km/óra
  2024.05.15., szerda  •  Zsófia, Szonja napja
Nyereményjáték: Nyerj egy cabriót!
Mestereim dicsérete: könyv Marosfalvi Antal festőművész életútjáról

Mestereim dicsérete: könyv Marosfalvi Antal festőművész életútjáról

Mestereim dicsérete - ezzel a címmel jelent meg Marosfalvi Antal festőművészről, munkásságáról és életútjáról egy kötet. A szombathelyi művész restaurátorként dolgozott a Szombathelyi Képtárban, de számos egyházmegyei kincset is az ő gondjaira bíztak. A Szombathelyi Képtárban mutatták be az impozáns kiadványt.

 

Burány Nándor és Radnóti Kovács Árpád - a Derkovitsi Szabadiskola két oktatója határozta meg a szombathelyi Marosfalvi Antal munkásságát. A restaurátorként és festőként ismert művészről megjelent kötetet elsőként Torjay Valter méltatta a bemutatón. A művészettörténész, festőművész elmondta, riportok, kiállítási megnyitók szövegei, és a művésznek is több vallomása olvasható, valamint egy nagyon szép képanyag van betördelve. Ez által olyan oldalairól ismerhetjük meg Marosfalvi Antalt, amit a többség nem látott. Elsősorban festőként és restaurátorként ismerik, közben pedig egy olyan ember, aki tárgyakat készít.


Valamint grafikákat, metszeteket, rázkarcokat is láthat tőle a közönség - jelezte a művészettörténész. Marosfalvi, amit nem a tanáraitól, azt autodidakta módon, önállóan tudta elsajátítani. Ehhez képest a mai fiatal tehetségeknek sokkal több lehetőségük van. 


A könyvben jól követhetők Marosfalvi korszakai, a kezdetektől napjainkig. Nemrég a püspöki palotában dolgozott. Marosfalvi Antal hozzátette, a püspöki palotában van egy olyan terem, ahol legalább 15-20 olyan festmény van, amit dr. Perger Gyula, kőszegi plébános indíttatásával restaurált.


Hasonló műtárgyak restaurálásával kapcsolatban kereste meg őt többször is a nádasdi pap, Takács László, aki Magyarszecsődön óriási múzeumot rendezett be a környékbeli egyházi műkincsekből. Az anyagiakat a Rumi-Rajki Műpártoló Kör rendezi, a művész pedig a munkáját adja térítésmentesen a jó cél érdekében. 


Torjay Valter elmondta, hogy Tóni bácsi rettenetesen sokrétű egyéniség, hatalmas, háromnegyed évszázados életmű van körülötte, és ezt nehéz 371 oldalba belefoglalni. De úgy gondolja, mégis jól sikerült, mert a művész, aki egyébként egy főnyeremény, maga is részt vett a szerkesztésben.


Az impozáns könyv hátsó oldalán a Mestereim dicsérete című festmény fotója szerepel, amely a művész egyik meghatározó képe. 
A Szülőföld kiadó Mestereim dicsérete című kötete a szakmabelieknek és a nagyközönség minden korosztályának is jól értelmezhető, élvezhető olvasmány lehet.

 

Fotó: Nagy Jácint

Nyereményjáték: nyerj egy kabriót!
Savaria Fórum 33. évfolyam 18. szám - 2024.05.10. (12. számú választókörzet)
Savaria Fórum 33. évfolyam 18. szám - 2024.05.10. (12. számú választókörzet)
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak