km/óra
  2024.12.04., szerda  •  Borbála, Barbara napja
Vásárok nyomában

Vásárok nyomában

Milyen volt városunk kereskedelmi szempontból a két évezredes története során? Hol volt a piac? Mit kell tudni a Szent Márton vásárról? E témákról beszélgettünk Szommer Ildikó intézményvezetővel (Savaria Múzeum - Szent Márton Intézet).

– Frekventált helyen fekszik a város – ez mennyire játszott közre abban, hogy élénk volt a kereskedelem? A források szerint mikor tartották az első vásárokat Szombathelyen?

– Savaria területén a római időkben fontos kereskedelmi útvonal haladt át, a Borostyánkő út, amely a császárkori város gazdagságához jelentős mértékben járult hozzá. Ezen az úton bonyolódott le a birodalom árucseréje észak-dél irányban, a Balti-tengertől az Adria partjáig, amelyen borostyánt, olajat, és különböző luxuscikkeket szállítottak. A kereskedelem serkentette a helyi ipar fejlődését és a kézműves mesterségek elterjedését, kultúrák és szokások keveredését. A birodalom bukása után és az azt követő évszázadokban az útvonal és a város is elvesztette jelentőségét, ám van egy jelentős dátum, amely a várost újrapozícionálja. 1407-ben Hédervári János győri püspök Szombathely mezővárosnak privilégiumlevelet adományoz, amely a vásártartás jogát is jelenti többek között. Ennek előzményeként kell megemlíteni, hogy már a 11-12. században a településen tartottak hetipiacokat, szombati piacokat, ahonnan egyébként a város neve is származik. Ezeknek a piacoknak a jelentőségét mutatja, hogy később a királytól országos vásár tartására is engedélyt kaptak.

– Mikor voltak az éves vásárok?

– A szükséges termékeket a két hetipiacon, egy hetivásáron és az évi öt alkalommal megtartott országos vásáron szerezték be a város polgárai: Farsang napján, Szent György napján (április 24.), Szentháromság napján (Pünkösdöt követő első vasárnap), Kisasszony napkor (szeptember 8.) és Szent András napkor (november 30.) A szombathelyi piac 104 heti- és 5 országos vásárnak adott helyet évente, ami a városi tulajdonban lévő, bérlők által működtetett boltokkal körülvéve működött a város központjában. A vásár az egyik legerősebb városképző tényező volt, amely a javak cseréje mellett mindenekelőtt találkozási alkalom és az információk terjesztésének helyszíne is volt. Oklevelek tanúskodnak arról, hogy persze bűnesetek is előfordultak a vásárokban: verekedés, rablás, tolvajlás, orgazdaság, hamis mértékegységek alkalmazása, és hasonló esetek.

– Hol voltak a vásárok Szombathelyen? Melyek voltak a legjellegzetesebb termékek a piacon?

– Az újkorban a mai Fő tér elődjeként működő Piactérre kőből, vályogból, fából épült kis boltok és árusítóbódék kerültek felállításra, de asztalokról, ponyváról is árusítottak itt. Az 1817. évi nagy tűzvész után a piaci kápolnát és az árusító bódékat lebontották, majd a Megyetéri, úgynevezett kispiacot is bevonták az árucserébe. Szabók, kalaposok, csizmadiák, vargák, tímárok, kenyeresek, bábosok, gyümölcsösök árulták portékáikat a téren. A gabonát, a bort és a sót szekerekről árulták a téren kívül, akárcsak az állatokat. Külön árusítottak a helyiek és a vidékiek. A nyitvatartási időt szabályozták, ellenőrizték a mértékeket, megakadályozták az elővásárlást, a házalást. Érdekesség, hogy egészen 1848-ig a helybeli polgárok a saját készítményeik után nem fizettek helypénzt. A város piactere 1952-ig a sok évszázados eredeti helyén működött, majd 1977-ig a Savaria Múzeum mögötti parkoló helyén, aztán megépült a Vásárcsarnok.

– Mit lehet tudni a Szent Márton napi vásár eredetéről?

– A búcsúkkal kapcsolatos vásárok voltak az úgynevezett búcsúvásárok, amelyek a település templomának védőszentjével, illetve a védőszent ünnepével voltak kapcsolatosak. Szokás volt a régiségben, például a város védőszentjéhez kapcsolódóan vásárt rendezni: Szt. Márton a Szombathelyi Egyházmegye védőszentje, Savaria méltán híres és tisztelt szülötte. A mezőgazdasági időszak végét, ami erre a napra - november 11-re - esik, évszázadok óta megünnepelték, ekkor volt az újbor, az új étel ünnepe és az év lezárását is jelentette. Ez az emlék kapcsolódott össze a keresztény kultúrkörben Szent Márton napjával és öröklődött tovább. Márton napja a karácsony előtti 40 napos böjt előtti utolsó ünnepnap, ezért ezen a napon rendszeresek voltak a lakomák, bálok, vásárok. Ilyenkor nagy evés-ivást rendeztek, hogy a következő esztendőben is bőven legyen mit fogyasztani a mondás szerint.

– Miért a Skanzenben lelt otthonra a modernkori Szent Márton vásár?

– A régmúlthoz, a hagyományokhoz való erős kötődés, a hagyományokban megőrződött örökség őrzése és a kultúraközvetítés lehetőségei múzeumi környezetben – mindezek örömteli szakmai kihívás elé állítottak bennünket, amikor 1996-ban útjára indult a Skanzenben a Szent György vásártól a Szent Márton vásárig tartó programsorozat. Hiteles helyszín a Skanzen a régmúlt értékeinek bemutatására, és mindemellett természetesen a látogatottság növelése is cél. Igazi ünnepi érzés, amikor élettel, elevenséggel telik meg a múzeumi terület, még a hideg novemberi napokon is, Szent Márton tiszteletére.

 

Fotó: Nagy Jácint

Savaria Fórum 33. évfolyam 42. szám - 2024.11.29.
Savaria Fórum 33. évfolyam 42. szám - 2024.11.29.
tematikus oldalak
legolvasottabbak
Felnőtt háziorvosi rendelés Szombathely 2024: az összes rendelési idő egy helyen
A felnőtt háziorvosi rendelés biztosítása Szombathelyen 2024-ben is marad önkormányzati feladat. Néhány helyen változik a rendelési idő, cikkünkben az összes városi felnőtt háziorvosi rendelővel kapcsolatos fontos információt megtalálja.
Adventi vásár Szombathely 2024: Itt a teljes program!
November 22-én, pénteken hivatalosan is megnyílik a szombathelyi adventi vásár. Egészen december 23-ig vár kicsiket és nagyokat az ünnepi fényekbe öltözött Fő tér a már hagyományosnak számító elemekkel és természetesen sok izgalmas újdonsággal is.
Szombathely Deák Ferenc utca 3. alatti gyermekorvosi rendelő - Dr. Gecse-Kálózi Patrícia rendelési idő
Dr. Gecse-Kálózi Patrícia gyermekorvos rendelési ideje 2024-ben március 1-től a Deák Ferenc utcai gyermekorvosi rendelőben, Szombathelyen.
Idén is óriásit csatáztak a szombathelyi elsős középiskolások a városi gólyaavatón
November 28-án, csütörtökön délután tartotta meg a XII. városi gólyaavatót a szombathelyi diákönkormányzat. Ezúttal az Arena Savaria kiscsarnokában mérte össze tudását tíz iskola csapta, közülük pedig az ELTE Bolyai Gimnázium került ki győztesen.
Dr. Varga Adrienn gyermekorvos Szombathely rendelési idő
Dr. Varga Adrienn gyermekorvos rendelési ideje 2024-ben március 1-től a Deák Ferenc utcai gyermekorvosi rendelőben, Szombathelyen.