km/óra
  2024.11.15., péntek  •  Albert, Lipót napja
Koporsó helyett urna, pap nélküli temetés, mulatós és diszkózene – Így változnak a temetkezési szokások Szombathelyen

Koporsó helyett urna, pap nélküli temetés, mulatós és diszkózene – Így változnak a temetkezési szokások Szombathelyen

Bár nem drasztikusan, de jelentősen változnak a temetkezési szokások Magyarországon. Hogy ez a folyamatos drágulásnak tudható-e be vagy annak, hogy egyre inkább meghonosodnak a külföldi szokások, azt nehéz megmondani, még azoknak is, akik már sok éve foglalkoznak azzal, hogy megadják a végtiszteletet az elhunytaknak.

De mégis hogyan változtak az elmúlt években a szokások? A koporsós vagy az urnás temetés van többségben? Mennyibe kerül ma egy átlagos temetés? Többek között ezekről kérdeztük Szabó Erikát, a Vas Megyei Temetkezési Kft. ügyvezető igazgatóját.


Urna vagy koporsó?

„Egyértelműen többségbe kerültek az urnás temetések az elmúlt években Szombathelyen, a mi statisztikánk szerint 79,9% az arány” – jelentette ki. A peremkerületi temetőkben, például Herényben, Szentkirályon, és a falvakban viszont még többségben vannak a koporsós temetések. Akárcsak a romáknál, akik, mint érdekességként említette, vallási okokból ragaszkodnak a koporsós temetéshez, a tehetősebbek pedig kifejezetten kriptába temetkeznek. Itt a test a koporsóban porlad, nem a földben, így a porladási ideje hivatalosan 60 év, míg a földben 25 év.


Rátemetés vagy új sírhely?

– Ha van családi sírhely, oda temetünk, akár koporsós, akár urnás temetésről van szó, tehát a rátemetés a gyakoribb. Néha sírrendezést is kérnek: ha mondjuk már van a sírhelyben két koporsó, akkor ezeket kivesszük, aláásunk, visszatesszük és még kettőt lehet beletenni – mondta.

De fogynak az új helyek is, nagyjából egy éve nyitották meg a H-parcellát és már a harmadik sor végén járnak, tehát közel 45 temetés volt. Kivételes eset, amikor újrahasznosítanak, ez azt jelenti, hogy egy már meglévő sírt újraértékesítenek és rátemetnek, ezt általában a B-parcellában szokták. Nem gyakran kérnek ilyet, hiszen nem olcsóbb, főleg, ha sírrendezést is kell csinálni, de mivel ezek a sírok közelebb vannak a bejárathoz, előfordulnak ilyen kérések is.


Mennyi az annyi?

Egy urnás temetés átlagosan 420-500 ezer forintba kerül, a koporsós temetés pedig indulhat 300 ezerről és 550 ezerről is, attól függően, hogy kérnek-e ravatalozást. Mint mondta, egyre gyakoribbak a szűkkörű temetések, ahol se ravatalozást, se papot nem kérnek.

De sok mindentől függhet még a végösszeg: nem mindegy, hogy honnan és mikor hozzák el az elhunytat, vagy hány napot kell hűteni, ez utóbbi például egy elég jelentős tétel. A kellékek között is nagy árkülönbség lehet, van például 350 ezer forintos koporsó is, urnából pedig a legolcsóbb 20 ezer forint körül jár, míg a legdrágább 117 ezer.

Illetve van még egy olyan verzió, amikor hazaviszik a hamvakat, ugyanis ezt is engedi már kormányrendelet. Ez körülbelül 240 ezer forint hamvasztással és egy átlag árú urnával. És bár nálunk egyelőre még nem annyira jellemző, hogy hazaviszik a hamvakat, de határozottan egyre emelkedik a számuk, vannak olyan részek az országban, ahol már szinte az 50%-ot elérte. Ennek valószínűleg főként az az oka, hogy ez a legolcsóbb, hiszen nem kell sírhelyet venni, de az sem kizárt, hogy más kultúrák is hatással lehetnek az emberek szemléletére.

Megtudtuk azt is, hogy egyre több a szociális temetés, vagyis hogy az önkormányzat állja a költségeket, mert nincs hozzátartozó vagy nem tudja a hozzátartozó fizetni. Ilyenkor az önkormányzat a hagyatéki eljárásnál próbálja visszavenni a pénzt.


Zene és harangszó

Zenét és harangozást szinte mindig kérnek. Szól zene a ravatalozóban és a sírnál is, a harang pedig akkor szól, amikor a ravataltól a sírig halad a gyászmenet. Zenét általában a vállalat előre összeállított listájából szoktak választani, de egyre gyakrabban hoznak saját zenét és elő szokott fordulni az is, hogy zenészeket hoznak.

A roma temetéseken szokás például, hogy hegedűszóval kísérik az elhunytat. De előfordult már olyan is, hogy mulatós zenét kértek a sírhoz és az is, hogy az elhunyt által énekelt mulatóst kellett lejátszani, nemrég pedig egy 80-as évekbeli diszkószámot kértek.


Extrém esetek

Egy nyáron például azzal keresték meg őket közel 200 kilométerre Szombathelytől, hogy szállítsanak ide egy elhunytat, akit a temetés előtt egy héten át minden nap reggel és délután ravatalozzanak fel egy órára. Rengeteg pénzt szántak erre, mert sokan ismerték, de a vállalatnak nemet kellett mondania, mert a temetkezési törvény ezt nem engedi, a temetésig ugyanis folyamatosan hűteni kell az elhunytat.

Volt már közel négyórás temetésük, de kértek már tévét a ravatalhoz, hogy felvételeket játsszanak le, egyszer napernyőt és asztalokat is rendeltek, mert szendvicseket akartak felszolgálni, de egyszer egy 300 kiló feletti elhunytat is elkellett volna temetniük, akit nyolc ember tudott csak betenni a kocsiba és daruval tudták volna eltemetni, de végül egy vállalkozó átvállalta.

„Vannak extrém esetek, de nem tudok olyat mondani, amire azt mondtuk volna, hogy nem. Igyekszünk mindent megoldani, odafigyelünk, hogy mindenki elégedetten távozzon” – mondta az ügyvezető.

Czömpöl Bianka

Fotó: Nagy Jácint

Savaria Fórum 33. évfolyam 39. szám - 2024.11.08.
Savaria Fórum 33. évfolyam 39. szám - 2024.11.08.
tematikus oldalak