
Művészeti 50 – jubileumi kiállítással és nosztalgiakoncerttel indult az ünnepi hétvége Szombathelyen (képgalériával)
Kiállításmegnyitóval vette kezdetét pénteken délután a Szombathelyi Művészeti Szakgimnázium és Technikum háromnapos jubileumi rendezvénysorozata a Társalgó Galériában. A tárlat a képző-és iparművészeti tagozat elmúlt 33 évének állít emléket korábbi rendezvények plakátjaival és a diákok kiállított alkotásaival.
A kiállítást Magyarósi Richárd képző-és iparművészeti igazgatóhelyettes nyitotta meg, a vendégeket Rápli Róbert igazgató köszöntötte, aki a jubileum alkalmából díszoklevelet vehetett át dr. Melega Miklóstól, a megyei önkormányzat társadalmi megbízatású alelnökétől.
A megnyitó után a Körteremben folytatódott a program, ahol egykori diákok és tanárok adtak igazi nosztalgiakoncertet.
Mit tartogat még a hétvége?
Szombaton 13 órakor egy rövid megemlékezést tartanak a Jáki úti temetőben az iskolaalapító, Kőfalvi István igazgató sírjánál a fia és a leánya, valamint az iskola korábbi vezetői, tanárai, diákjai jelenlétében, majd 14 órakor az igazgatói irodában leleplezik Kőfalvi István portréfestményét, melyet Szántó István festőművész, az iskola tanára alkotott.
18 órakor kezdődik a sportházban a hétvége fő eseménye, az ünnepség, melynek műsorvezetője Németh Gabriella tanárnő lesz. Köszöntőt mond Rápli Róbert igazgató, Fodor István tankerületi igazgató és dr. Nemény András polgármester. Az este folyamán fellépnek jelenlegi és korábbi diákok, debütál egy rövidfilm és egy könyv az iskola történetéről, illetve egy korábbi diák, Szemes Dániel 2016-os filmetűdjét is levetítik. Végül állófogadással zárul az este a galérián, ahol Rápli Róbert igazgató mond pohárköszöntőt.
A hétvége utolsó rendezvénye egy koncert lesz a Bartók Teremben, melyen az iskola korábbi versenygyőztes, díjazott növendékei zenélnek majd. A műsor házigazdája Molnár Dániel, a zeneművészeti tagozat igazgatóhelyettese.
A jubileumi rendezvények ingyenesen látogathatók bárkinek, előzetes regisztráció nem szükséges.
A Szombathelyi Művészeti Szakgimnázium története dióhéjban
A szombathelyi középfokú művészeti iskola az Entzbruder Dezső Gimnázium égisze alatt kezdte meg a működését 1975-ben. A zeneművészeti képzés létrehozásában meghatározó szerepe volt az alapfokú zeneoktatásnak, a szimfonikus zenekar és a tanárképző főiskola szakember-utánpótlás-igényeinek, valamint dr. Gonda György megyei tanácselnök kultúratámogató munkájának.
1974. augusztus 7-én Vas Megye Tanácsa Végrehajtó Bizottsága döntött a zeneművészeti szakközépiskolai osztály indításáról. A középfokú zeneoktatás megszervezésére Tibold Iván zeneiskolai igazgató vezetésével első körben fiatal zenepedagógusok, zeneművészek – Bognár Ferenc, Deáky István, Németh Pál és Sándor János – vállalkoztak.
Az első osztály 1975. szeptember 1-jén kezdte meg tanulmányait a Kőfalvi István igazgató vezette iskolában, innen datáljuk a középfokú művészeti szakképzést Szombathelyen.
Mérföldkövek az iskolatörténetből:
1995-ben már a zenei tagozat megalapításának 20. évfordulóját ünnepelte az intézmény, három alkalommal is bemutatták Purcell: Dido és Aeneas című kisoperáját.
2015-ben, a tagozat fennállásának 40. évfordulóján újabb operaelőadásra vállalkozott az iskola. John Blow: Vénusz és Adonisz című zenés színpadi darabját vitték színre mintegy tematikus folytatásaként a 20 évvel korábbi műnek. A barokk kisoperát a Don Bosco Művelődési Házban mutatták be kirobbanó sikerrel.
A tagozat életében 2010-től fontos visszatérő esemény „A jövő zenészei” koncert, melyen a legjobb teljesítményt nyújtó növendékek a Savaria Szimfonikus Zenekar kíséretében koncertlehetőséget kapnak a Bartók Teremben.
A 2024/25-ös jubileumi tanévben immáron 20. alkalommal adott adventi jótékonysági hangversenyt a zeneművészeti tagozat a Zonta Klub Szombathely szervezésében.
A zeneművészeti tagozat egy ideig az óvónői szakközépiskolásokkal osztozott a Paragvári utcai iskolaépületben, majd 10 éven át gimnáziumi képzés is folyt az iskolában. Utóbbit váltotta fel 1991-től a képző- és iparművészeti tagozat, és ennek részeként a mozgókép- és animációtervező szak, így vált az intézmény tiszta profilú művészeti középiskolává. A képzőművészeti tagozat elindításában a Wagner András polgármester vezette önkormányzat mellett elévülhetetlen szerepe volt Vízkeleti Julianna igazgató és Masszi Ferenc művész-tanár előkészítő munkájának.
Az iskola a magas szintű szakmai képzés mellett nagy hangsúlyt fordít a hagyományőrzésre és a diákok társadalmi kérdések iránti érzékenyítésére is. Mindezen pedagógiai törekvések Rápli Róbert igazgatósága alatt tovább erősödtek.
Az iskola diákjai közreműködésével két évtizede gondozza a régi temető egyes honvéd sírjait és megemlékezéseket szervez minden év március 15-én. A Bolyai Gimnázium udvarának emlékfalát a szobrász diákok aradi mártírokat formáló domborművei díszítik, évente bővülve. Az intézmény 2014-ben több rendezvénnyel is csatlakozott a Nagy Háborús Emlékév városi programsorozathoz, 2015-ben pedig a Szent Márton Emlékévhez.
Az iskola diákjai több nemzetközi kreatív programban vettek részt az elmúlt évtizedben kiállításokkal és animációkkal, egyebek mellett anti-diszkriminációs, gyermekjogi, fenntarthatósági és drogellenes projektekben. Az iskola 2016 óta tagja az UNESCO Társult Iskolák hálózatának, és szélesedett a felsőoktatási intézményekkel való együttműködés is.
A Szombathelyi Művészeti Szakgimnázium a rendelkezésre álló összes hivatalos statisztikai adat alapján a hazai szakgimnáziumok, és azon belül a művészeti szakgimnáziumok élmezőnyébe tartozik kimagasló tanulmányi-eredményességi mutatóival.
Az iskola fél évszázados történetében összesen 243 darab 1., 2., 3. helyezést vagy különdíjat szereztek az iskola zenész, képzős és mozgóképes diákjai az Oktatási Hivatal által hivatalosan kiírt középiskolai művészeti versenyeken, valamint az Országos Diákfilmszemléken.
Emellett csak az elmúlt évtizedben összesen 42 db. 1-6. helyezést, vagy különdíjat szereztek a növendékek nemzetközi versenyeken Nagyváradtól Párizsig, Eszéktől Prágáig.
Az iskola népszerűségét mutatja, hogy a jubileumi évben az eddigi legmagasabb diáklétszámmal működik az intézmény, egyes képzésekre évek óta többszörös a túljelentkezés.
Az intézmény korábban önkormányzati fenntartású volt, 2013-tól tankerületi működtetésű.
Az iskolának a fél évszázad alatt mindössze három kinevezett igazgatója volt, akik hosszabb ideig tevékenykedtek:
- Kőfalvi István 1975-1990
- Vízkeleti Julianna 1990-2011
- Rápli Róbert 2012-től
A jubileumi év és rendezvénysorozat főbb támogatói:
- Szombathelyi Tankerületi Központ
- Szombathely MJV Önkormányzata
- AGORA - Művelődési és Sportház
- Művészeti Szakközépiskoláért Alapítvány
Idézetek az ünnepségen felolvasott és a jubileumi könyvben is publikált méltatásokból:
Vashegyi György:
„A Szombathelyi Művészeti Szakgimnázium és Technikum zenei tagozatának öt évtizedes története a magyar zeneművészet és oktatás egyik kimagasló fejezete. Az intézmény nem csupán a helyi közösség kulturális életének meghatározó pillére, hanem a magyar régizene úttörő műhelye is, amely nélkül a hazai régizenei mozgalom ma nem lenne az, ami.”
„Kívánom, hogy az elkövetkező évtizedekben is hasonló lendülettel és elhivatottsággal folytassák azt a munkát, amely az elmúlt ötven év során a magyar zenekultúra meghatározó szereplőjévé emelte az intézményt.”
Kőnig Frigyes:
„A szombathelyi intézmény az eltelt évtizedek során komoly eredményeket ért el, falai közül számosan kulturális életünkben találták meg helyüket, s remélem a továbbiakban ez a folyamat folytatódni fog, melyhez sok sikert kívánok”.
CzB
Fotó: Nagy Jácint

A projekt az Európai Unió társfinanszírozásával, az Európai Parlament kommunikáció területére vonatkozó támogatási programja keretében valósult meg. Előkészítésében az Európai Parlament nem vett részt, és semmilyen felelősséget vagy kötelezettséget nem vállal a projekt keretében nyilvánosságra hozott információkért és álláspontokért, amelyekért kizárólag a szerzők, a megkérdezett személyek, a program szerkesztői és terjesztői felelősek az alkalmazandó jognak megfelelően. Az Európai Parlament nem felel a projekt megvalósításából esetlegesen származó közvetlen vagy közvetett károkért sem.