdésre.

– Milyen új kihívásoknak kell megfelelni?

– Nehéz művészet manapság kortársnak lenni... Sok új problémával és lehetőséggel szembesülünk, amihez alkalmazkodni kell. Nekem az a célom, hogy összeegyeztessem a hagyományt és a jelenkort. A zsinagógának ma már többfunkciósnak kell lennie, a rabbi pedig legalább annyira menedzser, mint vallási vezető. Olyan eszközöket is fel kell használunk, amelyek nem szigorúan vallási, inkább kulturális jellegűek, ez lehet a hívó szó. Jómagam eléggé viszolygok a Facebooktól, de tisztában vagyok vele, hogy online csatornákon keresztül is meg kell tudni szólítani az embereket, és elérni, hogy a zsinagógába jöjjenek imádkozni, tanulni, feltöltődni, és onnan ne üres szívvel, hanem valami plusszal térjenek haza.

Krizsán Zsuzsanna

Fotó: Házi Gábor

Nyereményjáték: nyerj egy kabriót!
Savaria Fórum 33. évfolyam 18. szám - 2024.05.10. (12. számú választókörzet)
Savaria Fórum 33. évfolyam 18. szám - 2024.05.10. (12. számú választókörzet)
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak
legfrissebbek
Reméljük, nem tette messzire az esernyőt
Szerdán még javarészt jó idő vár ránk, aztán jön a hidegzuhany.
Kosárlabda: óriási küzdelemben egyenlített a Szolnok a döntőben, 1-1-ről folytatódik Szombathelyen az aranycsata
A végig feszült, kiélezett, fordulatos összecsapáson az utolsó negyedben döntöttek a Tisza-partiak, akik végül 100-87-es győzelmet arattak.
Véget ért az idei városi tekeszezon, díjakat, elismeréseket osztottak ki
Lezárultak a Szombathelyi Szabadidősport Szövetség által kiírt és a Vasi Tekesportért Alapítvány által megrendezett Szombathely Városi Tekebajnokság első és másodosztályú küzdelmei, valamint a Szombathely Bajnoka 120 vegyes dobásos verseny. A szezonzárón, ahol részt vett dr. Nemény András polgármester és dr. László Győző alpolgármester is, számos csapat és egyéni díjat osztottak ki.
Elutasította a Kúria a Fidesz kifogását a városi identitás kampányra
A Fidesz előbb a helyi választási bizottsághoz, majd a Területi Választási Bizottsághoz (TVB) fordult, mert szerintük az Éljen Szombathely Egyesület (ÉSZ!)! és önkormányzati gazdasági társaságok teljesen összekeverik a városvezetés kampányát az úgynevezett városi identitás kampánnyal. A Kúria szerint semmi ilyen nem történt.
Megsérült egy robogós a Kálvária utcában
Súlyosan megsérült az a motoros, aki ma dél körül Szombathelyen a Kálvária utcában Yamaha robogójával egy kereszteződésben elesett.