km/óra
  2024.05.20., hétfő  •  Bernát, Felícia napja
Nyereményjáték: Nyerj egy cabriót!
Egy elfeledett zseni nyomában– koszorúzás és kiállításmegnyitó Koncz János születésnapjának ünnepén

Egy elfeledett zseni nyomában– koszorúzás és kiállításmegnyitó Koncz János születésnapjának ünnepén

Koncz János hegedűművész 128 éve született Szombathelyen. Hagyományosan ehhez az évfordulóhoz kapcsolódva országos hegedűversenyre kerül sor: a csütörtöki megnyitó napján koszorút helyeztek el a művész szobránál, és kiállítás is nyílt a Bartók Béla Zeneiskolában.

Koncz János hegedűművész 1894. november 26-án született Szombathelyen, a város pedig 46 esztendeje, 1976 óta rendez a zenész tiszteletére háromévente hegedűversenyt. Az eseményhez kapcsolódóan a XVII. Országos Koncz János Hegedűverseny megnyitója előtt ünnepélyes keretek között koszorúzták meg a versenyt szervező és helyet adó intézményben, a szombathelyi Bartók Béla Zeneiskolában Koncz János mellszobrát, Schaár Erzsébet alkotását. 

Délután Dr. Gál József "a mi Janink" című könyvét mutatta be, egyben és a művész életét összefoglaló kiállítást nyitotta meg Horváth Imre karnagy. A megnyitón Simon Bulcsú, Rácné Szőke Beáta tanárnő tanítványa, a Bartók Béla Zeneiskola növendéke hegedült, Kreisler – Koncz János egyik kedvelt zeneszerzője –  Siciliano című művét adta elő, zongorán kísérte Vlasitsné Kardos Éva. 

Dr. Gál József helytörténész könyve – melyet korábban, a zene világnapján is bemutattak a Berzsenyi Dániel Könyvtárban – hiánypótló: Koncz János világhírű hegedűművészről ugyanis nem tudunk eleget, bár Szombathelyen (zsák)utca, Sárváron a zeneiskola viseli a nevét, valamint róla nevezték el a 3 évente megrendezésre kerülő országos versenyt. Gál József a '60-as években költözött Szombathelyre, s természetes érdeklődéssel fordult új lakóhelye múltja, különös tekintettel a benne valaha élt személyek felé – így került látókörébe Koncz János hegedűmúvész.

A szerző hangsúlyozta, nem zenetörténeti kötetet írt, hanem "embertörténetet": egy zseniális művész tragikusan rövid életútja tárul elénk a lapokról, aki Szombathelyről indult útjára, hogy meghódítsa Olaszország, Ausztria nagyszínpadait. A korabeli lapok tanusága szerint szerették a kritikusok – a kötet nagy része e kritikákat adja közre –, áradozott róla a sajtó, ám a betegség, amit egy időre legyőzött, erősebbnek bizonyult: bár a következő esztendőre negyven olaszországi és tizenöt németországi koncertre kötött szerződést, karácsony táján ismét rosszul lett. Életének 43. évében, 1937. január 16-án halt meg Budapesten. A Farkasréti temetőben, a főváros által adományozott díszsírhelyre temették. Elhanyagolt sírjából 1986-ban exhumálták. Feleségével, Keömley Bianka énekesnővel közös sírban nyugszanak a Jáki úti temetőben. 

Horváth Imre hangsúlyozta, Dr. Gál József könyvének egyik fő értéke, hogy sok korabeli fotográfiát tartalmaz, egy-kettőt ezekből kivetítettek a megnyitón, segítségükkel felidézve Koncz János szuggesztív tekintetét, Kiskar utcai lakóházát, láthattuk a művész anyakönyvi kivonatát is, valamint régi képeket társasági és baráti eseményekről, melyeken feltűnt a hegedűművész is.  
A beszélgetés egyben a Bartók Béle Zeneiskola aulájában berendezett, Koncz János életének fő eseményeit bemutató kiállítás megnyitója is volt.

TP

Fotó: Nagy Jácint

Nyereményjáték: nyerj egy kabriót!
Savaria Fórum 33. évfolyam 19. szám - 2024.05.17.
Savaria Fórum 33. évfolyam 19. szám - 2024.05.17.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak