km/óra
  2024.04.25., csütörtök  •  Márk napja
Utcát neveztek el Újperinten Király Ferencről - szobor is emlékeztet a Haladás legendás játékosára

Utcát neveztek el Újperinten Király Ferencről - szobor is emlékeztet a Haladás legendás játékosára

Király Ferenc nevét viseli a Király Sportlétesítményhez vezető utca, a Haladás egykori ikonikus játékosa pedig szobrot is kapott a komplexum területén - az ünnepélyes avatást szerdán tartották Újperinten.

Az ünnepségen ott volt Király Ferenc özvegye, Irma, a fia, a 108-szoros válogatott kapus Király Gábor, unokái, Viktória és Mátyás, eljöttek az egykori játékostársak (köztük Halmosi Zoltán, akit évtizedes, legendás barátság fűzött Király Ferenchez), illetve a Haladás-öregfiúk, valamint az utcanévadást kezdeményező önkormányzat részéről dr. Nemény András polgármester, dr. László Győző sportért is felelős alpolgármester, Tóth Kálmán (ÉSZ!) és Ágh Ernő (Fidesz) képviselők.
 

Elsőként Tóth Kálmán, sportbizottsági elnök, aki jó ideig kollégája volt Király Ferencnek egy szombathelyi cégben, idézte fel személyes emlékein keresztül az egykori labdarúgó alakját. Mint mondta, a hetvenes-nyolcvanas években Donald-rágóval a szájában ott szurkolt a Rohonci úti stadionban a csapatnak, majd később, a főiskolán, örömmel látta, hogy a büfét a Király házaspár viszi. Majd jó néhány múlva, az egyik munkahelyén kollégák lettek Király Ferenccel, „nem volt könnyű bekerülni a bizalmi körébe, meg kellett dolgozni érte”, mondta a képviselő, aztán a világ dolgait helyretevő „kisfiam” megszólítás mellett emlékeztetett a volt középpályás egyik kedvenc mondására is: „mire felébredsz, holnap lesz”. Beszélt a Király Sportlétesítmény kezdeti éveiről, a komplexum a szombathelyieknek Király Gábor mellett édesapját és az ő nevét is jelenti. Nem volt véletlen, hogy Király Ferencről utcát nevezett el a város, ő olyan helyi értékünk, akire vigyázunk, zárta a szavait a képviselő. 


A Sportlétesítményben ezután felavatták Király Ferenc impozáns szobrát, amely a Munkácsy-díjas Veres Gábor alkotása, és 32 évesen ábrázolja az egykor labdarúgót. ( A szobrászművész készítette Szombathelyen egyebek mellett II. János Pál, Weöres Sándor, Antall József és James Joyce emlékművét.) A 400 kilós bronzalkotás 210 centiméter magas, talapzata gránit és márvány.)


A Haladás-öregfiúk részéről Hegedüs Péter emlékezett Király Ferencre. (Halmosi Zoltán elmondta, annyira szorosan kötődött barátjához, hogy képtelen lett volna beszélni róla, ezért esett a választás a legendás kapusra.) Hegedüs ugyanezzel kezdte a beszédét, arról szólt, hogy Király és Halmosi között szinte testvéri viszony alakult ki az évtizedek során, „meg tudlak érteni, Kapitány, hogy a hatalmas érzelmek miatt nem tudnál beszédet mondani”. A volt kapus visszaemlékezett a Király Ferenccel együtt lejátszott meccsekre és arra, hogy edzőként kezdetben ő foglalkozott Király Gáborral. Barátként emlékezek rád, mondta Hegedüs Péter, és erre a barátságra nagyon büszke voltam, vagyok. „A hely emlékeztessen egy nagyon jó emberre, Király Ferencre és arra is, hogy akkor van jövő, ha van erő, ambíció, alázat és akarat.”


Utolsónak a 108-szoros válogatott Király Gábor beszélt. Elmondta, nem véletlenül választották ezt a dátumot az avatóra: majdnem napra pontosan 20 évvel ezelőtt történt az első kapavágás a sportlétesítmény helyén, amelyet azóta is folyamatosan fejlesztenek - az egykori újperinti rét helyén épült fel a centerpálya. Külön szólt a szobor alkotójához, Veres Gáborhoz, úgy fogalmazott, az ember mindenből a legjobbat szeretné - a 32 éves Király Ferenc alakját édesanyja segítségével tudták visszaidézni és megörökíteni. Köszöntötte édesapja egykori játékostársait, akik számára mindig legendák lesznek. Király Gábor megköszönte az önkormányzatnak, hogy a város kezdeményezésére édesapja nevét viseli az utca ott, ahol született: Újperint. „Apu jelenség volt”, fogalmazott Király Gábor, „a személyisége velünk marad”.  

 

260 mérkőzés zöld-fehérben
Király Ferenc 1952-ben született, az újperinti réten (ahol most a sportkomplexum áll) kezdett futballozni.A Spartacus után 1970-ben került a Haladáshoz, és 1984-ig futballozott ott, 260 bajnoki meccset játszott, és 30 gólt szerzett. MNK (Magyar Kupa)-döntős volt a csapattal 1975-ben, majd szerepelt a nemzetközi kupában induló Haladással, tagja volt a Nehru Kupán olimpiai válogatott néven induló Haladásnak is. Pályafutása végén két évig futballozott Oberwartban, az aktív játékkal 1986-ban hagyott fel, a Király Sportegyesületnek első elnöke volt, tavaly márciusban hunyt el.

 

címkék
Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Savaria Fórum 33. évfolyam 15. szám - 2024.04.19.
Beszállsz? A Savaria Fórummal egy cabriót nyerhetsz!
tematikus oldalak