Ukrajna visszacsapott: betört Oroszország kurszki régiójába, elfoglalta Szurdzsa városát
Öt nap alatt az ukrán haderő legalább 150 km2 területet foglalt el, úgy 30-40 km-es mélységbe behatolva az ellenfél területeire. Oroszország terrorellenes hadműveletet vezetett be Kurszk, Brjanszk és Belgorod régiókban; orosz szempontból a helyzet súlyosságát jelzi, hogy erre akkor került sor legutóbb, amikor Prigozsin megindult Moszkva felé.
A kedd óta történtek legfontosabb eseményei:
- Az ukránok megsemmisítették a lipetski légibázist, ahol az ukránok szerint az oroszok 700 darab irányított bombát tároltak.
- Valószínűleg HIMARS rakétákkal az ukránok szétlőttek egy mintegy 500 fős felmentő konvojt.
- Az ukránok Szurdzsa környékén megtalálták az oroszok lőszerraktárárját. A lőszereket elvileg egy Szumi (ukrán régió) offenzívában akarták volna felhasználni. A raktárt "lefoglalták".
- A kurszki atomerőmű környékén robbanásokat lehet hallani, elment az áram.
- Az orszok megkezdték hadaerőik átcsoportosítását, hogy meg tudják védeni területeiket: az orosz 488. motorizált lövészezred aknavető ütege, amely korábban a krupjanszki fronton volt, már a kurszki térségben van. Légvonalban 260-280, közúton pedig több mint 420 kilométerre van Krupjanszk a kurszki frontvonaltól.
Hogy mi az ukránok pontos célja a hadművelettel, az egyelőre elemzők előtt sem teljesen világos - hosszú távon valószínűleg nem fogják tudni tartani a most elfoglalt területeket - , mindenesetre a legtöbben abban egyetértenek, hogy az alábbiakat az elmúlt öt napban sikerült elérni:
- Hosszú hónapok után győzelmeket tud felmutatni Ukrajna, ami a védekező ország katonáinak harci moráljára kedvezően hathat.
- Putyin tekintélye csorbát szenvedett, orosz földre érekezett a háború, és a "Cár" képtelen volt megvédeni az övéit.
- A harkovi és zaporizzsjai frontról kényteln csapatokat elvonni Oroszország Kursz-Belgorod védelmére, ezzel az ukrán keleti fronton megakad a lassú orosz előrenyomulás, lélegzetvételhez juthatnak, erőt gyűjthetnek a védők.
Bendarzsevszkij Anton, Oroszország-szakértő így látja a helyzetet:
- És hogy mi mindezzel Kijev célja? Véleményem szerint bármennyire is paradox módon hangzik, a béke. A kedvező tárgyalásokhoz kell eredmény, kell adu, kell erőpozíció. Bárhogy is zárul majd ez a betörés, Moszkva most kapott egy hatalmas pofont. Eddig elhitték, hogy ugyan lassú az előrehaladás és fájdalmas is, de az idő majd nekik dolgozik. Ukrajna most átformálhatja ezt a fájdalomküszöböt, főleg akkor, ha meg tud erősödni az elfoglalt pozíciókon - a logisztikai lehetőségek adottak hozzá. Elvégre ha az oroszoknak lehetett egy Luhanszki és Donyecki Népköztársaságot kreálni, akkor miért ne lehetne egy Kurszki Népköztársaság? A béke alkalmával pedig lenne mit cserélni. Erre persze jelenleg még csekély az esély, de a logika mögötte szerintem ez.
Fotó: Tanjug/Russian Defense Ministry
A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.