km/óra
  2024.05.09., csütörtök  •  Gergely napja
Nyereményjáték: Nyerj egy cabriót!
A felújítás során valószínűleg megtalálták a jáki templom alapítójának maradványait

A felújítás során valószínűleg megtalálták a jáki templom alapítójának maradványait

Munkaterületté vált a jáki templom belseje - a helyreállítási munkák ugyanis a falakon belül folytatódnak. Régészek kutatnak a padlószint alatt, a falfestéseket pedig restaurátorok tisztítják, konzerválják. A mintegy 2 milliárd forintos kormányzati forrásból megvalósuló felújítás eredményét várhatóan az év végén a látogatók is megcsodálhatják. Ma a sajtónak mutatták meg, hol tartanak a munkálatok.

 

Az ásatások jelenleg már a falakon belül folynak. Egyre biztosabb, hogy a 13. században épült templom előtt is állt már itt egyházi épület. Ennek falmaradványai is előkerültek. A déli toronyaljban találták meg azt a súlyos kőlappal fedett téglasírt is, amelybe feltehetően a templomalapító Jáki Nagy Mártont temették. A sírt még az Árpád-korban kirabolták. 


„Biztos, hogy voltak vele ékszerek, mert az egyik ujján volt oxidnyomos elszíneződés, de ezeket már nem találtuk meg, viszont a férfi csontváza ránk maradt. Ennek azért van jelentősége, mert a koponyája, kisebb sérülésekkel, de előkerült, amelyből szeretnénk majd arcrekonstrukciót csinálni, és akkor a Ják nemzetség e jeles tagjának arcvonásait lesz alkalmunk megismerni” – mondta el Pap Ildikó Katalin régész.


Régészek dolgoznak a főszentélyben, amelynek kriptája több apát koporsóját rejtette, de temetkezések nyomait találták a főhajóban is. Közben javában tart a templombelső restaurálása. A falkutatások nyomán több rétegben kerültek elő eddig ismeretlen díszítő felületek, amelyeket megtisztítanak, majd konzerválnak. 


Cselőtei Anna Remény festőrestaurátor művész kifejtette, hogy egy barokk kori patronált minta, ami most látható, viszont megtalálták ezalatt a fugák mentén lévő középkori kifestésnek a nyomait. Tehát még a barokk előtti nyomokat is megtalálták, illetve a szentélynek az alsó szintjén egy eredeti 12-13. századi felszentelési kereszt került elő. 


A 800 éves templom eredeti állapotban való helyreállítása nem lehetséges, de az előkerült közép- és újkori maradványokat igyekeznek megőrizni. Sarkadi Márton, a projekt szakmai vezetője hangsúlyozta, hogy nemsokára befejeződik a régészeti feltárás, és akkor beállványozhatják a templom főhajóját és az északi mellékhajóját, megvalósulhat itt is a falaknak a tisztítása, konzerválása, esztétikai helyreállítása. Ennek az eredményét a déli mellékhajóban már láthatjuk, ott ugyanis 2020 őszén befejeződött ez a munka.


A sajtóbejáráson dr. Székely János megyéspüspök úgy fogalmazott: nemcsak az alapítók, a későbbi adományozók és az építőmesterek emlékét, hanem őseink hitét is őrzi a templom. V. Németh Zsolt országgyűlési képviselő arra hívta fel a figyelmet, hogy a felújítással együtt egy látogatóközpont is létesül, amely a vallási turizmus fontos állomása lehet. Tóth Ernő polgármester hozzátette: ehhez a jáki önkormányzat ingyenesen biztosított 1 hektárnyi területet.

 

Fotó: Nagy Jácint
 

Nyereményjáték: nyerj egy kabriót!
Savaria Fórum 33. évfolyam 17. szám - 2024.05.03.
Savaria Fórum 33. évfolyam 17. szám - 2024.05.03.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak