
Tiltakozás a Pereszteg mellett elásott szarvasmarhák miatt: rengeteg rendőr a helyszínen
A telex.hu és helyiek beszámolója szerint a sopronkövesdiek is demonstráltak pénteken reggel, a helyszínen készenléti rendőrök és katonai járművek is megjelentek. Az előzményekről itt írtunk bővebben.
Az ATEV telepre vezető utat lezárták a hatóságok, a peresztegiek a létszámfölényben lévő rendőrök miatt nem tudták megakadályozni, hogy az első teherautók behajtsanak a dögkútra.
Videók a helyszínről:
A tájékoztató után is maradtak kétségek
A nyugat.hu arról írt, hogy péntek délután a peresztegi faluházban tartottak tájékoztató fórumot. A helyiek úgy tudták,az operatív törzstől kapnak válaszokat a kérdéseikre. Csalódtak. Sellei Tamás polgármester mondta el nekik azt, amiről őt informálták egy délelőtti, zárt körű értekezleten. Ez azonban nem volt elég azokra a kérdésekre, amik a helyieket foglalkoztatták. A legtöbben a gyerekeiket féltik a betegségektől, az ivóvíz minőségének romlásától. A gazdák az állataikért aggódnak, mások a várható dögszag miatt emeltek szót. Az ingatlanok értékvesztése, az elégtelen kommunikáció, a félelem újra és újra szóba került.
A polgármester kimondta: ez a döntés megváltoztathatatlan és ebben neki nem osztottak lapot. Egyet tehet; mindent elkövet a biztonság érdekében. Az biztos, hogy folyamatosan ellenőrizni fogják a víz minőségét, a peresztegiek kérésére független laboratóriummal is.
Meg kell semmisíteni a munkánkat
Megszólalt a rábapordányi telep egyik vezetője is, Bóna Szabolcs egy Facebook-posztban ezt írta:
Köszönöm az üzeneteket, a támogatást, amit kapunk, nagyon jól esik és igen sokat jelent.
Hogy történhetett meg?
Ez az a kérdés, amire jelenleg nincsen magyarázat. Büszke vagyok minden kollégámra, aki az elmúlt hetekben nem csak az elvárhatót, hanem annál is jóval többet tett. Nem csak a munkaidejét, hanem szó szerint a napjait, az életét ajánlotta fel. Tette ezt azért, mert olyan munkaközösség vagyunk, akiket a nehézségek nem rettentenek meg, hanem eltökélté, közreműködővé tesznek. A szívem szakad meg, hogy kénytelenek a munkájuk pusztulását végig nézni, sőt végig asszisztálni. Nincs nagyobb szomorúság egy állattenyésztő számára, mint „értelmetlen” pusztulást végig kísérni.
Sajnos ennek így kell lennie… Higgyék el, mi lennénk a legboldogabbak, ha lenne más megoldás. De nincs. Értjük a nemzetgazdasági kockázatot, a felelősséget a többi állattartóért. A mi fájdalmunk, a mi kárunk elenyésző ahhoz a kockázathoz képest, amit a nem megfelelő járványügyi intézkedés jelent.
Meg kell semmisíteni a munkánk szépségét, és ebben aktívan részt is kell venni. Pedig a saját gyermekünk volt. Szó szerint az. Sokunknak a szüleinek és nagyszüleinek is benne volt az élete.
Kitért arra is, hogy a kormánypárti média már az ellenzéki sajtó felelősségét kezdte feszegetni. Erről ezt írta:
Hogy került hozzánk a vírus?
Mi is kíváncsiak vagyunk rá. Megtudjuk valaha? Nem tudom. Jó lenne. Felreppent a médiahazugság, hogy a PARTIZÁN stábja járt nálunk a telepen. Hát nem járt. Amióta a járvány kitört, minden médiafelületen próbálom erősíteni, hogy a védekezésre kell összpontosítani. Fogadtam újságírókat? Igen. Először az M1 híradó stábját, másodszor a Házonkívül riporterét és harmadjára a PARTIZÁNT. Mindenkivel az irodában beszélgettem, az M1-el volt élő bejelentkezés is az irodánk előtt. A Kisbajcsot ért katasztrófa után, az irodánkba csak fertőtlenítő szőnyeg használatával és kézfertőtlenítéssel lehet belépni. Sokat cikkeznek a PARTIZÁN felelősségéről, vagy inkább felelőtlenségéről, hogy végig látogatta a járvánnyal érintett körzetet és utána jött hozzánk. Ez sem így történt. Tudomásom szerint Bábolnáról érkeztek hozzánk, ahol az elásás helyszínét csak annyira tudták megközelíteni, mint mindenki, aki a katódgyár építkezésén dolgozik. A többi riport gépkocsiban és rendelőben készült. A szigetközi túrát és a levéli felvételeket a velem készült riportot követően vették fel.
Agrárminiszter: a legalkalmasabb kijelölt terület
Nagy István nyomatékosan ismét arra kért minden gazdálkodót, hogy a saját állataik megóvása érdekében továbbra is tartsák be a hatósági előírásokat; csak az lépjen be az állattartó telepre, akinek jelenléte elengedhetetlen.
A Győr-Moson-Sopron vármegyei rábapordányi szarvasmarhatelepen 875 állatot kellett felszámolni a ragadós száj- és körömfájás vírusa miatt - közölte az agrárminiszter pénteken közösségi oldalán. Nagy István elmondta: mivel a szarvasmarhatelep szerves része egy sertéstelep is, ezért járványügyi szempontból a malacokat is fel kell számolni.
A miniszter jelezte: "a munka elvégzéséhez minden személyi és tárgyi feltétel adott, a helyszínen vannak az állategészségügyi hatóság munkatársai és az egyenruhások is".
Közölte: a tetemeket egy Pereszteg melletti külterületen, az állami ATEV telephelyén földelik el. A hatóság által ez a legalkalmasabb kijelölt terület erre, ami évtizedek óta ezt a célt szolgálja. Itt monitoring kutakat állítanak fel és a honvédség biológiai laboratóriuma is kitelepül a lakosság legnagyobb biztonsága érdekében - ismertette.
Nagy István nyomatékosan ismét arra kért minden gazdálkodót, a saját állataik megóvása érdekében továbbra is tartsák be a hatósági előírásokat; csak az lépjen be az állattartó telepre, akinek jelenléte elengedhetetlen, nagyon figyeljenek oda a ki- és behajtó járművekre, az eszközökre, gépekre, a munkaruhára és a lábbelikre. Továbbá ne használjanak más gazdaságból származó takarmányt, almot vagy eszközt.
Az agrárminiszter hozzátette: a szabályokat szigorúan ellenőrzik és be is tartatják.
Kiemelte: zajlik a járványügyi nyomozás annak kiderítésére, hogyan "ugorhatott" 60 kilométert a vírus a korábbi fertőzött telephez képest.
"Ünnep következik, ilyenkor hajlamosabbak vagyunk megengedőbbnek lenni a különböző szabályokkal szemben" - fogalmazott, hozzátéve: "ne tegyük ezt! A vírust meg kell állítani és fel kell számolni minden lehetséges fertőző forrást".
Borítókép: Kun László




A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.